Forum

Sunucu Ping Sorunu

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Sunucu Ping Sorunu

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,727 Görüntüleme
(@adem1985)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

5 sanal sunucu olan yapıda kullanıcılardan sunuculara ping atıldığında ping de kesinti sorunu yaşıyoruz. Bu sorun kullanıcıların kullanmış olduğu Logo vb yazılımların kesintiye uğrayarak kapanmasına yol açıyor.

Yapımız VLAN lara ayrılmıştır.

Hem Fortinet de hem de Sunucularda LACP bağlantı şekli kullanılmıştır. (3 Port)

Sistemi akşam test ettiğimizde (kullanıcı yok, sadece bilgisayarlar açık) herhangi bir ping sorunu ile karşılaşılmıyor.

Test sunucu üzerinde sanal makinadan fortinete yapıldığında ping sorunu oluyor.

Sanal makinalar arası ping sorunu olmuyor.

Aynı anda farklı kullanıcı cihazlarından aynı sunucuya ping başlatılıyor. Birinde kesinti olurken diğerinde olmuyor. Farklı farklı cihazlarda da deneme yapıldı.

Sorunu nasıl çözebiliriz.

Teşekkürler.

Gönderildi : 10/11/2021 15:20

(@serkanates)
Gönderiler: 1279
Üye

Sistemler en zayıf halka kadar güçlüdür. Epey detaylı bilgi vermeye çalışmışsınız ve bazı testler yaptığınızı görüyorum ama yine de yeterli değil. "Yapımız vlanlara ayrılmıştır" cümlenizin bile arkasında incelenmesi gereken birden fazla nokta var. Kaç adet switch mevcut, topoloji, vlan yönetimi kimde, kablolu kablosuz yapınız, kullanılan servisler vb.

Kimse beni eleştirmeden ben çuvaldızı kendime batırayım. Serkan foruma bakıyorum da sırf cevap vermek için, hep benzer şeyler yazıyorsun, bu işler forum üzerinden olmaz goy goyunu sürekli yazdığını okuyoruz diyenler vardır. Ancak doğrusu bu, bu ölçekte bir probleme forum üzerinden oraya bak, bunu dene, sonucunu bildir, birde şuna bakalım şeklinde sonuç üretmek, TFF 2nci lig ekibinin şampiyonlar ligi kupasını kazanması gibi birşey.

Neyse konu ile ilgili çözüm aramaya çalışacak arkadaşların önüne geçmiş olmayalım. 3-5-2 denemek isteyenler olabilir 🙂 Dostlukla...

Gönderildi : 10/11/2021 16:19

(@GokhanYilmaz)
Gönderiler: 18
Eminent Member

Gönderen: @adem1985

Merhabalar,

5 sanal sunucu olan yapıda kullanıcılardan sunuculara ping atıldığında ping de kesinti sorunu yaşıyoruz. Bu sorun kullanıcıların kullanmış olduğu Logo vb yazılımların kesintiye uğrayarak kapanmasına yol açıyor.

Yapımız VLAN lara ayrılmıştır.

Hem Fortinet de hem de Sunucularda LACP bağlantı şekli kullanılmıştır. (3 Port)

Sistemi akşam test ettiğimizde (kullanıcı yok, sadece bilgisayarlar açık) herhangi bir ping sorunu ile karşılaşılmıyor.

Test sunucu üzerinde sanal makinadan fortinete yapıldığında ping sorunu oluyor.

Sanal makinalar arası ping sorunu olmuyor.

Aynı anda farklı kullanıcı cihazlarından aynı sunucuya ping başlatılıyor. Birinde kesinti olurken diğerinde olmuyor. Farklı farklı cihazlarda da deneme yapıldı.

Sorunu nasıl çözebiliriz.

Teşekkürler.

Sanallaştırma platformu Hyper-V mi ?

Gönderildi : 10/11/2021 16:35

(@adem1985)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@GokhanYilmaz Evet Hyper-V

Gönderildi : 10/11/2021 17:37

(@GokhanYilmaz)
Gönderiler: 18
Eminent Member

@adem1985 Virtual Machine Queues ayarını kapatıp deneyebilir misiniz ?

image

Not: Bu ayar yapıldığı zaman yaklaşık 1 dk network kesilebilir.

Bu ileti 2 yıl önce Gökhan Yılmaz tarafından düzenlendi

Gönderildi : 10/11/2021 21:28

(@adem1985)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@GokhanYilmaz Teşekkürler. Test ediyorum. 

Gönderildi : 11/11/2021 09:15

(@adem1985)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @SerkanAtes

Sistemler en zayıf halka kadar güçlüdür. Epey detaylı bilgi vermeye çalışmışsınız ve bazı testler yaptığınızı görüyorum ama yine de yeterli değil. "Yapımız vlanlara ayrılmıştır" cümlenizin bile arkasında incelenmesi gereken birden fazla nokta var. Kaç adet switch mevcut, topoloji, vlan yönetimi kimde, kablolu kablosuz yapınız, kullanılan servisler vb.

Kimse beni eleştirmeden ben çuvaldızı kendime batırayım. Serkan foruma bakıyorum da sırf cevap vermek için, hep benzer şeyler yazıyorsun, bu işler forum üzerinden olmaz goy goyunu sürekli yazdığını okuyoruz diyenler vardır. Ancak doğrusu bu, bu ölçekte bir probleme forum üzerinden oraya bak, bunu dene, sonucunu bildir, birde şuna bakalım şeklinde sonuç üretmek, TFF 2nci lig ekibinin şampiyonlar ligi kupasını kazanması gibi birşey.

Neyse konu ile ilgili çözüm aramaya çalışacak arkadaşların önüne geçmiş olmayalım. 3-5-2 denemek isteyenler olabilir 🙂 Dostlukla...

Teşekkür ederim. 

Gönderildi : 11/11/2021 10:21

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Ping değil de bir iş yerinde logo ile iletişim kurarken kullanıcılar sorun yaşıyordu, baya yavaş bağlanıyordu sorunu bir interface daha ekleyip nic teaming ile çözmüştük, bir deneyin isterseniz.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 11/11/2021 17:26

(@adem1985)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @GokhanYilmaz

@adem1985 Virtual Machine Queues ayarını kapatıp deneyebilir misiniz ?

image

Not: Bu ayar yapıldığı zaman yaklaşık 1 dk network kesilebilir.

Testi yaptık ama hala devam ediyor

Gönderildi : 18/11/2021 09:21

(@adem1985)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @zulfumehmetozcifci

Ping değil de bir iş yerinde logo ile iletişim kurarken kullanıcılar sorun yaşıyordu, baya yavaş bağlanıyordu sorunu bir interface daha ekleyip nic teaming ile çözmüştük, bir deneyin isterseniz.

Logo ayrı bir VLAN da nic teaming ile de denendi. ama sorun devam ediyor.

Gönderildi : 18/11/2021 09:24

(@adem1985)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sorun Windows Server Güvenlik duvarı ile ilgilimiş, güvenlik duvarını kapatınca sorun gitti.

Çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 30/03/2022 15:50

Paylaş: