Forum

Network Analiz ve İ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Network Analiz ve İzleme

6 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,300 Görüntüleme
(@salihozbey)
Gönderiler: 47
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.

Bulunduğum firmada ara ara internet yavaşlamakta ve bazı bölgelerde nadir olsa da gitmekte. Fabrikanın belirli yerlerinde Swicht'ler bulunmakta HP, Cisco, Tp-Link olarak değişmekte. Network yapımı, kullanıcıların internet kullanımlarını hattın yoğunluk haritasını ve topolojisini çıkarabileceğim bir program arıyorum. Konu hakkında önerilerinizi bekliyorum. İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 11/03/2019 11:39

(@bugraparlayan)
Gönderiler: 324
Üye

Selamlar

Manage Engine Network monitor aracını test edebilirsiniz. Taleplerinize karşılık verecektir.

Oracle ACE Associate - Türkiye Hayat & Emeklilik

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/03/2019 12:44

(@serkanates)
Gönderiler: 1279
Üye

Alternatif "cacti". İyi çalışmalar.

bknz: https://www.cacti.net/

Gönderildi : 11/03/2019 13:13

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

network geniş ve ara switch fazla ise, yaşadığınız sorunun birçok sebebi olabilir.

ilk olarak public gateway seviyesinde hattın kullanım durumunu kontrol etmelisiniz.

devamında düzenli monitor ve raporlama için snmp ile zabbix üzerine taşıyabilirsiniz.

burada cpu ve ram durumunu atlamamanızı öneririm, darboğazınız olabilir.

network switchler tarafında yönetilebilirler ise, zabbix, cacti ilerleyebilirsiniz.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/03/2019 00:40

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar @SalihOzbey,

Kurumuzdaki  yaklaşık networke  bağlı client  cihaz  sayısı ve  kullandığınız switch vb donanım adedi nedir, ayrıca Bahsettiğiniz  yavaşlık problemi sadece  internet  bağlantısında mı  gerçekleşmekte  yoksa sunucu vb  erişimlerde de benzer  problemleri  yaşıyor musunuz?

Sadece internet  erişiminde  yavaşlık problemi  oluşuyor  ise  kullandığınız Firewall/Router  üzerinde anlık kullanım durumlarını  gözlemleyebilir  ve  yavaşlık anındaki internet  kullanımından yavaşlığın hangı client  cihazından kaynaklandığını  tespit  edebilirsiniz.

* Aktif  network  cihazlarınız  ve  client  kullanıcı sayınız  fazla ise bu kadar basit  bir çözüme  ulaşamayabilirsiniz.

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 12/03/2019 01:42

(@MustafaDemiroz)
Gönderiler: 217
Reputable Member

Selamlar,

HP ve Cisco lar da CDP ve LLDP var. Bu sayede harita cıkarabilirsin. Yavaslık göreceli bir durumdur. TPlink sıkıntılı bir cihaz SNMP bile bazı modellerde yok. 

Tavsiyeye gelince; Observium kurarsan hem haritandırma yapar hangi port nereye baglı cıkarıırsın. hemde toplam data sizelarını alırsın. Switchlerden ne kadar trafik gectiği toplam olarak görmek isi kolaylastırır.

Ayrıca, en uzak client pc den default gateway'e ping attıgında kac ms ile yanıt alıyorsun ? 1-3'e kadar normal sayabiliriz, sonrasında ise mac flap olabilir.

Gönderildi : 19/03/2019 09:35

Paylaş: