açık deniz ve ve yu...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] açık deniz ve ve yurt dışı internet  

  RSS
Gökhan Arda
(@gokhanarda)
Üye

Merhaba Arkadaşlar,

 

malum yaz sezonun gelmesi ve karantina süreçlerinin gevşemesi ile biz IT departmanında çalışanların yöneticilerimizin tatil keyfini ayarlamakla meşguliyeti artmakta. buna göre de sizin tecrübe ettiğiniz açık denizde ve özellikler Türkiye Ege açıkları, Yunanistan ve İtalya bölgesine hakim uydu net veya başka bir servis sağlayıcı konusunda bilgilerinizi rica ederim. 

Alıntı
Gönderildi : 23/06/2020 20:46
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye

Bu konuda firmalarla görüşürseniz daha hızlı aksiyon alırsınız zaten çok fazla firma da yok. Yurt içinde tümü kapsama alanında ancak yurt dışı tarife avantajlarıyla ilgili sağlayıcılardan bilgi almanız lazım.

****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/06/2020 22:01
Serkan Ateş
(@SerkanAtes)
Üye

Dünyadaki hemen hemen bütün servis sağlayıcılar aynı mantıkla çalışmaktadır. Bulunduğu ülkede müşterileri için kendi altyapısını kurmakta, başka ülkelerde ise ortaklık/anlaşma kurduğu başka servis sağlayıcıların altyapısını kullanarak müşterilerine hizmet sunmaktadır. Başka ülkelerde kullanılan altyapı ile ilgili bedeli de yine müşterilerine yansıtmaktadır. Türkiyedeki GSM operatörleri ile görüşün. Bulunduğu alana Wi-Fi kapsamı alanı sağlayan çözümleri inceleyerek çok basit şekilde çözüm üretebilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/06/2020 07:47
Gökhan Arda
(@gokhanarda)
Üye

Merhabalar. 

@ibrahim bey tavsiye edebileceğiniz firma ya da bununla alakalı daha öncesinde çalışmalarınza bağlı olarak tecrübelerinizi rica etmiştim. 

@serkan bey her servis sağlayıcı yurtdışı servis sağlayıcılarla anlaşma yapıp Romaing denen ekstra tarifeler ile ilginç faturalara sebebiyet vermemek amacım. Turkcell ile benzer çalışmaları mobil cihazlarda yapmıştık. 

 

Genel olarak edindiğim bilgileri paylaşırsam doğru fikirlerin oluşmasını sağlayabileceğimi düşünüyorum. 

 27 mt bir deniz taşıtının Türkiye Ege denizi Doğu sahillerinden ancak 30-50 km açıklarında taşıtın üzerinde bulunan Turkcell Superbox sinyal kalitesinin düşmemesi için yapılan bazı çalışmaları şöyle örnekleyebilirim. 

deniz taşıtı radar ve anten ekipmanlarının bulunduğu kuleye 360 derece kapsama alanına sahip MIMO anten ile uygun iklim ve coğrafi koşullar çerçevesinde verimlilik arttırılabiliyor. 

reklam vermek gibi olmasın ama https://www.baglan.com.tr/baglan-marine-harici-anten/ örneklerinde bunu görüntüleyebilirsiniz. ayrıca bu gibi sistemleri işletme içerisinde GSM sinyalinin zayıf olduğu üretim sahaları, -1, -2 katlarda GSM sinyal repeater gibi veya farklı ürünlerde sorun giderebilcek çözümler söz konusu. 

 

GSM sinyal kalitesini yükseltme dışında karasal lokasyonlarda konumlandırılacak uydu interneti gibi çözümlerin deniz taşıtlarına uyarlanması gibi bir durumda söz konusu. Fakat ütopik rakamlarla karşılaşmanız çok olası. Bu cihazlar ise KA Band internet uyduları ile çok eksenli bir mekanizma ile donatılmış uydu antenin otomatik sinyal bulucuları ile hizmet alınabiliyor. 

 

tecrübelerim bu yöndedir. 

gidilen çözüm ise MIMO-2 4G Omni Anten ile Türk batı sahillerinin maks 30-50 KM açıklarına kadar internet erişminin sağlanması yönünde olacaktır. 

 

bilginize. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/06/2020 13:20
Paylaş: