Forum

Tek bir ip adresi v...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Tek bir ip adresi ve iki farklı sunucuda 80 portunu nasıl kullanabilirim ?

8 Yazılar
5 Üyeler
6 Likes
4,101 Görüntüleme
(@abdurrahman-gazi)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle herkese iyi günler. Başlıkta belirttiğim gibi evimde iki farklı sunucu var ve ikisinde de 80 portunu kullanmam gerekiyor. Elimde servis sağlayıcımdan gelen 1 adet public ip adresim var. Yapmaya çalıştığım şey kısaca şu şekilde. puplic_ip:80->192.168.0.1:80 ve public_ip:80->192.168.0.2:80. Bu şekilde olacağını düşünmüyorum fakat internetten 1 adet daha ipv4 temin etsem aldığım ip adresini evdeki modem ile kullanabilir miyim ? Araştırmalarıma göre layer3 cihazlar gerekiyor sanırsam bu iş için. Sizce bu sorunumu maliyetsiz bir şekilde nasıl çözebilirim ? Şimdiden herkese teşekkür ediyorum.

Gönderildi : 07/03/2021 10:50

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

Merhabalar

2. 80 portu için şunu yapabilirsun.

Dışarıdan 8080. Porta gelenler 80 gitsin.

PublicIp:8080>>>>icip80

Yada web sayfası ve aynı sunucuda barınması sorunu yok ise mutlti web ile birden fazla web site yayinlayabilirsin.

Gönderildi : 07/03/2021 11:24

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Bunu yapamazsınız. Yani iki ayrı sunucu ve 80 kullansınlar ve modem ile iki ip diye bir çözüm yok.

Eve bir router veya firewall almanız ya da tek sunucu kullanmanız ya da Erol' un dediği gibi farklı bir port kullanmanız lazım ki bu mantıklı değil, zaten 8080 kullanacaksan sunucu da da 80 olması şart değil.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/03/2021 12:43

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

veya isp den alabiliyor isen 2. bir ip adresi alman gerek (ev için dsl vb bağlantılara veriyorlar mı bilmiyorum tabii )

Gönderildi : 08/03/2021 07:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Bildiğim modem desteklemiyor zaten Vaavi, yani ikinci ip verseler bile standart modemler tek wan ip destekliyor.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/03/2021 10:48

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar @abdurrahman-gazi ,

Reverse Proxy ile  sorununuzu  çözebilirsiniz. Ben  genellikle HAproxy  kullanıyorum. Linux  tarafında  bir  uzmanlığınız  yok ise Pfsense  yükleyip  üzerinde HAproxy kullanabilirsiniz.

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 08/03/2021 11:31

(@abdurrahman-gazi)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @cumhuraltan

Reverse Proxy ile  sorununuzu  çözebilirsiniz. Ben  genellikle HAproxy  kullanıyorum. Linux  tarafında  bir  uzmanlığınız  yok ise Pfsense  yükleyip  üzerinde HAproxy kullanabilirsiniz.

@cumhuraltan Hocam dediğiniz gibi ayriyeten bir proxy sunucusu daha oluşturdum ve Haproxy servisini kurdum. Gerekli yönlendirmeleri yaptım ve iki farklı sunucudaki 80 portunu gelen isteğe göre 80 portlarına yönlendirdim. Bu sayede başarılı bir şekilde çözüme ulaştım. Çok teşekkür ederim.

Deneme amaçlı apache server-1

1

Deneme amaçlı apache server-2

2

@cumhuraltan Hocam bu yönlendirmeyi 443 portu için de yapmak isitiyorum. Haproxy config dosyasında ne gibi değişikler yapmam gerekiyor. Ben sadece 80 yerine 443 yazdım. Fakat başarılı olamadım. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Gönderildi : 09/03/2021 19:27

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Maalesef ben Haproxy uygulamasını  Pfsense  üzerinden  Gui  aracılığı ile  kullanıyorum o sebepten ötürü  haproxy nin kendi  config  dosyasında  tecrübeye  sabit  değilim ancak haproxy'nin kendi communitysini de  kontrol  edebilirsiniz.

* https yönlendirmelerinde kullanılan ssl sertifikasını da haproxye  import  etmek  gerekiyor uygun  bir  sertifika  yok ise o yüzden  başarılı olamadığınız  aklıma  gelen ilk  seçenek.

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 10/03/2021 12:33

Paylaş: