Anasayfa » Forum

İnternet kopup tekr...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] İnternet kopup tekrar geldiği zaman internet gelmiyor! Modem tavsiyesi  

  RSS
Batıkan Ulu
(@BatikanUlu)
Üye

Altyapısal olarak internet kopukluğu yaşıyoruz bazen, bağlantı geldikten sonra modem IP veremediği için internete çıkış yapamıyoruz, servis sağlayıcının verdiği basit modemi kapatıp açınca internet geliyor, modem bridge ile linksys router'a da bağlı aslında. Önemli olduğu için, bağlantı geldiği zaman otomatik interneti verecek bir modem router gerekiyor sanırım, bunun için uygun fiyatlı bir model önerebilir misiniz? Ayrıca yan dairde TP-Link VR300'de de aynı sorun yaşanıyor, kapatıp açınca geliyor.

Bu konu 5 ay önce Batıkan Ulu tarafından düzenlendi
Alıntı
Gönderildi : 09/11/2019 11:56
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Öncelikle hattınızın adam gibi bir elden geçirilip parazit v.s. var ise bunun düzeltilmesi iyi olacaktır. Sonrasında ise kaliteli bir modem almanızda yarar var.

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/11/2019 14:47
Batıkan Ulu
(@BatikanUlu)
Üye

Hattada sorunlar var aslında mutlaka yenilenmeli, duvar arkasından geliyor, kutuda aşırı uzakta o yüzden en azından 1 yıl idare etse bizi yetecektir. O yüzden danışmak istedim ne alabiliriz diye.

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/11/2019 09:51
Turan COŞKUN
(@turancoskun)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,

Modemi bridge mod yerine router olarak konumlandırdığınızda, internet kesintisi sonrası sorun yaşıyor musunuz ?

****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/11/2019 01:42
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Bir çok cihaz markası var. Kaliteli ve iyi çalışabilen.

Tp-link, Asus,Zyxell gibi bir çok marka var. Sizin cihazınızın üzerindeki firmware nedir bilemiyorum ancak en son firmware değil ise onu güncelleyip denemekte yarar var.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/11/2019 11:30
Oktay Kamiloğlu
(@oktayk)
Üye

Benzer problemi ben de yaşıyorum. Belli aralıklarda google telekom dnslerine ping atıp örneğin 5 defa pinge cevap alamadığında kendini kapatıp açan dsl/vdsl için bir modem arıyorum. Bu özelliği olan bir modem tavsiye edebilecek kimse var mı?

Not: Başka bir terminalimde Huawei B970 3G modem kullanıyorum onda bu özellik var. Zaman zaman 3G altyapısında bile problem olabiliyor ve modem internet bağlantısı koptuğunda (dakikada 1 ping atı 5 pinge cevap alamadığında) kendini reboot ediyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/02/2020 10:47
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye

Ev tipi DSL modemlerde böyle bir option bulamazsınız maalesef. Bunu ancak Cisco gibi farklı route tanımlarının yapılabileceği router'lar yapabilir o da maliyetli gelir mi bilemem. 3G gateway'lerde bunun olmasının başka kullanım nedenleri de var zaten biliyorsanız LTE modemlerin çoğunda da yok.
Şöyle de düşünebilirsiniz en temelde havai sinyallerde askıda kalma her zaman mümkün olmakta erişim kesilebilir, paket kayıpları normaldir kablolu yapılarda ise bu beklenmez bu oluyorsa orada başka bir problemin var demektir çözülmesi gerekir yukarda ki sorun da böyle birşeydi zaten. Basitçe modem AT sinyali gelmedikçe ve doğrulamaları tamamlayamadıkça denemeye devam eder edemiyorsa orada fiziksel donanımını etkileyen veya kendisinde bir sorun vardır. Restart olması hardware ve topolojinin mantığı kaynaklı süreci çok uzatmak demek malum. Ancak şöyle birşey yapabilirsiniz mevcut modemleriniz telnet command set'leri destekliyorsa da yeni maliyete girişmeden halledilebilir. Modem arkasında ki bir cihaz dışarı ping atar yada modemdeki bir status cevabını sorgular. Kesinti halinde bir batch file telnet üstünden cihaza reboot seti gönderir ve modem restart olmuş olur. Ancak bütün modemlerde bu imkan yok ya telnet'lerinden bu yapılamıyor ya kapalı yada dağıtımcısı root şifreleri vermiyor. Çok uzak geçmişte bunu airties modemle yapmıştım evimde elimde doküman yok eski kaynakları araştırmanız lazım.
Soruna gelince ise arkadaşların dediği gibi bu tip bir sorun temelde 2 nedenden kaynaklanır. 1. hatta sorun vardır parazit, kaçak, değişken kısa devre gibi. 2. cihazın topraklamasında sorun vardır dış ortam uygulamalarında bunu daha sık görürüz. Cihaz ısınıyorsa da bu tip saçmalıklar olabilir zaten topraklama ve tozlanma sorunu da bazı entegrelerin ısınmasına, devreler üzerinde atlama akımlara sebep olduğundan böyle saçmalıklar olur.

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/02/2020 17:02
mert yılmaz beğendi
mert yılmaz
(@yamali53)
Üye

Hocam 3 aydır aynı sorunu bende Turktelekomda yaşıyorum zyxel vmg3925-b10b modemi başlatmadan internet düzelmiyor hat değerleri çok iyi modem yeni kablolar vs yeni düzelme yok modemin varsa modem firmware güncelmi ? birde frewall i kapatıp dene modemde dns otomatikte kalsın  ben bu şekilde çözdüm.

 

 

Bu ileti 1 ay önce mert yılmaz tarafından düzenlendi
CevapAlıntı
Gönderildi : 26/02/2020 18:31
Oktay Kamiloğlu
(@oktayk)
Üye

@ibrahimyildiz Ustad modemi reboot edince internet baglantisi geliyor. Fiziksel bir problem oldugunu dusunmuyorum.

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/02/2020 18:46
mert yılmaz
(@yamali53)
Üye

@ibrahimyildiz Hocam çok güzel bilgiler paylaşmışsınız teşekkürler profesyonel olarak cisco 800 serilerinde adsl ve vdsl modem olarak çalışabilen modelleri varmı? Türkiyede bu konuda açıklayıcı net bir bilgi yok tavsiyeniz varmıdır?

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/02/2020 19:02
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye

@Oktay Kamiloğlu cihaz restart olunca geliyorsa sonra tekrar yaşanıyorsa emin olun orada fiziksel sorun var demektir ihtimalleri yazmıştım.

@mert yılmaz evet cisco 800'lerde adsl-vdsl kurulabiliyor zaten bütün router'ları için de vdsl/2 modülleri mevcut ama config edebilir misiniz bilemiyorum biraz da olsa cisco, network bilmeniz lazım. Ben çok yerde kullandım ama ben config etmedim operatör sahipliğinde kurulumlardı geçen yıl bir lokasyonda sol'a ait 3 adet çalışıyordu.:) Yapabilirseniz bir kere kur unut oluyor. Yalnız hazır config pek bulamazsınız ben daha önce biri için aramıştım. Yabancı kaynaklarda kolay çözüm olmaz xdsl altyapılarımız aynı değil çoğu ülkeyle, bulduğunuz tutorial'ları birleştirerek test ederek gitmelisiniz. Geçenlerde burada biri daha sormuştu galiba.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/02/2020 19:39
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye

bana mailde özeti gelen zyxel yazan bir alıntı var ama burada göremedim sanırım bi problem var. Yazan kişi tekrar yazsın.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/02/2020 20:22
Paylaş: