Forum

İnternet hızı - Kul...

Bildirimler
Hepsini Temizle

İnternet hızı - Kullanıcı Sayısı

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
3,046 Görüntüleme
(@emrgkgz03)
Gönderiler: 31
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Şuan 80 kişinin kaldığı ve maksimum 100 kişiye çıkabilecek bir prefabrik yapıya internet sistemi yapacağım. Bulunan bölgede telefon hatları iyi çekmediği için bu 100 kişinin telefonları kesinlikle bağlanacak. Buna ek olarak yaklaşık olarak 50-60 kişinin de bilgisayarı bağlanacak. Akşam iş çıkışı yoğunluk olacak. Tabiki herkes video izleyecek, müzik dinleyecek. Yaklaşık 150 - 160 cihaz, bunların 50 - 60 adedi bilgisayar diğerleri telefon. Akşam saat 8'den gece 12'ye kadar yoğunluk olacak. Herkes internete bağlı olacak yani.

Bu durumda 40 mbit internet hızı yeterli olur mu? Ya da nasıl bir hesaplama yapmamı tavsiye edersiniz?

Teşekkürler.

Gönderildi : 29/04/2021 11:01

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

https://support.google.com/youtube/answer/78358?hl=en
https://www.tanaza.com/tanazaclassic/blog/how-to-calculate-network-bandwidth-requirements/
https://brownpelicanwifi.com/bandwidth-calculator-tool/

2.5 mbps x 160 client streaming = 400 mbps yapar. Ancak her hangi bir traffic shaping yapmazsanız bir kişi 10 mbps de çeker yani altyapınız sature olur. Kısaca bu işin hesaplaması bu şekilde yapılmaz başta policy, requirements çalışmanız gerekir bunun wifi altyapısı tecrübe ister. Diğer konularınıza baktım yeterli deneyiminiz olmayabilir bu işi yanlış kurgularsanız devre hizmet sağlamadığında altından kalkamazsınız ve yanlış yatırım yapılmış olur. O yüzden bence bu işi yer ölçümleri de gerekir deneyimli bir firmaya verin sizde projenin içinde deneyim kazanmış olursunuz ileride kurum baştan al yapmamış olur.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/04/2021 06:33

(@emrgkgz03)
Gönderiler: 31
Trusted Member
Konu başlatıcı

Cevabınız için teşekkürler. Yurt dışında çalışıyorum. Bulunduğum bölgede kablolu internet alt yapısı yok. Kablosuz olarak anten ile internet alıyoruz. İnternet firmasından bilgi aldım maksimum 50 mbit hız sağlayabiliyorlar. Bu durumda 50 mbit maks hız alabiliyorum. İnternet bant genişliğini 2 mbite sabitlemeyi düşünüyorum. Ancak ne kadar iş görür emin olamıyorum. 

Gönderildi : 30/04/2021 07:11

(@bilalhaksever)
Gönderiler: 354
Honorable Member

@emrgkgz03 Belkide hat sayısını arttırmanız bir veya daha fazla 50 mbit alıp sistemi ağlara bölüp paylaştırabilirsiniz.

Kullanıcıların video müzik benzeri uygulamalarına kısıtlama getirilebilir.Trafik bant genişliği kısıtlanabilir.

Gönderildi : 30/04/2021 10:21

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Demek istediğim gibi her şekilde kuralları yönetimle baştan belirlemeli böyle bir devrenin mutlaka web policy yönetimi ihtiyacı olur.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/04/2021 17:03

Paylaş: