Forum

500 mt2 Ofis Data A...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] 500 mt2 Ofis Data Altyapısı

6 Yazılar
6 Üyeler
1 Likes
416 Görüntüleme
(@ahturkoz)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Sizlerin fikirlerini ve desteğinizi rica ediyorum. 500 mt2 yarım ay şeklindeki ofisimizde İnternet, Telefon ve Kamera altyapısı kuruyoruz. Ofisimiz danışmanlık firması olup bulut programlar ve Office programları kullanılmaktadır onun dışında local arşiv vb bir işlemimiz bulunmamaktadır. Ofiste ortalama 50 çalışan bulunmaktadır.

4 Adet Access Point Noktası

14 Adet Kamera Noktası

20 Adet IP Telefon

15 Adet Pc Data Kablosu

Bütün kablolama Cat6 kablo ile yapılmıştır. Kamera, Acces Point ve IP telefonlara enerji götürmek yerine POE destekli switch ile çözebileceğimi düşünüyorum.

Bu konuda birkaç sorum olacaktır.

• Basit işlemleri görebilecek F/P bir Poe switch önerebilir misiniz?
  • POE destekli F/P IP Telefon önerebilir misiniz?
  • POE destekli F/P kamera önerebilir misiniz?
  • POE destekli F/P Ap ürünü önerebilir misiniz ?
  • 15U 19" 600mm Duvar Tipi Rack Kabinet kullanmayı düşünüyorum.
  • S-Link SL-P648 48 Li UTP CAT6 Patch Panel, kullanmayı düşünüyorum. Patch panelde poe desteği diye olay var mıdır yoksa switch ve cihazın poe destekli olması yeterli midir?
  • 19" 8'li Alüminyum Grup Priz Anahtarlı Kabinet içine
  • 1 Adet DSL Modem

Ürünlerin çok profesyonel ve tam yönetilebilir olmasına gerek yok. İnternetimiz 100 mbps VDSL altyapısıdır. DSL model olarak Keenetic Peak DSL kullanıyoruz. 1 Adet 100 mbps internet daha almayı düşünüyoruz.

Aklıma gelmeyen dikkat etmem gereken konular varsa bilgi verirseniz sevinirim.

Şimdiden destek olacak herkese teşekkür ederim.

Gönderildi : 29/11/2022 11:41

Murat DEMİRBAĞ
(@muratdemirbag)
Gönderiler: 113
Estimable Member

Merhaba,

Yukarda yazdıklarınız arasında göremedim muhmetelen vardır, yok ise iyisinden bir adet Firewall 50 kullanıcının trafiğini ve Güvenliği sağlanmak için önemlidir.

Sağlıcakla..

Gönderildi : 29/11/2022 11:57
Ali Türköz reacted

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Gönderen: @muratdemirbag

Merhaba,

Yukarda yazdıklarınız arasında göremedim muhmetelen vardır, yok ise iyisinden bir adet Firewall 50 kullanıcının trafiğini ve Güvenliği sağlanmak için önemlidir.

Sağlıcakla..

Aynen bende bundan bahsedecektim, profesyonel isterseniz fortigate, yada ekonomik olsun derseniz mini pc ve üstüne pfsense tavsiye ederim.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 29/11/2022 13:43

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Bence bu kadar belirsizlik ve deneyim eksikliği içerisinde mutlaka yerinde danışmanlık alın ve bir kere doğru şekilde kurun yapıyı. 
Sorduğunuz şeylerin cevapları çok uzun ve detaylı konuşulması lazım memnuniyet için örneğin F/P algısı son kullanıcı da olur (isterleri benzeştiğinden dolayı) kurumsal da ise olmaz her şirketin ihtiyacı ve işlerliği farklıdır ürünler isterlere ve bazen alışkanlıklara göre seçilmeli ve hemen herşey min. %10 - 30 kapasite üzerinde kurulması gerekir yoksa zaman içerisinde ki maliyetleri katlanır. Evet tümü PoE olarak mümkün fakat bazı yazdığınız markalardan dolayı özellikle ve özetle danışmanlık şart.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/11/2022 15:34

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Gönderen: @ahturkoz

Merhaba Arkadaşlar,

Sizlerin fikirlerini ve desteğinizi rica ediyorum. 500 mt2 yarım ay şeklindeki ofisimizde İnternet, Telefon ve Kamera altyapısı kuruyoruz. Ofisimiz danışmanlık firması olup bulut programlar ve Office programları kullanılmaktadır onun dışında local arşiv vb bir işlemimiz bulunmamaktadır. Ofiste ortalama 50 çalışan bulunmaktadır.

4 Adet Access Point Noktası

14 Adet Kamera Noktası

20 Adet IP Telefon

15 Adet Pc Data Kablosu

Bütün kablolama Cat6 kablo ile yapılmıştır. Kamera, Acces Point ve IP telefonlara enerji götürmek yerine POE destekli switch ile çözebileceğimi düşünüyorum.

Bu konuda birkaç sorum olacaktır.

• Sistemlerinizde tek tip cihaz kullanmanız yararlı olur. Firmware güncellemesi, yönetme, yedekleme konfigürasyon için. Tabi bir çok lider marka var ancak ben Dell Campus serisi switch öneririm.
  • POE destekli F/P IP Telefon önerebilir misiniz? Karel 
  • POE destekli F/P kamera önerebilir misiniz? Hikvision / Grundig
  • POE destekli F/P Ap ürünü önerebilir misiniz ? Aruba
  • S-Link SL-P648 48 Li UTP CAT6 Patch Panel, kullanmayı düşünüyorum. Patch panelde poe desteği diye olay var mıdır yoksa switch ve cihazın poe destekli olması yeterli midir? Bu yeterlidir. Switch ve cihaz poe ise tamamdır.
  • 1 Adet DSL Modem

Ürünlerin çok profesyonel ve tam yönetilebilir olmasına gerek yok. İnternetimiz 100 mbps VDSL altyapısıdır. DSL model olarak Keenetic Peak DSL kullanıyoruz. 1 Adet 100 mbps internet daha almayı düşünüyoruz.

Aklıma gelmeyen dikkat etmem gereken konular varsa bilgi verirseniz sevinirim.

Şimdiden destek olacak herkese teşekkür ederim.

Cevapları içine yazmaya çalıştım. Minikte bir sistem odanız olacak ise bunların soğutması, ortam ısı sıvı nem izlemesi yapan cihaz olması iyi olur. Bu sistemlerin elektrik kesintisi ve dalgalanmalarında sorun yaratmaması için UPS şart.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 03/12/2022 17:22

(@serkanates)
Gönderiler: 1271
Üye

Gönderen: @ahturkoz

• Bence Switchin basiti olmaz. En iyi switch yönetebileceğiniz switchdir. Hangi markada uzmanlığınız varsa onu kullanın. Hiçbir uzmanlığınız yok ise juniper'a da göz atın derim.
  • POE destekli F/P IP Telefon önerebilir misiniz?
    • Santral tarafı / beklenti belirsiz.
  • POE destekli F/P kamera önerebilir misiniz?
    • Hikvision önceden yazılmış. Dahua da iyi bir alternatif olabilir. Paralel ithalat konusuna dikkat edin.
  • POE destekli F/P Ap ürünü önerebilir misiniz ?
    • Aruba candır. Ancak fortigate firewall düşünürseniz 1 taşla 2 kuş misali hem wifi controller hem firewall sahibi olursunuz. FortiAP iyi bir alternatif olur. Forumda da ciddi sayıda uzman arkadaş mevcut.
    • Küçükte olsa bir sistem odası olmalı. Bence 42 U alın rahat edin. İleride eklenecek UPS ve Sunucu içinde yeriniz olur. Bu arada UPS yazmamışsınız, planlanmalı.
  • S-Link SL-P648 48 Li UTP CAT6 Patch Panel, kullanmayı düşünüyorum. Patch panelde poe desteği diye olay var mıdır yoksa switch ve cihazın poe destekli olması yeterli midir?
    • Ben sadece Legrand kullandım, yine onu tavsiye ederim.
    • Sigortası kapaklı olsun. Arka tarafta çalışırken sevimsiz işler olabiliyor 🙂 Tecrübe edildi.
  • 1 Adet DSL Modem
    • İmkan varsa kurumsal bir hat edinin.

Saygılar.

Gönderildi : 03/12/2022 22:04

Paylaş: