Forum

red50 vpn geç inter...

Bildirimler
Hepsini Temizle

red50 vpn geç internete bağlanma sorunu

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,217 Görüntüleme
(@hamzagenc)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bölge şubesinde red50 cihaz kullanıyoruz modem drytek ancak bölgedeki cihazlar bekleme , uyku durumları yada yeni açıldıklarında 3 dk civarında internete çıkmayı bekliyor bu yapı şöyle oluşuyor draytek e metro internet geliyor (drytek ıpsi ağa verilen ıpden farklı) drytekten kablo red50 ye gidiyor red50 den de aruba l3 switch e gidiyor buradan kurum içine dağılan internette yukarı kata bir kablo çıkıyor ve orada yeniden 1 adet aruba cihaz a geliyor ve üst kattaki switch ten 2 ap 15 adet pc ye kablo çıkıyor metreleri uzun değil max metre 30 üst kattaki bilgisayarlarlar wifi ve kablolu bağlantı yaparken bekliyorlar ancak bunlar sadece domainde olan laptoplarda oluyor 2 adet domainde olmayan all-in one pc var onlar sorun yaşamıyor domaindeki bütün bilgisayarlar güncel ve windows10 pro domainde olmayan 2 cihaz windows 8.1 neden olabilir ?

Gönderildi : 08/11/2019 21:13

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4255
Co-Helper

Bu dediğiniz DNS 'e işaret ediyor gibi görünüyor. Client gbe device'ı on haline geldiği an dns'e erişebiliyor olmaya başlamalı. Hop'larınız arasında da sorun olabilir aşama aşama ilerlemelisiniz. Tümünü yazmanızın nedeni sanırım bu lokasyon uzaktaki bir DC'e bağlı öyle ise 1. hoptan sona kadar kontrol edip izlenmeli.
Mesela ben şöyle bir test yapardım olabildiğince uzaktaki bir hop'dan sorunlu pc açılırken ne zaman ping almaya başlıyor ve farklı packet size'larında tepkisi nedir ölçerdim. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/11/2019 21:40

(@hamzagenc)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

öneriniz için teşekkür ederim. dediğiniz denemeleri yaptım ancak farklı noktalarda sürekli kesilmeler mevcut üst katta ortalama 3-4 cihazda deneme yaptım red50 cihazında split moda çektim ve sophos üzerinde dhcp dnslerinin ilkine google dns ikincisine kendi dns imi yazdım şuan sıkıntısız çalışıyor ancak benim red50 yi split moddan normal moda çekmem lazım yani internete dahi burdan çıkmaları gerekiyor ama bozulur mu emin değilim. sorun dns olduğu konusunda hem fikirim ama normale çeksem bu ayarla çalışır mı yada neden kendi dnslerim ile böyle birşey yapıyor onuda çözmem gerekiyor.

Gönderildi : 11/11/2019 09:45

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4255
Co-Helper

O zaman son iki mesajınızdan öncelikle local networkde sorun olduğunu anlıyorum. Kurgu kaynaklı broadcast trafiğiniz olabilir ve bu size önlenemez sorunlar olarak döner. Farklı sorun çeşitlerine göre bundan sophos cihaz da etkilebilir.
Wan tarafında ise draytek ve sophos arkasından diğer bütün fiziksel bağlantıları kesip laptop ile uzak nokta ip, trace testleri yapın sorun varsa bu cihazların configlerine bakmak gerekir yoksa sorununuz local network kaynaklıdır. İsterseniz yeterli network uzmanlığınız yoksa yerinde destek alın birilerinden akabinde uygulama düzeltmelere geçersiniz. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/11/2019 14:45

(@ozkanburgac)
Gönderiler: 204
Estimable Member

@hamzagenc

Mevcut ağa IP kamera bağlımı ?

Gönderildi : 13/11/2019 09:29

(@hamzagenc)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ozkanburgac

bölge bayi de kameralar farklı internetten çıkıyor ancak merkezde 3 adet ıp kamera mevcut aynı ağda

Gönderildi : 13/11/2019 13:22

(@ozkanburgac)
Estimable Member

@hamzagenc

IP kameralar sürekli ARP broadcast basar buda bir nevi kendi ağında atak yapmış gibi düşünebilirsin yoğun trafiğe sebep olur ve cihazların NIC kart ARP bellekleri dolduğu için anormal çalışır 

ıp kamera ağdan ayırmadan önce ve ayırdıktan sonra 15 dk wireshark çalıştırıp sonucu özelden paylaşırsanız size yardımcı olabilirim

Gönderildi : 13/11/2019 13:28

(@hamzagenc)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ozkanburgac

ıp kameradan olsa merkezdeki kullanıcılarda da kopma yapmazmıydı ? şuan kopmayı yaşadığım net 2 bilgisayar var diğerlerinde kopma yok bu pc lerde yeni format atıldı ve en güncel durumdalar ama dediğinizi deneyeceğim

Gönderildi : 13/11/2019 13:48

(@ozkanburgac)
Estimable Member

@hamzagenc

yapını özetle yazdığın kadar biliyoruz merkezinde kamera var mı vlan ayırdın mı uzar gider sadece 2 cihazda yaşıyorsan usb veya PCI kart deneyin belki donanımsal olabilir de

Gönderildi : 13/11/2019 13:54

Paylaş: