Forum

Mobil internet ile ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Mobil internet ile VPN bağlanamıyorum

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,263 Görüntüleme
(@vhtkra)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Firmamızda bulunun Server 2012 üzerinden VPN kurdum, modem üzerinden pptp portunuda yönlendirme yaparak bütün ayarları tamamladım ve firma dışına çıktığımda herhangibi wifi ağına katılıp daha sonra VPN ile sanki şirket içindeymişim gibi ip de alıyorum ve bağlanıyorum. Buraya kadar herşey normal fakat çözemediğim bir konuda yardımınızı bekliyorum.

Firma dışındayken pc yi mobil ağa bağladığımda VPN e bağlanamıyorum. Mobil ağlarda portlar engeli mi var bilgisi olan varmıdır yoksa server üzerinde yönlendirmelerde bir başka ayarı varmıdır?

Gönderildi : 04/03/2020 22:29

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Böyle bir durum var ülkede resmi açıklanan bir şey değil özellikle bireysel gsm hatlarda. PPTP kullanan kolay servisler kolay engellendiği gibi pptp güvenlik yetersizliğinden dolayı önerilmiyor SSTP veya IKEv2 olarak ayarlayın vpn server'ınızı. Dikkat ederseniz güncel mobil cihazlardan pptp desteklenmediğini görürsünüz önerilen protokoller ile yaparsanız ios, android üzerinden de bağlanabilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/03/2020 22:56

(@vhtkra)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Öneriniz ve bilgilendirme için teşekkür ederim. Ne yazikki ülkemizde kısıtlamalardan dolayı yol alamıyoruz bir şekilde 🙁 Sanırım güvenlik anlamında da haklısınız pptp yerine IKEv2 yapsam iyi olacak. En kısa sürede makaleleri inceleyip hali hazırda çalışan RAS ı IKEv2 çevireyim. Tekrardan teşekkürler.

Gönderildi : 04/03/2020 23:44

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Merhaba,

ISP'ler tarafında İbrahim bey'inde bahsettiği gibi bazı portlar için filtreleme olabiliyor, özellike cgn mimariye dönüldüğünden beri.

Alternatif çözüm olarak windows üzerinde SoftEther'de test edebilirsiniz, yapılandırması fazlası ile basit ve portalda makalesi mevcut.

SoftEther tarafında dinlenecek port bilgisini istediğiniz değiştirmenizde mümkün.

https://www.cozumpark.com/windows-server-2012-softether-ile-vpn-kurulumu/

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/03/2020 00:07

Paylaş: