Forum

yeni ofis kablolama...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] yeni ofis kablolama önerisi

5 Yazılar
4 Üyeler
1 Likes
633 Görüntüleme
(@MehmetOzcelik)
Gönderiler: 73
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba
yeni taşınacağımız ofis için network kablolamasında ne tür bir kablolama ve jack kullanmalıyım önerisi olanlar olabilirmi acaba.

cat6
cat6a
ftp
s-ftp
U-FTP
gibi farklı türleri var.

priz üstü jack içinde önerilerinizi bekliyorum.

direkt marka olarakta yazabilirsiniz.

ofis 3 katlı max mesafe 80m civarı olur switch ile.

saygılar.

Gönderildi : 06/02/2023 19:26
Konu Etiketleri

(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 223
Reputable Member

Merhaba Genelde marka olarak biraz pahalı ama HCS Cat6 kablo kullanmaktayım. Konnektör ve Keystone jak olarak da HCS kullanıyorum. Fluke testlerinden ürünleri geçmektedir.

Gönderildi : 07/02/2023 13:09

(@MehmetOzcelik)
Gönderiler: 73
Estimable Member
Konu başlatıcı

çok teşekkürler.
cat6 türü olarak ne önerirsiniz.

cat6 veya cat6a 'mı
utp
ftp

s-ftp
U-FTP

tesisat çekilirken elektrikcilere güvenmediğim için data kablosuyla birlikte elektrik , telefon vb.. hatlarda yanından geçecektir parazit vb.. şeylerden etkilenmesini istemiyorum.

Gönderen: @berkayguzelbeyoglu

Merhaba Genelde marka olarak biraz pahalı ama HCS Cat6 kablo kullanmaktayım. Konnektör ve Keystone jak olarak da HCS kullanıyorum. Fluke testlerinden ürünleri geçmektedir.

Gönderildi : 07/02/2023 18:13

(@omeryilmaz)
Gönderiler: 150
Estimable Member

Merhaba,
En uzak mesafeye 80m dediğiniz yere Cat6a  kullanmanız daha sağlıklı olur yakın mesafelerde Cat6 yeterli olacaktır. Elektrik ve Telefon kablosu mutlaka etkilenir, U/UTP işinize yaramaz, alüminyum kaplamalı Cat.6A F/FTP kullanmanız daha sağlıklı olur. 
Maliyet sıkıntısı yok ise ayrıca Data kabloları spiral kablo koruyucu içine almanızda daha sağlıklı olur.

Gönderildi : 08/02/2023 10:02

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

https://www.estap.com.tr/blog.php
https://kabloder.org/dogru-lan-kablo-secimi-nasil-yapilir/

Bunlar ortam ve ölçek denetimsiz çok bilinmezli sorulardır forumlardan ilerlenmesi zor. Arkadaşların yaptığı gibi genel yorumlar alabilirsiniz web de elektrik ve data altyapı tiplerinin tümüyle ilgili detaylar var ama önemli olan neyin seçilmesi gerektiği ile ilgili deneyimdir yoksa sonra çok pişman olabilir, forumda ara ara karşılaştığımız gibi çözümsüz ağ sorunlarıyla uğraşır durursunuz.
Ekranlı da seçilse şebeke hattıyla birlikte çekilmemeli tipe ve noktaya göre aralarında min 5 ila 15 cm mesafe olmalı fakat belirleyici olan ne tür şebeke cihazlarının kullanılacağıdır bütün ofise aynı tip kablo diye kati birşey yok binalarda bir çok ürünü bir arada kullanabiliyorken rezistans ve motor elektrik devreleri yakınlarından data çekilmemesiyle çok belirleyicidir. Ayrıca 3faze, şebeke ve elektronik cihazların besleme ve toprakları da ayrı olarak çekilmeli ve sonlanmalıdır. Şöyle basit ve uyarıcı örnekleyelim bir ısıtıcı cihaz çevresinden geçirilen zırhlı fiber optik kablo da dahi kesinti görülebilmektedir. Yani basit elektrikçiler bunları bilmez altyapı tekrarlı müdahale halinde ciddi maliyet oluşturan ve bir defa düzgün yapılması gereken bir durum. O yüzden mutlaka data altyapı çekiminde de deneyimli uzman firmalarla çalışın çünkü sizde olması gereken deneyim yok.
Genel kabuller evet var fakat dediğim gibi detay çok önemli şebeke ve elektrik çok ayrı bir uzmanlık, mühendislik alanı hata yaptığımızda içinden çıkılması bizim için çok zorlu oluyor ve deneyimin ücreti ödenmelidir. Ülkede çok farklı patron, ofis tipleri var. Üretimin paylaşıldığı, köşe başlarına yüksek gerilim cihazların konumlandığı binalar var. 20+ yıl da ben de biraz şansızım herhalde ömrüm hallederizci, bişey olmaz ya cı öylesine elektrikçilerin hatalarını düzelttirmekle geçti.
Ekranlı, izolasyonlu kabloların metraj maliyetleri çok fazla değişiyor tedbiren bunları uygulamak yerine farkı işçiliğe, uzmanlığa vermek daha yerindedir. Ve her kablonun bir ömrü olduğunu da unutmadan yüksek AWG'li kaliteli marka kablo (HCS, LCS, Nexans gibi markalar mevcut) kullanılması ve sıcak, soğuk ortam ve bölge geçişlerine göre seçilmesi özellikle omurga ulaşım noktalarında ayrıca önemlidir. Sonradan altyapıya müdahale istenen ve ucuza olan birşey değil malum. Bunları da ref. olması için yazmak istedim.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/02/2023 21:37
Serkan Ateş reacted

Paylaş: