Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Mail Geç Gitme Sorunu hk.

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
955 Görüntüleme
(@emrecetinkan)
Gönderiler: 41
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bu problemi geçen hafta yaşıyorduk fakat bu hafta itibariyle sorun çözüldü, arama yoluyla gelen kişilere bilgi olması amaçlı yazmak istedim.

Problem;

Biz Ofis 365 kullanıyoruz. A isminde firma, bizim şirketten X-Y-Z kişilerine mail attıgında X kişisine mail geliyor.Y ve Z kişilerine mail belki 10 dakika sonra belki 1 saat sonra belki 24 saat sonra ulaşıyor. Exchange üzerinden "İleti izleme" kısmına baktığımızda mail düşmüyor, x kişininde mail gözüküyor fakat Y ve Z kişilerinde gözükmüyordu.( Y ve Z kişileri sabit değil, kime mail gönderirse problem yaşanıyordu)

- İlk olarak karşı firmayı ve mail atan kişiyi Exchange panelde "Güvenilir kişiler" ve "Güvenilir etki alanları" kısmına ekledik. Fakat sorun yine devam etti.

- Kullanıcıların bilgisayarından antivirüsleri kaldırdık sorun yine devam etti.

- Outlook üzerindeki kural oluşturulmuş mu diye kontrol ettik fakat tertemiz, hiçbir kural vs yoktu.

- Karşıdaki firma, hosting firması üzerinden mail kullandığı için karşı taraf ile iletişime geçtik.

- Hosting firması, "TLS" kayıtlarını düzelttim sorun düzeldi dedi fakat ertesi gün aynı sorunları yaşamaya devam ettik. En sonunda hosting firmasının söylediğine göre sorun; Microsoft, hosting firmanın IP adresini blokladığı için gönderme işlemi yapamıyormuş. IP kısmında revizyon yaptılar ve sorun çözüldü.

Gönderildi : 25/05/2021 14:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Bilgi için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/05/2021 14:30

Paylaş: