Forum

Metro Ethernet için...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Metro Ethernet için Switch Seçimi Nasıl Yapılır?

12 Yazılar
5 Üyeler
2 Reactions
201 Görüntüleme
(@onrturan)
Gönderiler: 422
Prominent Member
Konu başlatıcı

H3C S3600 ve HP A5120 JE073A marka model switch'lerim var, bunlardan hangisini TT metro ethernet bağlantısı için kullanmak daha sağlıklı olur?

Ayrıca konfigürasyonu konusunda yardımcı olur musunuz?

Gönderildi : 22/05/2024 09:29

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1643
Noble Member

Hizmet alacağınız firma switch'ini getiriyor. Ayarlarını yapıyor. Neden böyle bir arayışa girdiniz? Ayrıca yönetimini de Size bırakmayacaklardır zaten.

Gönderildi : 22/05/2024 09:46

(@onrturan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @resulsoydas

Hizmet alacağınız firma switch'ini getiriyor. Ayarlarını yapıyor. Neden böyle bir arayışa girdiniz? Ayrıca yönetimini de Size bırakmayacaklardır zaten.

TT Huawei S5335 L8T4X-A1 switch kurulumu yaptılar ama üzerinden sadece 1. ve 2. portu kullanım için verdiler.

Diğer portaları kullanamadığım için TT switch'in 1. nolu portundan alıp belirtiğim hp ya da h3c switch'lerden birine konfigürasyon atıp kullanmayı planlıyorum. 

Gönderildi : 22/05/2024 09:56

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1643
Noble Member

Tamam işte. Internet hizmeti değil mi bu? Firewal'unuza gireceksiniz. Verdikleri IP'yi Firewall unuzun WAN ınterface'ine tanımlayın. Gerekli ayarları yaptıktan sonra internete çıkacaksınız. Öncesinde bir bilgisayara IP'leri verip internetin çalışıp çalışmadığı test edilebilir.

Gönderildi : 22/05/2024 10:15
Onr TURAN reacted

(@onrturan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @resulsoydas

Tamam işte. Internet hizmeti değil mi bu? Firewal'unuza gireceksiniz. Verdikleri IP'yi Firewall unuzun WAN ınterface'ine tanımlayın. Gerekli ayarları yaptıktan sonra internete çıkacaksınız. Öncesinde bir bilgisayara IP'leri verip internetin çalışıp çalışmadığı test edilebilir.

Ağımda bir firewall yok, onun için TT metro ethernete siber güvenlik ve ddos paketleri tanımlattım. Firewall kullanmadan switch ile dağıtmayı planlamıştım.

Gönderildi : 22/05/2024 10:20

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4436
Co-Helper

Resul hocanın demek istediği gibi bence de böyle aksiyonlara girmeyin kesinlikle. Benzerlerini duyduğumda bende aynı şeyi hep düşünüyorum operatörün yönetimine vermek ve kolaylığı varken insanlar niçin kendisi switching, routing ile cebelleşmeye çalışıyor hele ki uzman deneyimi yoksa.
Deneyimle öneriyoruz ki sağlayıcının cihazlarını koyduğu, yönettiği ve izlediği yol en doğru yoldur. ME alan bir firma Fw da alabilir. Hakeza en azından open çözümler de var. Uğraşmak istiyorsanız o kısmı uğraşıp öğrenin en azından.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/05/2024 17:15

(@mehmetatesel)
Gönderiler: 30
Eminent Member

Vakit, Nakittir...

Değerli vaktinizi, gereksiz şeylerle uğraşıp harcamanıza ve üstüne de başınızı ağrıtmanıza hiç gerek yok. Bir Open Source Firewall yazılımı bulup devam etmek çok daha zevkli olacak emin ol.

Gönderildi : 22/05/2024 17:48

(@onrturan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @mehmetatesel

Vakit, Nakittir...

Değerli vaktinizi, gereksiz şeylerle uğraşıp harcamanıza ve üstüne de başınızı ağrıtmanıza hiç gerek yok. Bir Open Source Firewall yazılımı bulup devam etmek çok daha zevkli olacak emin ol.

Firewall yazılımı olarak hangisini tavsiye edersiniz?

Gönderildi : 22/05/2024 17:55

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 704
Üye

Selamlar @onrturan

Yapınızdan bahsetmemişsiniz ancak Vmware/Hyper-v vb sanallaştırma altyapısı kullanıyorsanız Hypervisor üzerinde Pfsense kurulumu yapabilirsiniz.Sanallaştırma altyapısı kullanmıyorsanız 2 adet ethernet kartı olan bir pc üzerine Pfsense kurabilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 22/05/2024 18:51
Onr TURAN reacted

(@mehmetatesel)
Eminent Member

Merhaba

Cumhur hocam güzel düşünerek örneklendirmiş. PfSense ve ClearOS gibi yazılımları sanal veya fiziksel ortamlarda değerlendirebilirsiniz. Yapınızın büyüklüğü ile doğru orantılı olarak trafiğinizin yüküne vs de dikkat etmenizi öneririm.

Gönderildi : 23/05/2024 17:05

(@onrturan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @mehmetatesel

Merhaba

Cumhur hocam güzel düşünerek örneklendirmiş. PfSense ve ClearOS gibi yazılımları sanal veya fiziksel ortamlarda değerlendirebilirsiniz. Yapınızın büyüklüğü ile doğru orantılı olarak trafiğinizin yüküne vs de dikkat etmenizi öneririm.

Pfsense kurmaya karar verdim hocam.

Gönderildi : 23/05/2024 17:07

(@mehmetatesel)
Eminent Member

Gönderen: @onrturan

Pfsense kurmaya karar verdim hocam.

Kolaylıklar dilerim. Bolca kaynak bulabileceğiniz bir seçim olmuş.

Gönderildi : 24/05/2024 15:48

Paylaş: