Forum

Fortigate Çift inte...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortigate Çift internet kullanma.

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
523 Görüntüleme
(@serdark54)
Gönderiler: 46
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Fortigate 100e cihazımızda aktif olarak WAN1 bacağına bridge modda olan modemi bağladım aktif olarak kullanmaktayız.

WAN2 bacağına ise yine bridge modda olan Asus DSL N16 modemi bridge moda aldım Wan2 bacağına pppoe bilgilerini girdim fakat IP alamıyor failed veriyor. 2 Modem de bridge modda nerelerde değişiklik yapmam lazım. Modem arayüzünde bridge moda aldım ana IP adresini 192.168.1.5 yaptım ve DHCP modunu kapattım. DHCP dağıtımı fortigate üzerinden yapıyorum. Bilgili kişilerin desteğini bekliyorum, teşekkürler.

Gönderildi : 21/02/2023 11:42

(@kamilozel)
Gönderiler: 125
Estimable Member

Merhaba,

WAN 2 portuna bağlı internet hizmetiniz fiberden modeme dönüyorsa bridge mod olmuyor sanırım onu kontrol edermisiniz ve static root ayarlarınızı kontrol edin.

Gönderildi : 21/02/2023 14:41

(@serdark54)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Static route bölümüne girdiğimde bu şekilde çıkıyor 1. resim route bölümü 2. resim yazılmış route nin içeriğidir.

Ekran görüntüsü 20230221 162616
Ekran görüntüsü 20230221 162559

Gönderildi : 21/02/2023 16:43

(@atakan-kaya)
Gönderiler: 34
Trusted Member

Merhaba,

Öncelikle modeminiz bridge modu destekliyor mu? İkincisi PPPOE bilgileriniz doğru mudur?

Bu bilgileriniz akabinde static route tanımlayabilirsiniz. İki internet tanımınızda static routelarda distance değerler aynı olmamalı. Kural için Policy Route Based yazmanız gerekmektedir.

Eğer iki interneti aktif olarak kullanmak istiyorsanız SD-WAN tanımı yapmalısınız.

İyi çalışmalar.

Atakan KAYA
Network & Security Engineer

Gönderildi : 21/02/2023 17:32

(@serdark54)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba, modemi normal modda sorunsuz çalıştırabiliyorum. BRIDGE moda aldım interface ekranında kullanıcı bilgilerini girdim. SDWAN menüsünde wan1 kayıtlıydı wan2 yi de dahil ettim. static route alanı üstte ki fotoğraflarda yer aldığı gibi virtual-wan-link olarak ayarlı ve bu wan link içerisinde WAN1 ve WAN2 dahil. Fakat hala wan2 bacağına IP aldıramıyorum failed veriyor.

Gönderildi : 22/02/2023 15:34

(@kamilozel)
Gönderiler: 125
Estimable Member

@serdark54 Bridge normal mod ile bağlantıyı deneyin, static route olarak modemin IP sini yazarak test eder misiniz ? Yukarıda söylediğim gibi fiberden dönüşümlü olarak geliyorsa modemde sonlanması gerebiliyor.

Gönderildi : 22/02/2023 16:35

(@atakan-kaya)
Gönderiler: 34
Trusted Member

Merhaba,

Modeminiz Bridge mode destekliyor mu? Ya da bazı modemler bridge mode için sadece bir interface e tanım yapıyor. Orada kontrollerinizi sağladınız mı?

İyi çalışmalar.

Atakan KAYA
Network & Security Engineer

Gönderildi : 22/02/2023 19:15

Paylaş: