Forum

Vodafonenet ipsec V...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Vodafonenet ipsec Vpn Sorunu

13 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
5,721 Görüntüleme
(@nazmikavalci)
Gönderiler: 235
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba;

Vodafonenet kullanılan lokasyonlarda ipsec vpn trafiği oluşturamıyorum. Daha önceden de bir müşterimizde dsl superonline ve fiber vodafonnetnet merkezde yedekli olarak kullanırken şubeler arası ipsecvpn i süperonline ile gerçekleştirirken vodafon net ile yapamamıştık vpnler oturmuyordu defalarca arıza kaydı açmamıza rağmen sorun çözülmemişti. Şimdi ise başka bir müşterimde merkezde türktelekom internet ile bir şubede türktelekom internet var vpn im oturuyor fakat ikinci şubemde vodafonenet internet var ve vpn im oturmuyor müşteri hizmetleri ile görüştüğümde ise çözüm sunamıyorlar ve sadece oyalama taktiği ile gidiyorlar. Daha önce başına gelen ve vodafonenet ile ipsecvpn sorununu çözebilen var mı ? yardımcı olabilirmisiniz ?

Gönderildi : 07/03/2021 10:30

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

Bu hatlar bireysel abonelik mi? IP'leri sabit mi?
Ne tür cihazlarla ipsec kurmaya çalışıyorsunuz?
Kurumsal sözleşmesi olan ME gibi ve bakır hatlarda sorun yaşamamanız gerekir openvpn, ikev2/ipsec vs tüm şirketler kullanıyor. Ancak bunlar dışında sağlayıcıların lokal port problemleri ve btk kaynaklı garip sorunlar yaşanmıyor da değil. Sanırım ip blokları kaynaklı da anormallikler var bunlar bizim tarafımızdan anlaşılması mümkün değil tek yol sağlayıcı ile çözmek gibi görünür.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/03/2021 14:36

(@nazmikavalci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

ilgi ve alakanıza teşekkür derim Fortigate ve tplink vr300 modem arasında ipsec vpn kuralı tanımlıyorum. Türk telekom hatlarında ve süperonline hatlarında sorun yok wan ip adreslerimde statik fakat birkaç müşterimde başıma  geldi vodafone dsl ve fiber hatlarda ipsec vpn oturtmuyor. Geçici olarak sslvpn veya isinli wan ip listesi oluşturup rdp çalışıyor benim sorunum ise yazıcılarımı sunucuya tanıtıp ipsec vpn üzerinden şubelerden çıktı almak. Operatörlere derdimi anlatmaya çalışıyorum fakat çağrı merkezi yetersiz kalıyor şikayet portallarında konu hakkında bir sürü şikayet var ama çözüm bulana daha rastlamadım.

Gönderildi : 08/03/2021 14:36

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Birebir aynı yapılandırma başka bir operatörle çalışıyorsa durum garip olabilir ancak öncelikle yapınızdan en küçük ayara kadar emin olmanız lazım malum helpdesk al eskalasyon suçu her zaman müşteriye atar.:) Operatörler arasında sadece MTU gibi bir fark olabilir. Bu bağlantının oturmamasına sebep olabilir. Bunu da ancak operatörden öğrenmeniz lazım.
Normal de kurumsal hatlarda kurumsal bir şekilde şikayet oluşturduğunuzda çözüm sağlanamadığında yukarı doğru eskale olmanız gerekir. En doğru değerlendirme ve karşılıklı testleri yukarıda ki mühendislerden alabilirsiniz. Şirketleriyle ilgili trick varsa da ancak oradan öğrenilir.:) Vodafone müşterisi olmadığım için fikir yürütemiyorum. Bildiğim müşterilerim me üzeri ipsec kullandığı için sizinle benzer değiller.
şikayetvar dakileri kontrol ettim bence sizdeki ile benzer değiller.

Yine anlamak için sorular.
Aynı yapıyı başka bir modemle denediniz mi? 
Modemi bridge yada gateway moda alarak denediniz mi?
Yapılandırmayı değiştirerek ve geçişleri dinleyerek biraz daha soruna dair ayrıntı elde edebilirsiniz. 500 ve GRE geçişleri sağlanabiliyor olması gerekir IPSec için.
Bu tip durumlarda cihazlarda ipv6 kapatmak bile bir değişiklik sağlayabiliyor. Yada o bölgede operatör sadece ipv6 sunuyorsa yapıladırmayı ona göre düzenlemek gerekir.
Bir de bu bağlanan istemciler vs win7 olabilir mi? çünkü orada ikev2 ile ilgili başka yapılandırma sorunları var o os sürümünde.

Yurt dışında da benzer yaşayanlar olmuş bunlar belki fikir verebilir.
https://forum.vodafone.de/t5/Internet-Geräte/IPsec-VPN-connection-not-possible-using-cga4233de/td-p/2144984#
https://forum.vodafone.co.uk/t5/Archive/Vodafone-Connect-Router-IPSec-VPN-Anyone-got-it-to-work/td-p/2540433

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/03/2021 15:16

(@nazmikavalci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

Tekrardan merhaba başka bir lokasyonda modemi köprü moduna alıp wan2 den girdim şubeler arası ipsec vpn kurallarını yazdım olmadı wan1 deki süperonline çalıştı vodafone çalışmadı. Sonra modemi gateway modunda iken dmz oluşturup tekrar wan2 ye göre yazdım yine olmadı. Modem i devre dışı bırakıp fiber dönüştürücü ont den wan2 ye girdim kullanıcı adı ve parolayı girdim internet geldi yine vpn leri yazdım olmadı en son fiber hattı iptal ettik süperonline dan devam ettik. 

ikinci konu ise faklı bir müşterimde merkezde fortigate var şubede tplink vr300 modem var ve bu şubenin interneti vodafonnet vpn oturmuyor. Aynı fortigate cihazıma 2. bir şubemden türk telekom dsl var ipsec vpn yazınca sorunsuz çalışıyor.

Gönderildi : 09/03/2021 15:27

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Açıkçası zor ve mantıksız bir durum. Forumdan bu kadar oluyor.:) 
Şuana kadar yazan olmadığına göre çevremizden karşılaşan da olmadı demek ki. Açıkçası kurumsal hatlarda ipsec izni olmaması gibi birşey bana çok mantıksız geliyor bireysel hatlar olsa hadi anlayacağım belirsiz dengesiz politikalar var. Bu durum da bu kadar noktada sorun yaşanmasına rağmen operatör destek sunmuyorsa bence indirimine bakmaksızın o operatörden kaçmalarını sağlayın tt ile çalışsınlar. Zaten biliyorsunuz nadir birkaç nokta hariç xdsl altyapı TT'nin diğer operatörler ondan kiralıyor sadece. Aralarında böyle bir anlaşmazlık varsa da onların sorunu.

Gönderildi : 11/03/2021 20:52

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Bunun cevabı vodafone' da aslında, ancak bu tür büyük kurumlarda case açıp bunu inceletecek insan bulmak çok zor.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/03/2021 10:59

(@nazmikavalci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Tekrardan merhaba konu hakkında vodafone müşteri panelinden sorun bildirdim 23 gündür geri dönüş yok hala inceleniyor şikayeti tekrar yeniledim bir 10 gün daha süre verdi bakalım ne olur.

Gönderildi : 30/03/2021 21:20

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Ben olsaydım çoktan iptal ettirmiş başka operatörle başlamıştım 🙂 indirimler vs varsa da hukuki bildirimini yaptırmıştım. 

Gönderildi : 30/03/2021 22:01

(@nazmikavalci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Tekrardan merhaba bu gün saha ekibinden biri aradı durumu anlattım tamam konuyu merkeze ileteceğini ama sorunun çözülmesi zor olduğu bilgisi paylaştı. Bende aynı kanaatteyim en iyisi iptal ettirmek fakat bizim durumumuzda bilgi işlem desteği veren firmalar için zor oluyor küçük bir proje alıyorsun bir günde kurulum yapıp çıkacaksın bir bakıyorsun şubenin birinde vodafone net. iş bitmeden de faturalarda ödenmiyor maalesef hep vardır ya usta işini bitirmeden ödeme yapmama kafası 🙂 Bitir teslim et ödemeni al 🙂  

Gönderildi : 10/04/2021 14:41

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Zor olduğunu neye göre düşündü acaba işte o önemli.:)
Vakit değerli şirketlerin, şahısların durumları, pozisyonlarıyla cebelleşmemek lazım bunun tabi yine zamansal sonuçları oluyor yok yere anlatmak zorunda kalıyorsun.
Haklısınız ama müşteri de haklı bence. Ben de işin tam tekmil bitirilip teslim edileceğine güvenemem. Ama bizim toplumda yüzdesel ödeme alışkanlığı da yok. Herşey sistemli çalışsın ama ben hiç yorulmayayım isteniyor.
Akıl vermek gibi olmasın tabi ama ben olsam madem bu iş kolunda çok deneyimle karşılaşıyor, hizmet üretiyorsunuz teklif aşamasında bu vodafonenet konusunu bir maddeyle de olsa baştan yazardım. Karşıda ki firma da bilsin, konuşmalar ona göre devam etsin. Bu iş için bu değişir mi diyen adamlarla da vakit kaybetmemiş olur enerjinizi başka müşteri profillerine kanalize etmiş olursunuz.

Gönderildi : 10/04/2021 23:44

(@nazmikavalci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Tecrübeli yaklaşım bu olsa gerek mantılı bir şey söylediklerinize katılıyorum. Konu başlığı biraz sohbete döndü fakat en azından bir başkasına da tecrübe olur.

Bu arada bir test daha yaptım Fortigate dialup IPSEC VPN - Windows native VPN client ( Windows VPN ) de Vodafone hatta çalışmıyor. Vodafone net i kapatıp cep telefonumdan internet e bağlandığım zaman çalışıyor fakat vodafone net i kullandığım zaman çalışmıyor. 

Fortinet ssl vpn kullanmak istediğimde ise Forticlient ile SSL vpn vodafone net de çalışıyor. 

Gönderildi : 11/04/2021 12:28

(@nazmikavalci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba bu gün bir şey daha test ettim bilgi olması açısından yazıyorum;

Fortigate dialup IPSEC VPN - Windows native VPN client ( Windows VPN ) de Vodafone hatta çalışmıyor. Vodafone net i kapatıp cep telefonumdan internet e bağlandığım zaman çalışıyor fakat vodafone net i kullandığım zaman çalışmıyor. Vodafonnet de iken bir müşterime forticlient SSL vpn ile bağlanıyorum SSL kuralında ssl ile bağlanan kişi merkez ip ile internete çıkıyor dolayısı ile benim wan ip den değişmiş oluyor bu sefer farklı bir müşterime Windows native ipsec VPN client ( Windows VPN ) dan VPN çalışıyor. Demekli Vodafonenet in wan ip lerinde bir sorun var fakat halen çözüme ulaşmadı beklemedeyiz.

Gönderildi : 16/04/2021 16:51

Paylaş: