Forum

2 Patch panel bağla...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] 2 Patch panel bağlantısı

8 Yazılar
5 Üyeler
14 Reactions
3,197 Görüntüleme
(@hakan-uzun)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı
 

 

image

Merhabalar,

Resimde görüldüğü gibi bir sistemimiz var Sistem odasından BB üzerinden bit hat Patch panele gidiyor Fiber kablo ile oradan fabrika içinde ki bir başka bölümde (Paketleme bölümü ) bulunan patch panele direkt hat geliyor. Paketleme bölümünde ki patch panelden Fiber kablo ile Paketleme siwitch ine ana hat veriliyor. Buraya kadar herşey normal ve çalışır durumda sıkıntı yok.

Yine paketleme bölümünde bir tane daha patch panel var bu panel ise fabrikanın başka bir lokasyonunda ki (Şişirme)  patch panel ile direkt bağlantı var.

Bu patch panele yani Şişirme bölümüne bağlı olan patch panele  Cisco switch fiber portu üzerinde ana hat gidiyor şişirmenin hatını besliyor.

Benim amacım Sistem odasından gelen patch panel ile şişirmeye giden patch paneli direkt bağlamak aradaki switc i devredışı bırakmak istiyorum.

Fiber kablolar ile patch panelden patch panele bağlantıyı yaptım fakat yaptığım sistem çalışmadı bunu sebebi ne olabilir.Patch panelden Patch panele direkt bağlantı yapılamıyor mu acaba.

 

 

 
Gönderildi : 15/07/2021 10:05

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4423
Co-Helper
 

Patch panel pasif bir aygıttır sadece portlamaya yarar. Metraj problemi yoksa portlara kablo atarsınız çalışır ancak portların bağlı olduğu switch config önemli vlan vs o yapıyı çıkartmanız gerekir.
Önemli olan patch paneller değil sw bağlantıları ve yapılandırmalarıdır. Topolojiyi net önünüze çıkartmadan ve anlamadan sw çıkartmaya kalkmayın o sw'in niçin konumlandırıldığını ve arkasında ki yapıyı çıkartmanız lazım öncelikle.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

 
Gönderildi : 15/07/2021 13:27

(@hakan-uzun)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı
 

@ibrahimyildiz 

Switch i tamamen iptal etmeyeceğim sadece o switch den çıkan fiber kabloyu iptal edip sistem odasından gelen patch panele bağlayacağım bu sayede gigabit port boşa çıkacak ben o boşa düşen porta gigabit modül takıp bir kullanıcının hattını 1gb yapacağım sadece 1 kişi için switch i komple değiştirmek istemiyorum. Aslında Yeni switch aldıramıyorum şirkete. Patch panelden patch  panele direkt kablo attım fakat çalışmadı.

 

 

 
Gönderildi : 15/07/2021 13:55

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4423
Co-Helper
 

Yapının detaylarını bilmeden buradan söyledikleriniz mantıklı gelmedi bana. sw gbic'ine bağlı fiberi iptal etmek felan. Açıkça belirteyim yazdıklarınız çok karışık görünüyor buradan tekrar tekrar okumak gerekiyor. Diag da anlaşılır değildi. Diag dakiler sadece fiber midir mesela.
Bu yapı 1 gigabit değilde 100 mbit ise bu zamanda zaten yandınız 🙂 hakim değilseniz ve revize ettiremiyorsanız 1 kişi için dokunmayın derim açıkçası.
Genel olarak yazmak gerekirse ise yukarıda öyle geçiyor fiber patch paneller bakırlardan ayrıdır yine pasiftir. Daha önceden hazırda fazladan port bağlandıysa ki bunu genellikle sürgülü olan paneli çektinizde içeride uç var mı, dönüştürücüye gitmiş mi şeklinde anlayabilirsiniz. Doğru kablo ve uçlandırma da kullanıldıysa mesafe problemi olmadan patch de sonlanan fiber hat çalışır. Uç fiber olacağı içinde sw gbic'e bunu girip sw içerisinden link aktif mi doğrulayabilmeniz lazım. Bunu mevcut fiber uplinkleri koruyarak ek bir uplink oluşturma babında bahsetmiş olduk.
Şayet yeni uplink'iniz bakır ise kablolamaya veya yapıya göre 90 ila 120 metreyi aşıyorsa çalışmayabilir yada mevcut omurga dağıtımından sürmüyorsanız kabloyu arada ki gerilim hattı vs birşeyden etkileniyor olabilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

 
Gönderildi : 15/07/2021 14:29

(@hakan-uzun)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı
 

@ibrahimyildiz

 

Evet biraz yapı karışık biraz da ben anlatamamış olabilirim. Cevabınız için teşekkürler.

 

 
Gönderildi : 15/07/2021 16:43

(@barbaroskuscular)
Gönderiler: 186
Estimable Member
 

Merhaba, patch panelden bahsettiğiniz resimdeki gibi ethernet patch panel değilde fiber patch panel anladığım kadarı ile,

Bu durumda iki patch panel arasında fiber geçişlerini sc-sc kablo ile yapabilir ve iki patch panel arasında geçiş sağlayabilirsiniz. switch tarafında ise sc-lc kablo kullanılır sfp modüle ile switch sfp portuna takabilirsiniz.

Kabloların doğru bağlanıp bağlanmadığınız kontrol etmek için fiber test kalemi ile baştan sona ışık tutabilirsiniz.

 
Gönderildi : 16/07/2021 00:41
Hakan UZUN, Hakan Uzuner, Hakan UZUN and 1 people reacted

(@serkanates)
Gönderiler: 1299
Üye
 

Bende çorbaya birkaç tutam tuz atayım. @ibrahimyildiz 1 kullanıcınıza üretmeye çalıştığınız çözüm için gerekli eleştirileri yapmış, ben direkt konuya gireceğim. Anladığım kadarıyla bloklar arasında 2 ayrı fiber hattınız var ve patch üzerinden birleştirmek istiyorsunuz. Bunun için 2 fiber hattınızın da aynı tipte olması gerekir (bknz: 9/125 single mod, 62,5/125 multimode). Eğer aynı ise rx/tx karşılıklı olarak örtüşmeli. aradaki geçişte çapraz bir durum oluşturuyor olabilirsiniz. Baştaki ve sondaki patch paneli olması gerektiği gibi düzenlemelisiniz. Ayrıca SFP modüllerinizin de karşılıklı uyumlu olması gerekir öncelikle bunlara dikkat edin.

2nci konuya gelirsek, gbit hızlar standart oldu ancak son kullanıcılarımız gbit hızlara çok nadiren ihtiyaç duyarlar. Hani şöyle bir beklentiniz varsa uyarmak isterim, ilgili kullanıcınız hızdan şikayet ediyor ve gbit yapınca düzeleceğini düşünüyorsanız öncelikle 100mbit hattın neden yetersiz geldiğini anlamaya çalışmalısınız. 100 mbit son kullanıcı için küçümsenecek bir hız değildir. Belki istemci tarafındaki ethernet sürücülerinizde veya ethernet kartınızda sorun var ve sırf bu yüzden omurgaya müdahale etmeye çalışıyorsunuz.

Son olarak her zaman dediğmiz gibi, kolay gelsin...

 

 
Gönderildi : 16/07/2021 10:08

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye
 

Patch panel dediğiniz pasif cihazlarsa doğru bağlantıları yapmıyor olabilirsiniz. Patch panelde fiber renk sıraları düzgün olmalı ve doğru renkleri TX - RX olarak doğru bağlamanız gerekir. Örneğin ilk patch panelde 1 - 2 sıradaki renkler yeşil mavi karşıda sarı beyaz olabilir. Patch leri çakarken bazen dikkat etmiyorlar. Birden fazla atlama yaptığınız için TX RX bağlantısına da dikkat etmiyor olabilirsiniz. Yada yukarıda yazıldığı gibi kablolarınız aynı değildir. Biri single mode çekilip diğeri multimode olabilir. Switch deki karşılıklı modüller birbirini desteklemiyor olabilir. 

 
Gönderildi : 19/07/2021 12:04
Hakan UZUN, Hakan Uzuner, Hakan UZUN and 1 people reacted

Paylaş: