Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Microsoft 365 bulut ortamına dosyalar senkron oluyor

5 Yazılar
3 Üyeler
1 Likes
163 Görüntüleme
(@tuncaypolat)
Gönderiler: 169
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, "iş için microsoft 365 uygulamaları" lisansını kullanıyoruz. Lokal dosyalarımızı, örneğin office dosyalarını bulut ortamına taşısın istemediğimiz için, "iş için onedrive" uygulamasını pc üzerinde sildik. Pc üzerinde kişisel onedrive uygulaması yüklü sadece ve üzerindeki tanımlı hesapta sadece kişisel hesap.

Ama nereden senkron yapıyor çözemedim, firma hesabının bulut ortamına son işlem yapılan dosyaları gösteriyor ve açabiliyor.. Bilgisayarımda solda sadece kişisel onedrive görünüyor. Ama pc üzerinde desktop da bulunan dosya, firma hesabınun bulut ortamında 3 saat önce güncellendi olarak görünüyor. Masaüstündeki excel dosyasında bulut simgeside görünmüyor. Muhtemelen son işlem yapılanları bulut ortamında da tutuyor. Ama bunu nasıl kapatabiliriz. Lokaldeki dosyaların hiç bir şekilde bulut ortamında görünmesini, senkronizasyon işlemi yapmasını istemiyoruz. Bir çok microsoft makalesine baktım ama, bu konu ile alakalı net bir şey bulamadım.

Aşağıdaki şekilde bulut ortamında görünüyor.

m365

Gönderildi : 19/02/2024 11:11

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Bana biraz karışık olmuş gibi geldi anladığım kadarıyla client'larda onedrive setup kurulu bırakmazsanız doğal olarak sync de olmaz. Cihazlarda linked durum work and business hesaplardan karışmış olabilir onedrive sharepoint'e gider sadece bireysel de yönetemez kurumsal da yönetilebilir tek farkı. Ancak office de onedrive kullanmak bir opsiyon değil artık mecburiyet file history vs onedrive olmadan çalışmaz. Sanıyorum devlet gibi kurumlarda detay yönetim conditional access ile yapılması lazım.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/02/2024 16:18

(@tuncaypolat)
Gönderiler: 169
Reputable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

Bana biraz karışık olmuş gibi geldi anladığım kadarıyla client'larda onedrive setup kurulu bırakmazsanız doğal olarak sync de olmaz. Cihazlarda linked durum work and business hesaplardan karışmış olabilir onedrive sharepoint'e gider sadece bireysel de yönetemez kurumsal da yönetilebilir tek farkı. Ancak office de onedrive kullanmak bir opsiyon değil artık mecburiyet file history vs onedrive olmadan çalışmaz. Sanıyorum devlet gibi kurumlarda detay yönetim conditional access ile yapılması lazım.

onedrive üzerinden yapılandırıldıysa senkron yapması lazım, ama nereden besleniyor anlamadım. kişisel onedrive üzerinde kişisel hesaptan başka tanımlanmış bir hesap yok. son çare iş onedrive uygulamasını kurup, tekrardan yapılandırmayı kapatıp kaldırmak. ama bu yollara başvurmadan nereden beslendiğini ya da microsoftun arka planda çalışan bir servis özelliğimi anlamak istiyorum.

Gönderildi : 19/02/2024 16:57

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Kişisel tarafta deneyimim yok linked olan hesapla ilgili reg de karmaşa oluşmuş olabilir remove süreci doğru yürümemiş olabilir. Kişisel ile iş mail hesabı da aynı olmamalı. Kaldırarak temiz kurulumla çözülebilir bence.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/02/2024 19:42

(@dogukansakin)
Gönderiler: 5
Active Member

Tuncay Bey merhabalar,

Office 365 uygulamaları client a yüklendiğinde birbirine entegre çalışır. Bahsettiğiniz senaryoda herhangi bir office uygulamasına şirket mail adresiniz ile login olduğunuz için(outlook, excell vb.) onedrive iş hesabı arkaplanda otomatik login olup dosya sync i başlatmış gibi gözüküyor. One Drive business uygulamasını kaldırdığınız halde dosyalar sync olmaya devam ediyorsa muhtemelen client web kimlik yöneticisi üzerinde onedrive a ait bir credential çerezi kalmış olabilir. İlk etapta office uygulamasına ait tüm credentialları silmenizi. Ardından One drive business uygulamasını tekrar yükleyip manuel olarak tüm klasörler için sync işlemini durdurup onedrive web üzerinden de sync olan klasörleri temizlemenizi ve son olarak da onedrive ı client üzerinde disable/unistall yapmanızı öneririm.

Sync işleminin durduğundan web üzerinde herhangi bir dosya kalmadığından emin olduktan sonra Onedrive Business uygulamasını unistall edebilirsiniz.

OneDrive'da senkronizasyon nasıl iptal edilir veya durdurulur? : https://support.microsoft.com/en-us/office/how-to-pause-and-resume-sync-in-onedrive-2152bfa4-a2a5-4d3a-ace8-92912fb4421e

OneDrive'ı kapatın, devre dışı bırakın veya kaldırın : https://support.microsoft.com/en-us/office/turn-off-disable-or-uninstall-onedrive-f32a17ce-3336-40fe-9c38-6efb09f944b0

Saygılarımla.

Gönderildi : 19/02/2024 23:45

Paylaş: