Forum

Network DHCP Hk.

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Network DHCP Hk.

6 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
615 Görüntüleme
(@evilaktarus)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Benim aklımın almadığı bir konu var da bir kaç konuda nasıl yapıldığına baktım ancak Cisco Packet Tracer ile çalışmadı her şeyi tıpa tıp aynısını yapmama rağmen. Şöyle ki bir switch üzerinde 2 vlan oluşturdunuz diyelim. Bu 2 vlan biri c sınıfı diğeri b sınıfı ip dağıtmak istiyorsunuz. Microsoft Server DHCP ile bunu yapmak için 2 tane scope oluşturduğunuz, DHCP hangi vlan'a hangi ip'yi dağıtacağını nasıl biliyor? Yani Scope oluştururken böyle bir bilgi girilmiyor, Vlan 10'a c sınıfı Vlan 20'e b sınıfını nasıl veriyor orayı anlayamiyorum bir türlü, çünkü tek bir nic ile de yapılabildiği söyleniyor bu işlemin.

Teşekkürler

Gönderildi : 05/12/2021 12:12

(@suleymank)
Gönderiler: 14
Eminent Member

Merhaba İlyas bey,

Bu konu forumda daha önce tartışılmıştı. Linki buraya bırakıyorum.

Gönderildi : 05/12/2021 12:32

(@evilaktarus)
Active Member
Konu başlatıcı

anladım hocam çok teşekkürler 🙂 sizin cisco için olanı yaptım aynısını ama çalışmadı bilginiz olsun.

Gönderildi : 05/12/2021 12:49

(@suleymank)
Gönderiler: 14
Eminent Member

@evilaktarus rica ederim, çalışmaması normal, üzerinde çalıştığınız switch için üreticinin komut setlerine detaylı bakınız çünkü birisinde ip-helper adresi yazar diğerinde başka bir tanımlama o yüzden olabilir. Ben hp switchler için test yapmıştım. Marka model olarak komut setlerini aramıştım ilk başta tabiri bende hatalar aldım 😀 

Gönderildi : 05/12/2021 12:54

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Gönderen: @evilaktarus

Merhabalar,

Benim aklımın almadığı bir konu var da bir kaç konuda nasıl yapıldığına baktım ancak Cisco Packet Tracer ile çalışmadı her şeyi tıpa tıp aynısını yapmama rağmen. Şöyle ki bir switch üzerinde 2 vlan oluşturdunuz diyelim. Bu 2 vlan biri c sınıfı diğeri b sınıfı ip dağıtmak istiyorsunuz. Microsoft Server DHCP ile bunu yapmak için 2 tane scope oluşturduğunuz, DHCP hangi vlan'a hangi ip'yi dağıtacağını nasıl biliyor? Yani Scope oluştururken böyle bir bilgi girilmiyor, Vlan 10'a c sınıfı Vlan 20'e b sınıfını nasıl veriyor orayı anlayamiyorum bir türlü, çünkü tek bir nic ile de yapılabildiği söyleniyor bu işlemin.

Teşekkürler

Selamlar @evilaktarus ,

Aslında  bu  bilgileri giriyoruz .  Vlan 10 ve  vlan 20  diye 2  tane  vlanımız  olsun  Vlan 10 ip  adresi 192.168.10.1 vlan 20 ip  adresi 192.168.20.1 olsun vlan interface lerinin  altına  yazdığımız  ip  helper  komutu  ile dhcp server a  giderken 192.168.10.1 ip adresli vlan 10 dan  dhcp istek  paketlerinin geldiği  dhcp server a  iletiliyor. Dhcp server in portunun  bağlı olduğu switch interface i üzerinde de  vlan 10 ve  vlan 20 yi  tagged  olarak  ayarladığınız  zaman bu  bilgiler dhcp server a  iletiliyor  ve  siz  192.168.10.x li bir  scope  oluşturduğunuz  zaman  dhcp server  bu  scpoe  üzerinden ip  dağıtımı  yapıyor.

Kısaca  bu  bilgiler L2 katmanında  Kullandığınız DHCP Server a  iletiliyor.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 05/12/2021 18:25

(@evilaktarus)
Active Member
Konu başlatıcı

Evet mevzuyu kavradım sonunda 🙂 çok teşekkür ederim sizlere sağolun.

Gönderildi : 05/12/2021 18:28

Paylaş: