Forum

DHCP Server ve Supe...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DHCP Server ve Superscope

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
746 Görüntüleme
(@celalsahin)
Gönderiler: 28
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Öncelikle şöyle bir problemim var. Ip aralığım yetmiyor. Network üzerinde toplamda 270 gibi actif kullanıcı var. DHCP server; server 2012 üzerinde kurulu. Makine belli bir kapasiteden sonra ip dağıtmıyor. Bunula beraber broadcast genişledim ancak bu kes diğer ip aralığında ağ geçidi olmadığı için cihazlar internete çıkamıyor. Ya da ERP servera erişimde problem oluyor. Diğer seçenek ile de farklı bir cihazı yapılandırarak ağ geçidi oluşturdum superscop ile de başka bir blokdan interte çıkardım cihazları, ancak bu kes bir çok cihaz ERP sunucusuna ve ortak klasörlere erişirken proglem yaşamaya başladı. Tek tek müdahale etmek gerek.

Sizden ricam kesin sonuc verecek bir çözümünüz var mı?  Ya da DHCP Server da örneğin belli cihazları filtreleyerek istediğimiz scope yönlendirebilir miyiz?

Şimdiden teşekkürler..

Bu konu 5 yıl önce Celal Şahin tarafından düzenlendi

Gönderildi : 07/07/2019 19:58

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Elinizdeki tepe switch layer 3 ise eğer en basit ve hızlı yöntem. Yapıyı vlanlara bölün. Bu şekilde daha bölünük ve içi esnek ağlar elde ederseniz.

Daha sonrasında bu vlanların aralarında görüştürün. Kapasite sorunu kalmaz.

Bu işi tabi ki bir çok farklı yöntemi var ama ben hızlı ve mali kısmı olmayan boyutunu söyledim.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/07/2019 22:38

Paylaş: