Forum

Telekom Huawei Gpon...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Telekom Huawei Gpon cihazı hakkında

8 Yazılar
7 Üyeler
4 Likes
8,839 Görüntüleme
(@bilalhaksever)
Gönderiler: 354
Honorable Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhaba;

Telekom binaya gelen ana  fiber kabloyu daire içine kadar fiber olarak getiriyor ve gpon dediği cihazla sonlandırıyor.
Gpon cihazında fiberden cat'a dönüşüm yaptıktan sonra fiber modemin wan portuna giriş yapıyor.

Burada konuyu tecrübe etmiş arkadaşlar varsa bir iki sorum olacak.

1-Telekomdan almadan piyasadan satın alabileceğim gpone cihazları varmıdır.

Şuan piyasada satılan FİBER MEDİA CONVERTER 10-100-1000 25KM LEO3200NS-25SCB cihazı gponla aynı işi görürmü.

2-Modem olarak telekom zte zxhn h298a modemini kullanmakta.Önerebileceğiniz başka modem varmı.

Şuan elimde mevcutta olan Zyxel VMG3625-T20A modeli işimi görürmü.Modemin wan portu bulunmakta.

3-Türkiye piyasasında hem Gpon hemde modemi aynı cihazda toplayan bir marka model varmı.

telekom gpon cihazı
Telekom fiber modemxx

Gönderildi : 01/11/2021 21:02

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Deneyim sahibi değilim farklı hizmet tipleri var. Operatörün verdiği cihazları kullanmazsanız erişim desteği alamazsınız. Kısaca;
1. evet var. Aynı fiber port tipine sahip olmalı bu değişebilir.
2. Gbit wan portu ve PPP yapabilen router'ların hemen hepsi bu işi yapar. Her wan portu olan demek değil tabi ki.
3. Evet kendi üzerinde gpon converter olan router'lar var zyxel gibi markalarda fakat maliyetlidir tr de şuan var mı bilemiyorum.
Siz ev ürünleri seviyesi modellerle ilgili araştırma istiyorsunuz gerekli spec.leri öğrenip bunu siz yapmalısınız. Biliyorsunuz son kullanıcı home based ürünlerle ilgili donanımhaber gibi forumlardan daha fazla bilgi, deneyim alabilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/11/2021 22:41

(@erdogantemur)
Gönderiler: 393
Keyif adamı 🙂

Aynı sistemi bende kullanıyorum. Bu sistemde ne gibi eksiklik gördünüz değiştirmek istiyorsunuz?

Kablosuz olarak 5GHZ ile 866mps stabil bağlanıyor.

2.4ghz de ise 144mps bağlanıyor ki evdeki çamaşır mak. kurutma mak. kombi ve tv de 2.4ghz destekliyor. 5ghz desteklemiyorlar.

Kablolu ise gigabit bağlanıyor.

Bu bağlantıların hepsinde de bağlantı taahhüdümün üstünde hız alıyorum.

Oyun oynamak için ise eğer kablolu kullanın gerisi gereksiz değişimler olur.

İyi Çalışmalar,
Erdoğan TEMUR
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "Çözüldü" olarak işaretlemeyi UNUTMAYINIZ!

Gönderildi : 02/11/2021 15:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Oyun için kablo şart, bende de wifi6 ve hızlı internet var ama oyunda örnek CS:GO oynuyorum kablosuzda ping 150ms olurken kabloda aynı sunucu ve şartlarda 65ms oluyor. Yani oyun için kablo hala şart.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/11/2021 16:05

(@bilalhaksever)
Gönderiler: 354
Honorable Member
Konu başlatıcı

@erdogantemur Telekom cihazlarına kendi yazdırdığı firmware'yi yüklüyor.Cihaz hakkında bu konuda eleştiriler var.

Bende telekoma bağımlı olmayıp kendi seçebileceğim telekomdan bağımsız cihazlar varsa kullanmak istedim.

Bu konuda telekomun önerdiği cihaza bağlı kalmayıp kendisi cihaz alan üyler var ise; yol gösterme ve tecrübe açısından önemli ve değerli olabileceğini düşünmüştüm.

Gönderildi : 02/11/2021 20:59

(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 223
Reputable Member

merhaba ;

açıkçası bence GPON'u değiştirseniz de bir farklılık olacağını düşünmüyorum. aynısını kullanıyorum ve bir sorun yaşamadım olaki sorunlarda İbrahim hocamın da dediği gibi destek konusunda üretici firma ve TT arasında kalırsınız. Modem tarafı için ise aynı standartlarda ppp ve wan portlu bir router işinizi görecektir. Gpon için geçerli olan bunun içinde geçerli tabi sorun halinde destek 2 nokta arasında olacaktır. Tabi eğer Hakan hocamın da dediği gibi oyun oynuyor ve bütçe konusunda sıkıntınız yoksa 

image

Asus GT-xx modelini incelemenizi ve bu tarz sadece bu amaç için optimize edilmiş ürünleri takip etmenizi öneririm

Gönderildi : 03/11/2021 08:12

(@serkanates)
Gönderiler: 1271
Üye

Gönderen: @bilalhaksever

@erdogantemur Telekom cihazlarına kendi yazdırdığı firmware'yi yüklüyor.Cihaz hakkında bu konuda eleştiriler var.

Merhaba;
Benzer altyapıyı 2 yıldır kullanıyorum ve hiçbir sorun yaşamadım. Pandemi nedeniyle uzaktan eğitim konusunda da gayet verimli hizmet verdi. Modemin kablosuz yayını ise oldukça stabil. Açıkcası oyun tarafını bilemeyeceğim çünkü oynamıyorum.

Konu ile ilgili okuduğunuz eleştiriler nelerdir, bizimle de paylaşabilir misiniz?

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 03/11/2021 09:15

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1623
Noble Member

Nokia'nın G-240w-c modeli var. Fiber direk modeme giriyor. Yiğende Vodafone var. Bu modemi kullanıyor. Sanıyorum yeni modeli Nokia G-140W-C. Araştırabilirsiniz.

Gönderildi : 03/11/2021 11:40

Paylaş: