Forum

Uzak lokasyona netw...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Uzak lokasyona network genişletme

7 Yazılar
5 Üyeler
6 Likes
630 Görüntüleme
Fatih Şentürk
(@fatihsenturk-2)
Gönderiler: 85
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Network ile ilgili ufak bir sorum var.

3 lokasyon var ve bu 3 lokasyon arasında kuş uçuşu mesafe yaklaşık olarak 500m.

Bu lokasyonlar arasında Ubiquiti  antenler kullanmak istiyorum fakat  İstanbulun şartlarından dolayı antenlerin tam olarak kendilerini görmeleri biraz mümkün değil gibi duruyor:) 
Direk kablo çekilmeside mümkün değil.

Lokasyonlara internet bağlatıp site to site vpn yapıp bağlamak mümkün fakat bu aylık extra bir maliyet çıkartmaktadır.

Bu gibi durumlar için önerebileceğiniz farklı bir çözüm var mı diye sizlere danışmak istedim.

Şimdiden teşekkürler

Veeam Teknik Destek

Gönderildi : 09/11/2021 13:40

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Fiziki şartların uygun olmadığını söylüyorsunuz doğal olarak alternatif yer altı omurga çözümlere yönelmelisiniz. Ör iki lokasyona ayrı olarak radyolink alabilirsiniz ancak bu MPLS türü çözümlere göre yine daha ucuza gelmez. Sadece Wifi çözümleri fiziki şartlar uygun olduğunda şirketlere kendi organizasyonları içerisinde omurga imkanı sağlar bu yoksa yönelenecek şartlar bellidir açıkçası, beklentiye göre seçim yapılır.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/11/2021 14:50

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Belli bir bütçe ayırmadan çözüm üretmeniz zor 3 lokasyon arasında kullanılacak olan bir program var ise merkeze RDS kurup şubeleri buraya çekebilirsiniz.

Gönderildi : 09/11/2021 16:04

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Söz masraflardan açılmışken, veri merkezinizi buluta taşıyabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 09/11/2021 17:08

Fatih Şentürk
(@fatihsenturk-2)
Gönderiler: 85
Estimable Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için cok teşekkür ederim.

Söz konusu sadece network'u diğer depolara genişletmek  ve alt yapıda   fiber yada farklı bir internet olmadığından  anten yada 3g-4g çözümleri arıyorum.

Dolayısı ile  maliyetleri göz önünde bulundurarak bir secim yapacağız.

Herkeze iyi akşamlar.

Veeam Teknik Destek

Gönderildi : 09/11/2021 20:18

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Maliyet dediğiniz için ben özellikle yazmadım RL, MPLS'e göre LTE zaten daha pahalıya gelir tekliflendirme yaparsanız görürsünüz. Total de çok yıl bazlı bir operatörle anlaşıp o lokasyonlara kazdırıp ME çektirmenizden daha pahalıya gelir. Wifi o yüzden çok iyi bir alternatiftir tekrarlı maliyetleri düşüktür ancak olmuyorsa yapacak birşey yok tr şartlarında ve kurumsalın ihtiyacı senkron devreler olduğu için alternatifler sınırlı ve bellidir.
Bu işi ucuzlatmanın yolunu söyliyim size, bütün hizmetleri gsm vs dahil bir operatöre verirsiniz size varlık sayılarınıza göre bir portföy açarlar ona göre indirim alırsınız. Duruma göre kazım, ilk yatırım maliyetleri sönümlenebilen senaryolar dahil mümkün, cihaz şunla bunla uğraşmadan düşük maliyetle çok noktalı mlps'ler kurduk biz bu şekilde geçmişte.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/11/2021 21:35

(@savasaltuntas-2)
Gönderiler: 2
New Member

@fatihsenturk-2 
Anahtar teslim ( Keşif, Cihaz, Kurulum, Güvenlik, Support ) 4GLTE VPN tavsiye ederim. Çok yüksek fiyatlara çıkmaz. 
Kablosuz bir aktarım düşünüyorsanız, satın alma öncesinde uygunluk/performans testi yaptırmanız uygun olur. Aksi halde 500mt binalar, demirler, çeşitli sinyaller vs vs. direk al tak yaparsanız sorun olcak gibi geliyor. 

Gönderildi : 10/11/2021 01:46

Paylaş: