Forum

Vlan da sorunlar

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Vlan da sorunlar

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
634 Görüntüleme
(@mehmetcantomak)
Gönderiler: 93
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Dell switchlerden oluşan bir network sisteminde toplam 9 adet vlan bulunmak da sorun şu X numaralı vlanda bulunun birçok pc yavaşlama donma sorunu yaşıyor. Networkden bağlantısını koparınca düzeliyor veya vlan değiştirince sorun düzeliyor. Bu vlandaki sorunu bir türlü çözemedim.

Yardımlarınızı rica ederim.

Gönderildi : 01/11/2021 09:12

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Ben olsam wireshark ile dinleme yapardım. Vlan'ın dahil olduğu portlarda cross link var mı bakılabilir.
Sorun sw kaynaklı da olmayabilir o vlan grubundaki pc'lerden biri birkaçında bulaşma varsa yada nic problemi varsa da trafik oluşuyor olabilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/11/2021 10:27

(@mericdinc-2)
Gönderiler: 1
New Member

Merhaba, anlatımınızdan ilgili vlanda broadcast storm var gibi geldi bana. Bu bir PC yada cihazın bozuk ethernetinden, o vlana ait bir uç noktaya takılmış ara switch yada hub benzeri bir cihazdan yada looptan kaynaklanabilir. Bu vlan daki PC nin etnernetini disable edin sonra yeniden enable edin ve ağ bağlantısı durumundan gelen paketlere bakın. Eğer çok fazla gelen paket görüyorsanız broadcast var demektir. Tüm PC leri ve bağlantılarını kontrol etmeniz gerekecektir. En basit yolla bu işlemleri yapabilirsiniz. Problem çözülmezse daha ileri çözüm yöntemlerimizi yine bu başlık altından paylaşabiliriz.

Gönderildi : 01/11/2021 11:09

Paylaş: