Forum

Pdks kart okuyucula...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Pdks kart okuyucuların networkten düşmesi

16 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,570 Görüntüleme
(@sehmusgokalp)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba. Benim  networke bağlı 3 adet kart okuma cihazım var. Bu cihazlar genel olarak bir kaç günde bir (bazen 5 gün sonra bazen 8 gün sonra değişkenlik gösteriyor) birden networkten kopmaktadır. Sorunu bir türlü bulamadım.Sorunu bulmam için nasıl bir yol izlemeyelim. Yardımcı olursanız sevinirim

Bu konu 3 yıl önce 2 defa Sehmus Gokalp tarafından düzenlendi

Gönderildi : 01/07/2021 17:58

(@serkanates)
Gönderiler: 1271
Üye

1. Networkten düşme kısmını biraz açabilir misiniz?

2. Uyguladığınız testler ve sonuçları nelerdir?

3. Cihaz tipleri nedir?

4. Network'e bağlantı tipleri (kablolu, kablosuz)

5. Sistemde NAC vb. bir çözüm var mı?

6. Network topolojiniz nasıl?

Bu bilgileri bilmeden sorunuza nasıl çözüm sunalım? Eğer detay vermezseniz bizde "network kablonuz oksitlenmiştir, kontrol edin" kısmından başlar çözüm aramaya çalışırız.

Ayrıca bknz: https://www.cozumpark.com/community/duyurular__uyarlar-4/654/

Gönderildi : 02/07/2021 13:39

(@sehmusgokalp)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@SerkanAtes Merhaba. Serkan Hocam çok haklısınız. Bu forumda ilk bildirimim  ve belki de iş yoğunluğundan kısa kısa yazdım. Detay vermek gerekirse ;

Network topolojimiz 100 mbit yönetilebilir switclerle başta star topolojisi olarak kurgulanmış olsa da yıllar geçtikçe port  yetersizliğinden  kaynaklı bir çok noktada aptal switch yerleştirilmiş bu sayede tahminimce 200-300 port artırılmıştır.  Odalarda ve tavan arasında  dahil olmak üzere 70-80 aptal switch var diye biliyoruz.

Nac sistemimiz yok. Sistemimizde domain dns ve DHCP var. Clientlar DHCP ile ip alıyor.

Pdks cihazlarımız ip tabanlı , online  ve proximity kartlarla çalışan ERP benzeri sisteme entegre edilmiş. Pdks kart okuyuculardan anlık Online verileri ERP veritabanına aktarmak  için arada .exe çalışmaktadır. Exe farklı bir kasada Windows 7 işletim sisteminde çalışmaktadır.  Bu kasa ip ve diğer kart okuyucuların ipleri DHCP de Mac adresi ile beraber rezerve edildi. Networkten düşmeden kastım üç  cihaz aynı anda - bazen iki cihaz  aynı anda - networkümüzden kopuyor yani bu cihazlara ping atılamıyor. Ancak cihazlar fiziksel olarak kapatılıp yeniden başlatılınca ping atılabilir hale geliyor ve çalışmaya devam ediyor.

Entegrasyonu yapan ERP firması ile konuştuk. Bu cihazları başka yerde de aynı entegrasyon ve config ile kullanılıyor sorun yok dendi. En son kart okuma cihazı firmaya gönderildi. Güncelleme çekildi sonuç değişmedi. Cihaz başka yerde deneniyor 15 gün sorun çıkarmadı.  Pdks cihazı networke kablolu bağlıdır.

İlginiz için teşekkürler 

Bu ileti 3 yıl önce Sehmus Gokalp tarafından düzenlendi

Gönderildi : 03/07/2021 02:27

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

"kaynaklı bir çok noktada aptal switch yerleştirilmiş bu sayede tahminimce 200-300 port artırılmıştır.  Odalarda ve tavan arasında  dahil olmak üzere 70-80 aptal switch var diye biliyoruz."

sorun kaynağı belli bu konuyu yani network altyapısını doğru mimariye getirmeden bu tip sorunları yok edemezsiniz.
Böyle bir amatör yapının muhtemelen topraklama kontrolü de yoktur bu da cihaz ömürlerini ve network sihhatini belirler.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/07/2021 09:02

(@sehmusgokalp)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz haklısınız hocam fakat şöyle bir ekleme de yapmak istiyorum. Pdks kart okuma cihazı direkt akıllı kenar switchlere bağladık bağladık. Bu şekildeki network yapısı yine etkiliyor mıdır ?

Gönderildi : 03/07/2021 10:13

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Evet. Bu tip bir ağ da broadcast trafik yoğun olur. Cihazların niçin off a düştüğünü sw'ler üzerinden analiz etmek gerekir. En azından bu cihazları kurtarmak için vlan arkasına almak mantıklı olurdu tabi hiçbir işe de yaramayabilir dağınık yapıyı bilmiyoruz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/07/2021 10:51

(@sehmusgokalp)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Benim kafamda asıl soru işareti şu   üç kart okuma cihazının  aynı dakika ve saniyede off haline geçmesidir. Evet kabul ediyorum network  altyapımız çok dağınık. Bu dağınıklık durumu özellikle cihazların farklı zamanlarda değil de aynı zamanda off haline gelmesi  birincil neden sayılır mı . Başka bir neden aramalımıyız. 

Gönderildi : 03/07/2021 11:45

(@yalcinsoft)
Gönderiler: 244
Reputable Member

@sehmusgokalp voltaj ile ilgili sorun olabilir mi besleme yetersiz kalıyor olabilir belki

Gönderildi : 04/07/2021 11:24

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Evet sayılabilir buna uzaktan net konuşmak mümkün değil. Analize ihtiyaç var.
Cihazlar netw. off olduğunda kendi üzerinden fiziksel kontrol yaptığında çalışır durumdaysa ki dijital ekran vs yoksa bu zor olur ama mutlaka kendi yöntemleri vardır cihazların. Bu taktirde enerji ile ilgili değildir. 
En başta 70-80 aptal sw den bahsettin bu orada ki yapıya bir şekilde hakim olamadığını ve üzerinden akan data sorunlarına hakim olunamayacağını rahatlıkla gösterir. 
Analiz için ise log toplaman, port dinlemen, wireshark vs ağ dinlemen, yapıyı net şekilde port diagram etmen gerekir.
Bence geçici idarelik çözüm yerine hazır elinde de sağlam bir problem varken yönetime bunu izah edip ideal yapıyı maliyetlendirmeye çalışabilirsin. Forumda aynı network başlığını tararsan hep benzer öneriler ve deneyimler görebilirsin.

Gönderildi : 05/07/2021 18:30

(@serkanates)
Üye

Gönderen: @sehmusgokalp

@ibrahimyildiz haklısınız hocam fakat şöyle bir ekleme de yapmak istiyorum. Pdks kart okuma cihazı direkt akıllı kenar switchlere bağladık bağladık. Bu şekildeki network yapısı yine etkiliyor mıdır ?

Merhaba tekrar;

Konu şimdi daha anlaşılır olmuş. Arkadaşlar bazı önerilerde bulunmuş, bunları dikkate alın, network tarafına odaklanmışsınız ancak özellikle topraklama ve enerji konusununun üstünde de durun. Bu konu forumda çözülebilecek konulardan değil. Altyapınızdaki birçok şey buna sebep olabilir. Kontrol edilmesi gereken diğer noktalardan bazıları;

1. Eğer yok ise kart okuyucuları online bir güç kaynağı ile besleyip gözlem yapın.
2. En azından bir tanesinin adaptörünü değiştirip gözlem yapın. Adaptörü ölçtüğünüzde doğru voltajı görüyor olabilirsiniz, yine de değiştirin.
3. Kablolama mesafelerinizi bilmiyoruz, gözden geçirin.
4. Sisteme aynı tipte 4ncü bir kart okuyucu ekleyin. Yeni kart okuyucuyu sorunlu bölgeye montaj yapın. Sorunlu bölgeden aldığınız kart okuyucuyu farklı bölgelerde montajlayıp gözlem yapın. Test bölgelerinden bir tanesi mutlaka backbone switch olsun.
5. Sorunlu bölgeye kart okuyucu dışında bi cihaz bağlayın (bilgisayar, yazıcı vb.) ve gözlem yapın.
6. Cihazların ne zaman ağdan koptuğunu tespit edin. Eğer bir yazılım varsa günlükleri inceleyin, yoksa her cihaza ayrı ayrı ping atıp çıktısını txt dosyasına yazdırın. (bunu basit bir script ile yapabilirsiniz. Anahtar kelimeleriniz powershell, ping, timestamp). Belki gün içerisinde de defalarca ağdan düşüp tekrar bağlanıyorlar ama farkında değilsiniz. Ya da hep aynı zamanda kopma meydana geliyor olabilir, bu durumda da o aralıkta sistemde ne çalıştığına bakacağız.

Toparlamak gerekirse, sisteminizi detaylı inceleyerek kök nedene biraz daha yaklaşmalısınız. Sonrasında yine yardımcı olmaya çalışalım.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 06/07/2021 08:52

(@barbaroskuscular)
Gönderiler: 186
Estimable Member

Konu çözüme ulaştımı bilmiyorum ancak belki devam ediyordur,

5-8 gün arası dediğiniz için aklıma dhcp default lease time geldi. Bu da cihazların dhcp kira süreleri bittikten sonra tekrar ip alamadıkları anlamına gelir.

Yönetilebilir switchlerinize bağlı ise arp-protection yada dhcp-snooping ayarlarına takılıyor olabilir. 

Eğer pdks üzerinden uyarı almıyorsanız, basit bir uygulamamız var, ne zaman cihazın offline olduğunu loglayarak inceleyebilirsiniz.

Download Ping Tool – ManageEngine Free Tools

Saygılarımla

Gönderildi : 16/07/2021 01:04

(@serkanates)
Üye

Evet @sehmusgokalp, @barbaroskuscular da konuya dahil oldu ve log alabilmeniz için alterntif bir yöntem sundu. En azından problemin son durumu hakkına bir bilgilendirmeyi hak ettiğimizi düşünüyoruz.

Gönderildi : 16/07/2021 10:12

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1623
Noble Member

Cihazları 2 Tarafı RJ45 girişine sahip şu sarı renkli ek aparatları ile mi bağlıyorsunuz? Eğer öyle ise bir an önce bu parçalardan kurtulun. Cihaza gelen data kablosunun ucunda Keystone Jack kullanın.

Gönderildi : 16/07/2021 10:53

(@sehmusgokalp)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @SerkanAtes

Evet @sehmusgokalp, @barbaroskuscular da konuya dahil oldu ve log alabilmeniz için alterntif bir yöntem sundu. En azından problemin son durumu hakkına bir bilgilendirmeyi hak ettiğimizi düşünüyoruz.

Merhabalar. Kusura bakmayın sağlık problemlerimden dolayı size dönüş yapamadım. Çok geç olsa  da sorun pdks yazılımından çıktı.

Gönderildi : 28/06/2022 13:49

(@serkanates)
Üye

Geçmiş olsun. Geri bildiriminiz için teşekkürler.

Gönderildi : 28/06/2022 14:37

(@sehmusgokalp)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Anlayışınız için  ben teşekkür ederim . bu başlıkta tek tek yazan arkadaşlara da  teşekkür ederim. 

Gönderildi : 28/06/2022 14:51

Paylaş: