Forum

Point to Point Radi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Point to Point Radio Link bağlantısı

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,316 Görüntüleme
(@arifkayaca)
Gönderiler: 62
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Şirketimizin tam karşısına bir otel yaptırıyoruz. Ek bina, tüm sistemleri ve interneti bizim merkez binadan kullanacak, müşteriler de bizim merkez binadaki interneti kullanacak, öyle planlıyorum ve bunun için iki binayı P2P Radiolink ile bağlamayı düşünüyorum, peki sizce bu bağlantı stabil, kesintisiz olur mu yoksa karşı tarafa ayrı metro ethernet altyapısı kurup, o şekilde VPN ile mi bağlamalıyım, kararsız kaldım. P2P Radiolink bağlantısı deneyimi olan var mı aranızda ?

Teşekkürler...

Bu konu 4 yıl önce arifkayaca tarafından düzenlendi

Gönderildi : 02/10/2020 17:50

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Bu tercihin teknik nedenlerini sorgulamak gerekli düşüncesi oluştu bende.
Bir otelin hotspot ve trafik fazlaca yoğun ihtiyaçları olduğundan ben bağımsız kurmanızı tavsiye ederdim. Monitoring yine tek noktadan yapılabilir. Bu şekilde yarın öbürgün güvenlik standartlarını daha kolay karşılayabilirsiniz.
Yok ben illa böyle yapıcam diyorsanız pek tabi yapabilirsiniz. Rast gele kazımla ME kopartılabileceği gibi çeşitli atmosferik şartlarda RL 'nin verim düşümü söz konusudur. Yani yedeklilikte şart.
Bu durumda merkezinizde 2 devreyi tam olarak yalıtabileceğiniz fiziksel ürünlere ihtiyacınız olmalıdır. Malum 2 iş kolunda bir biriyle alakasız şirket zorlandığınzda bir birinin devrelerine ulaşamamalı. Yine ben olsam 2 opsiyonlu maliyet analizi yapardım mevcut sistemi yeterli olacak şekilde geliştirme ve ayrı devre kurma şeklinde. Beklenmeyen sonuçlar çıkabilir malum yapıları bilemiyoruz.
RL, wimax bulunan lokasyona ve mesafelere çok bağımlı hizmetler. Ör sanayi bölgelerinde anormal sahneler ile karşılaşmak nadir de olsa mümkün. Analiz edildikten sonra ucuza kaçmadan iyi cihazlarla p2p devre pek tabi ki kullanabilirsiniz.
VPN'i ise anlamadım. Aynı omurgada yer alacaklarsa vlan, routing'ler ile yalıtma, gerekli konuşturmalar planlanmalı.
Ör evet ayrı bir me devre alır da tek firewall üzerinden yönetmek isterseniz site to site vpn yapmanız gerekir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/10/2020 20:30

(@arifkayaca)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Otel karşı kaldırımda ve çok büyük değil 15 odalı, pc kullanan da sadece 5 çalışan olacak, o yüzden ayrı bir internet bağlatma maliyetine değermi diye düşünüyorum. Alternatif olarak ayrı yaparsam, bir firewall alıp side to side vpn ile user tarafını bağlamayı planlıyorum. 

Gönderildi : 02/10/2020 22:07

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Bu çağda hotspot olmayan otel mi olur 😛

https://store.ui.com/collections/unifi-network-routing-switching/products/unifi-building-to-building-bridge

Ör düşük maliyetlisi yukarıda. Kısaca seçeceğiniz teknoloji bütçe, beklentileriniz ve bölge ile alakalı. 
Sizi anladım ama mevcut şirket altyapınızı bilemiyoruz. Örneğin bizler lan da misafirlere hotspot sağlarken dahi diğer data ağımızdan yalıtıyoruz ve logluyoruz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/10/2020 23:31

(@arifkayaca)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tabiki de hotspot olacak 🙂 Ama yakın mesafede p2p ile verim kaybı yaşamayacaksam, tek düşünmem gereken maliyet dediğiniz gibi İbrahim bey. Teşekkürler

Gönderildi : 03/10/2020 10:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Arif Bey, olay çok net aslında, eğer gerçekten orası bir otel ve müşteriler gelecek ise öncelikle çok büyük bir risk alıyorsunuz. Tanımadığınız insanları aslında kendi network ortamına sokuyorsunuz, bağlantı performansı bir yana "temel bilişim güvenliği ilkesi" ne ters bir kere, durduk yere surda gedik açıyorsunuz. Çok basit bir güvenlik ayak yüzeyini arttırmamak için kesinlikle izole bir ortam kurun. Peki oradaki size ait çalışanlar ne olacak? Kuracağınız yapıda vlan segmentasyonu yapıp otel müşterileri ile çalışanların bilgilsayarlarını ayırcağınız için sadece çalışanların vlan üzerinden merkez bağlantısını sağlayın.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/10/2020 12:26

(@arifkayaca)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Şube deki İnternet altyapısını merkezden ayırmaya karar verdim Hakan Bey, şubedeki arkadaşları VPN ile merkez sisteme bağlayıp, müşteri tarafını bu ağdan tamamen ayrı, ayrı bir internet hattı ile dışarıya çıkaracağım. 

Teşekkürler

Gönderildi : 05/10/2020 14:01

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Süpersin, aklın yolu bir ve bu kararı senin vermen gerekli çünkü bizim görevimiz bu, yani patronlar veya yöneticiler bunun için bize maaş veriyor.

Eline sağlık şimdiden.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/10/2020 15:37

Paylaş: