Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Onedrive Dosya Yedeklemesi - Fidye Virüsü

15 Yazılar
5 Üyeler
12 Likes
3,289 Görüntüleme
(@emrecapan)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Sunucu içerinde SQL veritabanını onedrive lokasyonuna yedeklemek istiyoruz. 

Sunucuya fidye virüsü bulaştığında onedrive içerisindeki dosyalar bu durumdan etkilenir mi acaba?

Bu yedekleme ne kadar güvenilir olur sizce?

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 11/01/2022 11:23

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32991
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, erişim olduğu için etkilenir, bu doğru bir yedekleme yöntemi değil. Bunun için araya farklı bir protokol eklemeniz gerekli. Yani bir yedekleme yazılımı o dosyayı alıp kendi repository olarak azure' u göstermesi veya off-site lokasyonunu doğru olan budur. Aksi halde sunucuya bulaşan her neyse onedrive erişimi açık olduğu için oraya da bulaşacaktır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/01/2022 11:58

(@emrecapan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Merhaba, erişim olduğu için etkilenir, bu doğru bir yedekleme yöntemi değil. Bunun için araya farklı bir protokol eklemeniz gerekli. Yani bir yedekleme yazılımı o dosyayı alıp kendi repository olarak azure' u göstermesi veya off-site lokasyonunu doğru olan budur. Aksi halde sunucuya bulaşan her neyse onedrive erişimi açık olduğu için oraya da bulaşacaktır.

Cevabınız için teşekkür ederim Hakan Hocam,

Peki bu işlemi yapabilen ücretsiz bir ara yazılım tavsiyeniz olur mu acaba ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 11/01/2022 12:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Ücretsiz ürünler pek benim uzmanlık alanıma girmiyor, müşterilerim kurumsal olduğu için genelde biz kurumsal ürünler kullanıyoruz. Acronis, Veeam gibi ürünleri inceleyebilirsiniz.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/01/2022 13:00

(@radiate7z)
Gönderiler: 30
Trusted Member

SQLBackupAndFTP programını kullanıyorum ben. Ücretsiz 2 veritabanı yedekleme işlemi yapabiliyoruz ve yedekleri de "local/network/NAS cihazı, FTP, Amazon S3, Dropbox, Google Drive vb" birçok yere zipleyip gönderme işlemi yapıyor. Ben FTP olarak harici bir network e gönderiyorum.

Gönderildi : 11/01/2022 15:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bak kullanan birisi öneride bulunmuş. Azure' a bedava atıyor ise harika, ama bu tür ücretsiz ürünlere dikkat edin, yani data nereye gidiyor vs. Birde genelde çok hızlı olmuyorlar çünkü performans iyileştirme gibi mühendislik işleri çok personel gerektirir. Bu tür ürünleri genelde bir tane hero yazıp yayınlıyor.

Gönderildi : 11/01/2022 17:06

(@emrecapan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bak kullanan birisi öneride bulunmuş. Azure' a bedava atıyor ise harika, ama bu tür ücretsiz ürünlere dikkat edin, yani data nereye gidiyor vs. Birde genelde çok hızlı olmuyorlar çünkü performans iyileştirme gibi mühendislik işleri çok personel gerektirir. Bu tür ürünleri genelde bir tane hero yazıp yayınlıyor.

Ücretsiz versiyonunda bulut hizmetleri devre dışı olarak geliyor.

Gönderildi : 11/01/2022 17:34

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Tahmin ettim, "bedava peynir fare kapanında olur".

Gönderildi : 11/01/2022 17:45

(@emrecapan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sql backup ve upload işlemi için ara bir yazılım geliştirilebilir. Alternatif olur mu bu şekilde bir çözüm üretmek hocam sizce? Microsoft Graph API ile onedrive üzerine live olarak işlem yapılabilir.

Gönderildi : 12/01/2022 16:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Ya kesin vardır ama konu şu, sürdürülebilir olmaz, kaç para arkadaşlar sonuçta 3-2-1 off site kuralı işleteceksiniz, yani bir şirketin hayatını kurtaracak bir teknoloji için yöneticinizden para alamıyorsanız o şirkette bence çalışmayın. Çok net basit bir konu. yedeklerimiz şirket içerisinde, bunu şirket dışına çıkarmalıyız, pek çok yöntemi var ama en kabul göre ve uygunu cloud yedek, bunun için bu program lazım gibi.

Gönderildi : 12/01/2022 17:19

(@emrecapan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hakan Hocam,

Söyledikleriniz kesinlikle doğru. Lakin Microsoft 365 mühendisinin bana bu konu ile verdiği cevabı da ilave etmem gerektiğini düşünüyorum.

Evet, Onedrive lokasyonu erişime açık olduğu için etkilenme ihtimali var. Fakat dosyalar MS 365 sunucularına yüklenmeden önce Microsoft tarafından virüs, fidye vb. tehtidlere karşın taramadan geçiriliyor.

Olası bir virüs bulaşması ve dosyaların silinmesine karşın

Dosyalar şifrelenirse/değişirse: Her dosya sunucularda versiyonlu bir şekilde tutuluyor. Yani olası değiştirme veya şifrelenmede dosyaların şifrelenmeden önceki versiyonuna geçiş sağlanabiliyor. 

Dosyalar silinirse: Dosyalar 93 gün boyunca MS 365 sunucularında tutuluyor. Yani silindiğinden itibaren 93 gün boyunca dosyalar aynen muhafaza ediliyor. 

Gönderildi : 14/01/2022 15:10

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

Siz bence onedrive kullanın ve test edin bu işe yönelik olmadığını göreceksiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/01/2022 16:40

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba Emre Bey, tabi ki Microsoft mühendisinin söyledikleri doğru, ancak biz genelde panel şifrelerininde çalındığını gördüğümüz için bu çok doğru bir yöntem olarak kabul edilmiyor. Benim yorumum eğer imkanınız yok ise bunu kullanın ama veeam, acronis, netbackup vb daha iyi alternatifleriniz var ise onları tercih edin.

Ya da bunu hizmet olarak alabilirsiniz. Örneğin Bulutistan, FixCloud, GlassHouse ya da NGN gibi şirketler veeam vb yedek replikasyonu ya da off-site yedek çözümü sunuyor. Yani ister tüm parkur isterseniz kritik olan tek bir sanal-fiziksel makineyi bu ortamlara yedekleyebilirsiniz. Ne farkı var? Size verilen panellere hacker bile ulaşsa sildiği yedekler 7 gün boyunca bir replika olarak gizli bir alanda saklandığı için tüm yedekler silinse bile bu şirketlerden anında yedeğin dönülmesini talep edebiliyorsunuz. 

Gönderildi : 14/01/2022 17:42

(@ceysenturk)
Gönderiler: 29
Eminent Member

@emrecapan 

Merhabalar ben de MS mühendisi olarak cevap vereyim; muhtemelen benim ekibimden bir arkadaş ile görüşmüşsünüzdür 🙂

Uygulanan uzantı kısıtlamaları dışında bir çok dosya sürümü ODB tarafına aktarılabiliyor ancak ODB'yi DataBase ya da file backup server olarak değerlendirmemenizi tavsiye ederim. ODB daha çok günlük işleyişte kullandığınız dosyalar için uygundur.

Doğrudur , MS serverler 93 gün boyunca versioning özelliği sayesinde bu verileri tutar ve sunucular üzerinden geri çekebilirsiniz. Ek olarak WinOS tarafında virüs bulaşması durumunda servis kaydınız yükseltilerek MS sunucularından dosyaların etkilenmemiş halleri de sizlerle paylaşılabilir. Lakin DataBase gibi kritik bir veriyi buraya yedeklenmesi pek doğru bir işlem olmayacaktır. 

Gönderildi : 29/01/2022 17:11
Hakan Uzuner, Emre ÇAPAN, ibrahim yildiz and 3 people reacted

(@emrecapan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ceysenturk

@emrecapan 

Merhabalar ben de MS mühendisi olarak cevap vereyim; muhtemelen benim ekibimden bir arkadaş ile görüşmüşsünüzdür 🙂

Uygulanan uzantı kısıtlamaları dışında bir çok dosya sürümü ODB tarafına aktarılabiliyor ancak ODB'yi DataBase ya da file backup server olarak değerlendirmemenizi tavsiye ederim. ODB daha çok günlük işleyişte kullandığınız dosyalar için uygundur.

Doğrudur , MS serverler 93 gün boyunca versioning özelliği sayesinde bu verileri tutar ve sunucular üzerinden geri çekebilirsiniz. Ek olarak WinOS tarafında virüs bulaşması durumunda servis kaydınız yükseltilerek MS sunucularından dosyaların etkilenmemiş halleri de sizlerle paylaşılabilir. Lakin DataBase gibi kritik bir veriyi buraya yedeklenmesi pek doğru bir işlem olmayacaktır. 

Cevabınız için teşekkür ederim.

İlginiz ve ayırdığınız zaman için de.

Gönderildi : 14/02/2022 08:58

Paylaş: