Forum

Internet Fiber Mode...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Internet Fiber Modem kullanmadan Direk firewall'da sonlandırma

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,374 Görüntüleme
(@mehmet-baki)
Gönderiler: 164
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

TürkTelekom yada Superonli Fiber internet bağlantısında GPON'dan sonra servis sağlayınıcın verdiği Fiber modem'de sonlandırma yapıyoruz. Ben Fiber modemi aradan çıkartıp direk firewall'da sonlandırma yapmak istesem mümkümüdür.  (Fortigate,SophosXg) bunu deneyen varmıdır.

Gönderildi : 21/04/2022 17:48

(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 224
Reputable Member

merhaba TT tarafı ile bunu çok fazla kez görüştüm yanı şeyi bende yapmak istiyordum. Özellikle verdikleri TILGIN modem gibi rezalet performansı olan cihaz kaynaklı ama malesef ISP tarafında modem mac adres tanımı yapılıyor. gerçi bazı routerlar üzerinden mac klon özelliği olsa da resmi olarak olamıyor 🙂 genelde modemi bridge moda alın denmekte. 

Gönderildi : 21/04/2022 18:59

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Neyin konuşulduğu çok önemli, benim uzaktan görebildiğim kadarıyla farklı operatörlerde ve farklı lokasyonlarda evlere sunulan farklı tür de fiber hizmet tipleri var. Katalog belli ama sanırım yapılandırma farkları da var. Kullanmadığımdan bende olduğu gibi piyasada ki bilgi paylaşımında da bir karmaşa görüyorum ben denk geldiğim forumlarda. Bu gpon'la sonlansa da ME gibi değil o yapılarda direkt Fw ile konuşamazsınız. PPP ATT komut işletecek router muhtemel şart. Bir konuda pfsense üzerine yurt dışından getirtip fiber nic tipiyle birşeyler konuştuğumuzu hatırlıyor gibiyim bakılabilir. Mesela bridge alıp pfsense ile pppoe çeviririz diyebilirsiniz ama gördüğüm kadarıyla bazı verdikleri modemleri zaten bridge alamıyorsunuz o zaman kendi manage erişimleri duruyor modeme göre değişen birşey yani. Mesela hatırladığım kadarıyla tılgın da tr069 bridge alınca kapanıyordu modemi resetlediğinizde bridge gidiyor zaten felan. Uyumlu bir modem alıp openwrt ile yapanlar duydum mac problemi yaşamadan ama denildiği gibi bu mac sorunu yaşayanlar da duydum onu da openwrt ile aşmaya çalışanlar ve aşanlar var yine. Özetle dh gibi forumlardan kendi tarifinize göre insanların konularını bulursanız daha fazla bilgi bulabilirsiniz 🙂 şöyle bir yerde hizmetlerine göre toplanmış bilgi ağacı yok sanırım ben göremedim.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/04/2022 19:31

Paylaş: