Office 365

Bir OneDrive’dan farklı bir OneDrive hesabına dosya taşımak

Office 365 ile birlikte bir kullanıcı profili artık sadece mail servisi değil aynı zamanda çalışma ve medya dosyalarını da barındırıyor. Kullanıcılar işten ayrıldıktan sonra yeni gelen personele veya mevcut ekip arkadaşlarına dolaylı yoldan bilgi transferi yapmak için genellikle .pst dosyasını çıktı alıp diğer kullanıcılar ile paylaşırız.

Buna benzer bir başka ihtiyaç ise kullanıcının Onedrive çalışma dosyalarının diğerlerine aktarımı olacaktır.

Bunun için öncelikle diğer kullanıcılara gerekli yetkiyi tanımlamamız gerekecek.

admin.microsoft.com adresinden Microsoft 365 Yönetim Paneli’ne giriş yapalım. Soldaki menüden Tümünü Göster seçeneğine tıkladıktan sonra SharePoint yönetim paneline geçiş yapalım.

Sharepoint yönetim panelinde Diğer Özellikler seçeneğine tıklayalım.

Bu menüden Kullanıcı Profilleri başlığı altında  butonuna tıklayalım.

Açılan yeni pencerede Kullanıcı profillerini yönet seçeneğine tıklayalım.

İşten ayrılan personelin kullanıcı adını aratarak çıkan sonucun üzerine sağ tıklayalım ve Site koleksiyonu sahiplerini yönet seçeneğine tıklayalım.

Burada görebileceğiniz üzere sadece kullanıcının kendisi yetki sahibi durumda. Biz bu kullanıcının OneDrive dosyalarına erişmesi gereken kullanıcıları da Site Koleksiyonu Yöneticileri kısmına ekleyeceğiz.

Test kullanıcısını bu gruba ekliyorum.

Şimdi admin.microsoft.com üzerinden Microsoft 365 Yönetim paneline dönüyorum ve Kullanıcılar>Etkin kullanıcılar menüsünden işten ayrılan kullanıcının üzerine tıklıyorum.

Açılan pencerede önce OneDrive sonra da Dosya bağlantısı oluştur butonuna tıklıyorum.

Karşınıza bu şekilde bir bağlantı çıkacak. Bu bağlantıyı Site Koleksiyonu Yöneticileri’ne eklediğimiz kullanıcılara göndermelisiniz.

Bu bağlantıya giriş yapan kullanıcılar artık işten ayrılan personelin OneDrive’ına erişebilecekler.

Ekranın sağında Test kullanıcısı ile oturum açıldığını fakat görüntülenen dosyaların deneme kullanıcısına ait olduğunu görüyoruz.

Taşımak istediğiniz dosyaları ve klasörleri seçip Taşı veya Kopyala seçeneğine tıkladıktan sonra açılan pencerede OneDrive’ınız seçeneğini göreceksiniz.

Burada kendi OneDrive’ınız içerisinde istediğiniz bir lokasyona dosyaları taşıyabilir veya kopyalayabilirsiniz.

Not: Tek seferde en fazla 500MB dosya transferi gerçekleştirebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur, kolaylıklar dilerim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.