Forum

İnternet Kopma Prob...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] İnternet Kopma Problemi

8 Yazılar
5 Üyeler
2 Likes
2,660 Görüntüleme
(@iambilisimci)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba.Kurumda adsl kullanıyorduk VDSL e geçtik.Yeni br VDSL modem aldık Modem:Tp link Archer vr300.Kurumda 20 küsür bilgisayar var .Hepsi kablolu bağlanıyor.Bir tane 48 li switch den odalara hat gidiyor ordan da  yaklaşık 10 ar tane küçük switchler bilgisayarlara dağıtıyor.Adsl varken yine tp linkin "td" li daha ufak bir modemini kullanıyorduk.

İnternetimizde  yavaşlama ve çok gecikmeler oluyor.Örnek vermek gerekirse modemin İp adresine(masaüstü bilgisayardan ) ping atınca sürekli paket kaybı ve time out uyarıları alıyorum.Bir leptop ile modeme kablosuz bağlanınca yavaşlık problemi olmuyor ve ping denemesi de yaptım paket kaybı ve gecikme de yaşanmıyor.Önceki adsl bağlantı ve eski modemde bu şekilde problem olmuyordu, tamam yine yavaşlık problemi vardı ama şimdi daha da arttı.Güya hızımız artsın diye VDSL e geçtik ama şu an daha kötü duruma geldi.Turk telekomu da aradık hatta herhangi bir problem görünmüyor dediler.Çözüm için fikri olan var mı?Acaba modem mi enternet bağlantılarını kaldırmıyor ya da yerel ağ düzeninde mi kilitleme var anlamadım

Gönderildi : 23/06/2020 16:09

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar,

Wireless bağlantı yaptıgınızda  problem  yaşamadığınızı  belirtmişsiniz kablolu network yapılandırmanızı   düzenlemeniz  gerekmekte 20 adet  kullanıcı için 1  adet  48 port  switch ile  birlikte  neden 10 tane desktop switch  kullandıgınızı  çok  merak ettim  ortalama  pc  başına 1  switch  kullanıyorsunuz stabil  bir  bağlantı sağlayamamanız  oldukça  normal. 1  adet 10/100/1000 switch kullanının ve  aradaki  switchleri  kaldırarak tüm cihazların  direkt  bu  switchde  sonlanmasını  sağlayın problemler  ortadan  kalkacaktır *  kablolama  çok  eski ve  sorunlu ise  cat6 kablolama  yaptırmanız da  gerekebilir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 23/06/2020 16:17

(@serkanates)
Gönderiler: 1284
Üye

Gönderen: @iambilisimci

Örnek vermek gerekirse modemin İp adresine(masaüstü bilgisayardan ) ping atınca sürekli paket kaybı ve time out uyarıları alıyorum.

Bu durum sorunun iç yapınızda olduğunu gösteriyor zaten. Konuyu Telekom'a taşımadan önce iç ağınızdaki problemleri gidermelisiniz. Kenar switchlerden bahsetmişsiniz. Eğer imkanlar dahilinde ise kenar switchleri sistem dışına alıp (merkez ile olan bağlantılarını kesin) kontrollerinizi gerçekleştirin. Eğer problem yok ise sisteme tek tek ekleyin. Ağ topolojiniz ile ilgili daha detaylı bilgiler paylaşırsanız birlikte bakabiliriz. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 23/06/2020 16:18

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

ilk önce network altyapınızı düzeltmenizi tavsiye ederim mümkünse tüm data hatlarını tek bir yerde toplayın ve gigabit switch kullanın.

Şu anki yaşamış olduğunuz soruna gelecek olursak switchleri teker teker kontrol edin switchlere takınlan kabloları kontrol edin aynı kablo aynı switche takılmış olabilir client sayınız az olduğu için sorunu bulmak daha kolay olacaktır.

Gönderildi : 23/06/2020 20:58

(@iambilisimci)
Active Member
Konu başlatıcı

@cumhuraltanher 10 tane oda var her odada tek ağ giriş var (bu girişler 48 li switchden dağılıyor) ve 4 er kişi oturuyor. Tek ağ girişinden küçük switch ile bu kişilere İnternet gidiyor.Harita kabaca bu. 

Gönderildi : 23/06/2020 22:29

(@iambilisimci)
Active Member
Konu başlatıcı

Ana dağıtıcı switch 24 lükmüş 48 lik değil aklımda yanlış kalmış şimdi baktım. 

Gönderildi : 24/06/2020 09:16

(@cengizgurgar)
Active Member

Merhabalar,

Diğer arkadaşların da belirttiği gibi network altyapınızda sorun görünmektedir. Tavsiye olarak bir adet 48port yönetilebilir bir switch alarak kabinetinizin içerisine koyun. Tüm clientlara yeniden en az Cat6 kalitesinde bakır oranı yüksek kablo çektirin. Bu size ne sağlayacaktır sorusuna gelirsek, ihtiyacınız olmayan switchportlarınızı shutdown yaparak iletişime kapatır ve kimsenin müdahale etmesine izin vermemiş olursunuz. Tek bir kabin, tek bir switch, birden fazla dummy switchten arındırılmış sade ve stabil bir network ortamına sahip olursunuz. Ayrıca tek bir noktada switch olacağından direkt olarak müdahale edeceğiniz yeri de bilirsiniz. Bununla beraber eğer etiketleme de yaparsanız arızası olan kullanıcının direkt olarak switchportundan kablosuna kadar nereye müdahale edebileceğinizi net olarak bilirsiniz.

Ancak imkan yok ve var olan sistem ile yola devam edecekseniz tam olarak emin olmak için öncelikle ağınızın fiziksel kontrolünü sağlayın bunun için;

• Modemin arkasında kalan tüm bağlantıları kesin ve bilgisayar bağlayarak hız testinizi yapın. Burda da aynı sonuç alınırsa sorun modemden demektir. ISS arayarak gerekli testleri isteyin. Gerekiyorsa modeminizi değiştirin. Sorun yoksa ikinci adıma geçin.
  • Sadece Omurga switchinizi modeme bağlayarak aynı testi yapın. Burada da yine sorun olursa omurga switch bozuk, sorun yoksa diğer switchlerde sorun vardır. Bu durumda sonraki adıma geçin.
  • Tek tek switchlerinizi bağlayarak takmış olduğunuz switche bilgisayarınızı bağlayarak testinizi gerçekleştirin. Bu arada kendi bilgisayarınızdan başka hiç bir cihaz bağlı olmasın. Loopu önlemek için önemlidir.
  • Tüm switchleri bağladınız sorun yok ise clientlerin kablolarını tek tek kontrol ederek takın. bir porttan çıkan uc diğer porta girmemiş olmasına dikkat edin. Sorununuz çözülecektir.

Gönderildi : 25/06/2020 08:20

(@iambilisimci)
Active Member
Konu başlatıcı

Cevaplar için teşekkürler. 24 lük switch n ethernet kablolarını söküp geri taktım .Bir de gücünü kesip tekrar verdim şimdilik kopmalar düzeldi .Büyük ihtimal ana dağıtıcı switch den olduğunu düşünüyorum.Aslında kablolamanın yeniden yapılıp ara switch lerin devreden çıkarılması gerekiyor dediğiniz gibi ama maaliyet olarak bizi aştığı için var olan yapı ile gideceğiz.Tekrar sorun olursa 24 lük switch yerine 48 lik akıllı switch takmayı düşünüyorum.

Gönderildi : 06/07/2020 15:03

Paylaş: