Forum

Voip modem ve Route...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Voip modem ve Router

3 Yazılar
3 Üyeler
1 Likes
1,205 Görüntüleme
(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member
Konu başlatıcı

zyxel vmg8623-t50b marka modemin var.. bu modelin vdsl hattını köprü moduna alıp, router da sonlandırdım. bu sayade router üzerinden sorunsuz bir şekilde internete erişebiliyorum.. 

modem üzerinde voip sip hattını kullanmak için telefon girişi var. oraya voip bilgilerimi giriyorum, fakat bir türlü bağlantı kurmuyor.. modemi vdsl köprü modundan çıkarınca voip hattı çalışyor.  Vdsl köprü modundayken, modem üzerindeki voip sip hattının çalışmasını nasıl sağlarım.. 

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 21/11/2022 22:03

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Sağlayamazsınız malum bridge moda alındığında modemlerin soft option'ları devre dışı kalıyor.
Belki şunu yapabilirsiniz bridge moda almadan cihazı NAT traversal benzeri yapılandırabilirsiniz maalesef farklı cihazlarda bunun sabit bir tanımı, yolu olmadığı gibi genelde DMZ tanımlamak yetmez. Sorun modem routing yaptığı, paketlere karıştığı için olabildiğince option'ları, management, fw vs kapatarak ve route düzenleyerek trafiği en az müdahaleyle dmz tanımlanan porta göndermesi sağlanmaya çalışılır. Yani bridge mod'a almadan ihtiyacı doğuran sebepler elimine edilmeye çalışılır. Fakat şu var ki genellikle home user seviyesi modem-router'larda bu pek sağlanamıyor arayüzler malum sınırlı. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/11/2022 23:01

(@omeryilmaz)
Gönderiler: 150
Estimable Member

Arka portları yönetme özelliği var mı?

Network Setting -> Vlan Group
Network Setting -> Interface Grouping

Altındaki özellikler nelerdir incelediniz mi? (bazı markalarda özellik olsa da iş yapmıyor).

Geçmiş zaman Tp-Link modem de Bridge mode Pfsense kurulumu yapmıştım. Pfsense ile wifi yayını yapmak için 2ci bir cihazım olmadığından, Pfsense 3cü ethernet porttan Bridge modem 4 nolu ethernet porta giriş yaptım, modem arayüzden 4 nolu ethernet ile wifi gruplandırmıştım.

Modemde özellik var ise yukarıdaki örnek üzerinden sizin sorununuzda çözülebilir diye düşünüyorum.

Gönderildi : 22/11/2022 11:16
Mert Kibar reacted

Paylaş: