Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Office 365 grubuna üye olanlara mail gönderme sorunu

8 Yazılar
4 Üyeler
6 Likes
4,080 Görüntüleme
(@emrecapan)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Office 365 grubu mevcut. Bu grup Teams üzerinden oluşturulmuş olup [email protected] mail adresine sahiptir.

Bu grup Teams üzerinden oluşturulduğu için üyelerde yetkili tarafından Teams üzerinden eklenmiştir.

Sorun grup mail adresine gönderilen mailler grup üyelerine ulaşmamaktadır.

Sorunun çözümü için "yeni üyeleri abone yap" diye bir seçenek var exchange grup ayarlarında. O aktif edildiğinde yeni eklenen üyeye mail ulaşmaktadır. Veya bir kullanıcı çıkarılıp eklendiğinde de.

Fakat 50'yi aşkın grup olduğunu düşündüğümüzde bu çok sağlıklı ve mantıklı bir yöntem olmadığını düşünüyoruz.

Bu sorun nasıl çözülebilir acaba?

Teşekkürler.

Gönderildi : 10/04/2021 19:25

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Bunun cevabını en doğru microsoft'dan ticket açarak alabilirsiniz. Bu daha fazla teams konusu, ben grup mailleri farklı şekilde çalışıyor diye biliyorum mesela sizin denediklerinize de sahip değilim. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/04/2021 23:57

(@emrecapan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

Bunun cevabını en doğru microsoft'dan ticket açarak alabilirsiniz. Bu daha fazla teams konusu, ben grup mailleri farklı şekilde çalışıyor diye biliyorum mesela sizin denediklerinize de sahip değilim. 

Ticket açıldı. Kontrol edildi bir sonuç çıkmadı. Şuan tekrar bakacağız bir powershell komutu ile bir şeyler denenecek.

Teams konusu olabilir fakat Teams'de açılan bir grup Microsoft 365 grubu olarak görünüyor. 

Microsoft şunu söylüyor, Exchange'de bir grup açarsanız aynı şekilde Teams'de de grup açılır aksini seçmezseniz. 

Tuhaf bir durum.

Gönderildi : 11/04/2021 01:21

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

İşte tarifi de zor kurgu gereği yapının işleyişi belli, doğru tanım olmasa da entegrasyon var paralellik yok. Siz temelde operasyonel olarak kendi durumunuza çözüm aradığınızdan en doğru cevabı mic. verebilir demek istedim. İşte dediğiniz gibi PS vs bir yöntem bulup önereceklerdir. Sizin istediğiniz gibi olmaz vs deyip kesip atmazlar umarım.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/04/2021 04:23

(@ceysenturk)
Gönderiler: 29
Eminent Member

Merhaba Emre Bey,

Doğrudur , MS Teams üzerinde oluşturulan Teams grupları aynı zamanda O365 tarafında Office 365 Grubu olarak görülmektedir. 

Destek ekibinin de belirttiği gibi e-postaları alabilmek için gruba abone olmanız gerekmekte olup bu durum by desing olarak görülmektedir.

https://answers.microsoft.com/en-us/msoffice/forum/msoffice_outlook-mso_win10-mso_o365b/how-to-subscribe-all-members-to-office-365-group/e998a92e-04a0-4d56-8b99-67099d1babb3

Dolayısıyla destek ekibinin paylaştığı bilgi doğrudur; dizayn değişikliği talebiniz var ise Premier segment kayıt açıp konunun ürün geliştirme birimine aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemin gerçekleştirilime garantisi olmayıp sadece mümkünatı var ise değişiklik yapılabilmektedir. 

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 19/04/2021 16:23

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Güncellemeniz üzere hatırladım bu konuyu. Bende cumadan beri çok gereksiz bir aksiyon olarak (microsoft 365 deki ana hesabı değiştirme) bu gruplar tarafında epey tırmaladım bilmediğim kısımları öğrenmiş oldum. Ceyhan hocanın dediği gibi bende emin oldum bunun bir çözümü olmaz. Ancak fikir olduğu gibi MsolService ile ps ile üyeliklerinizi yapabilirsiniz.
Bende de bir sıkıntı var hatta hocayı bulmuşken ekleneyim arada.

@Ceyhan Şentürk hocam çok önemli değil ama bütün yapıyı plansızca değiştirince Teams de eski default genel grup teams client arabirimlerinde kaldı. Bu grup admin panellerde görünmüyor bağı kopmuş durumda sadece teams client arabirimlerinde var hiçbir müdahale yaptırmıyor doğal olarak. Üyeler, yazışmalar felan var ama settings mümkün olmuyor. GroupId ve tenantid 'lerin admin panel tarafta karşılığı yok. Bu grubu herkesten silebilme maksatlı PS üzerinden bunları import gibi Set-TeamChannel ile vs oluşturmaya çalıştım ama mümkün olmadı. Client'lardan sadece gizleyebilme ihtimalimiz var görünüyor. Bu noktada var mıdır aklınıza gelen birşey ne denemeliyim.

Gönderildi : 19/04/2021 16:58

(@emrecapan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Kusura bakmayın lütfen geç dönüş sağladığım için. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Ayırdığınız zaman için minnettarım.

Herhangi bir sonuca ulaşamadık maalesef. Manuel olarak yapmak durumunda kaldık.

Gönderildi : 11/01/2022 10:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/01/2022 10:43

Paylaş: