Forum

Subnetmask ayarlama

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Subnetmask ayarlama

10 Yazılar
5 Üyeler
4 Likes
1,254 Görüntüleme
(@celalsahin)
Gönderiler: 28
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba daha önce baska konu açtım ama bu kes şunu  öğrenmek istedim. Subnetmask 254 yapıp ip aralığını  genişlettigimizi var sayalım. Ağgeçidi 192.168.1.1 olsun. 192.168.1.1 ile 192.168.2.254 arasındaki  tüm  makineler 192.168.1.1 ağ geçidi üzerinden mi internete çıkacak  bu konuda bilgi verebilir misiniz.

Gönderildi : 08/07/2019 18:38

(@cengizgurgar)
Gönderiler: 4
Active Member

Celal Bey merhaba;

https://www.cozumpark.com/windows-server-2016-dhcp-subnet-genisletme/#login linkine bakarsanız subnet genişletme ayrıntılı olarak anlatılmış. Siz sadece genişletme işleminizi yapmak durumunda kalacaksınız.Yine aynı sayfada göreceksiniz ki var sayılan ağ geçidi değişmemiş şekildedir. Aslında dhcp scope genişletmek yerine alt ağlara bölüp yönetmek daha kolaydır ancak yapıyı bilmediğimden konu hakkında da fazla yorum yapmak istemem. Umarım yardımcı olur. 

Gönderildi : 08/07/2019 22:26

(@celalsahin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: Cengiz Gürgar

Celal Bey merhaba;

https://www.cozumpark.com/windows-server-2016-dhcp-subnet-genisletme/#login linkine bakarsanız subnet genişletme ayrıntılı olarak anlatılmış. Siz sadece genişletme işleminizi yapmak durumunda kalacaksınız.Yine aynı sayfada göreceksiniz ki var sayılan ağ geçidi değişmemiş şekildedir. Aslında dhcp scope genişletmek yerine alt ağlara bölüp yönetmek daha kolaydır ancak yapıyı bilmediğimden konu hakkında da fazla yorum yapmak istemem. Umarım yardımcı olur. 

Merhaba Cengiz Bey, cevabınız için çok teşekkürler, gerçekten tam aradığım bilgi.  Birde DHCP sunucusu güvenlik duvarında mı server 2012 üzerinde tutmak mı daha yararlı tavsiyenizi almak istiyorum.

Gönderildi : 08/07/2019 22:47

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar @celalsahin

Her zaman için Windows üzerinde  DHCP daha  uygun  olacaktır hem Firewall tarafına gereksiz  yük olmaz hem de  yönetim ve  kolaylık açısından Windows üzerinde DHCP daha mantıklı olacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 08/07/2019 23:09

(@celalsahin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: CumhurAltan

Selamlar @celalsahin

Her zaman için Windows üzerinde  DHCP daha  uygun  olacaktır hem Firewall tarafına gereksiz  yük olmaz hem de  yönetim ve  kolaylık açısından Windows üzerinde DHCP daha mantıklı olacaktır.

Teşekkürler Cumhur Bey, dediğiniz gibi katılıyorum. Yarın ilk işimiz mevcut yapıyı düzlterek bizi iyice bunaltan durumdan kurtulmak.  Katkıda bulunan herkese çok teşekkür ediyorm, saygılarımla

Gönderildi : 08/07/2019 23:16

(@fatihvural)
Gönderiler: 264
Reputable Member

Gönderen: Celal Şahin

Merhaba daha önce baska konu açtım ama bu kes şunu  öğrenmek istedim. Subnetmask 254 yapıp ip aralığını  genişlettigimizi var sayalım. Ağgeçidi 192.168.1.1 olsun. 192.168.1.1 ile 192.168.2.254 arasındaki  tüm  makineler 192.168.1.1 ağ geçidi üzerinden mi internete çıkacak  bu konuda bilgi verebilir misiniz.

Merhaba,
Arkadaşlar gerekli bilgileri vermiş.İlave olarak siz subnetmaskı 254 yaptığınız zaman aslında 3. oktet ten 1 bit almış oluyorsunuz ve networkte adresleyebileceğiniz bilgisayar sayısıyı önceden 2 üzeri 8 iken bu durumda 2 üzeri 9 oluyor buda 512 ad. cihaz adresleyebileceğiniz manasına geliyor.
Ayrıca c sınıfı bir adresi aşağı doğru bölerseniz subneting, sizin örneğinizdeki gibi yukarı doğru çıkartırsanız superneting ismini alıyor.
İyi çalışmalar

Gönderildi : 09/07/2019 09:05

(@serkanates)
Gönderiler: 1279
Üye

Bonus : http://www.subnet-calculator.com/

Gönderildi : 09/07/2019 09:09

(@celalsahin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Subnetmask ayarlama tamamlandı. İnternet proglemi şuan görülmüyor. Ancak makineler birbirine ping atamıyor bu konuda yanlış bir konfigrasyon olabilir mi?

subnetmask 255.255.254.0 olacak şekilde  192.168.4.1-192.168.5.254 aralığı verdim. Ancak 192.168.4.22 makinası 192.168.5.22 makinasına ping atmıyor sebep neden olabilir.

Bu arada server e de ping atabiliyor. Ama serverın DNS leri kullandığımızdan onda bir proglem olmuyor.

Birde DHCP serverda manuel olarak 5 li bloktan ip verdiğim makine listelenmiyor. Bu konuda da yardımlarınızı rica ediyorm.

Bu ileti 5 yıl önce Celal Şahin tarafından düzenlendi

Gönderildi : 09/07/2019 12:56

(@serkanates)
Gönderiler: 1279
Üye

1. Birbirini pinglemeyen istemcilerin ağ ayarlarını kontrol edin. Aynı subnet mask olmalı.
2. Ağ geçidi ayarlarını kontrol edin.
3. İstemci tarafındaki güvenlik duvarı ayarını kontrol edin. Ping paketlerini blokluyor olabilir.

Gönderildi : 09/07/2019 13:25

(@celalsahin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@SerkanAtes

Merhaba,

Serkan bey değerli bilgileriniz için teşekkürler. Evet dediğiniz gibi sanırım test amaçlı kullandığım makinelerde güvenlik duvarı engeli vardı. Ancak onun dışında hiç bir makinede problem yaşamadım. Sorunsuz çalışmaktadır.

Tekrar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Önemli bir sorun daha ortadan kalkmış oldu.

Gönderildi : 12/07/2019 21:01

Paylaş: