Forum

Fujitsu sunucu netw...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fujitsu sunucu network sorunu

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,019 Görüntüleme
(@gokhansen)
Gönderiler: 55
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar elimde fujitsu primergy rx2540 m2 sunucu var. Üzerine windows server 2012 kurdum network kartlarının ikisini de görüyor fakat ip almıyor hatta kabloyu takınca hiç tepki vermiyor. Sanki hiç kablo takılı değil gibi görünüyor. Sunucunun management konsolundan yönetim paneline nasıl girebilirim. Belki orada network aayarı vardır. Daha önce hiç ilgilenmedim sunucularla. Yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim.

Gönderildi : 02/05/2021 15:23

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

BIOS a girmeyi denediniz mi? Makine uzakta mı? Yoksa fiziksel olarak ulaşabileceğiniz bir yerde mi? Eğer fiziksel olarak erişebiliyorsanız zaten network kartını takınca ışıklarının yanması lazım, aynı kabloya başka bir laptop veya sunucu takıp denediniz mi? yani kablo veya switch sorunlu olabilir mi?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/05/2021 15:53

(@gokhansen)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Kablo sağlam hakan hocam. Aynı kabloyuı Laptopla test ettim onda sorun yok. Sunucu yanındayım biosa girebilirim. Network kartın ışıkları neredeyse 1 ms aralıkla sürekli yanıp sönüyor

Gönderildi : 02/05/2021 16:23

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Network kablosunu taktından sonra ışıklar yanıyorsa kablo üzerinden bağlantı var demektir ışıkların yanıp sönmesi data akışı olduğu anlamına gelir. Sunucu üstünde herhangi bir os var mı? bunun üzerinden kontrol edebilirmisiniz.

F2 tuşu ile bios ayarlarını kontrol edebilirsiniz

Aşağıdaki linkte sunucun kitapcığı mevcut buna da bakabilirsiniz.

https://manualzz.com/doc/32033930/d3289-bios-setup-utility-for-fujitsu-server-primergy-rx25...

Gönderildi : 02/05/2021 16:49

(@gokhansen)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sunucuda server 2012 kurulu zaten kontrollerimi oradan yapıyorum hocam. Biosta network stack diye bir ayar var disable/enable yapıp denedim her iki türlü de olmadı. 

Gönderildi : 02/05/2021 16:55

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Server 2012 üzerinde network kartlarını görebiliyor musunuz? Sorun tam olarak nedir?

Gönderildi : 02/05/2021 17:05

(@gokhansen)
Trusted Member
Konu başlatıcı

İki tane network kartı var görünüyor hocam fakat kabloyu taktığım zaman hiç tepki yok. sanki kablo takılı değil gibi davranıyor kart ama ışıklara baktığım zaman veri alış verişi var yanıp sönüyor. 

Gönderildi : 02/05/2021 17:24

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

Nic lerin güncel driver'ını indirip manuel yüklemeyi deneyin yine olmazsa 2012 için ilk versiyonunu deneyin.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/05/2021 18:45

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Anladığım donanımsal bir sorun yok, bu durumda OS kaynaklı gibi duruyor, İbrahimin dediği gibi sürücü sorunu olabilir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/05/2021 10:36

Paylaş: