Forum

metro ethernet ama ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] metro ethernet ama firewall ımız yok

5 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
1,576 Görüntüleme
(@mustafakemaldeniz)
Gönderiler: 67
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba,

bugün firmamıza metro ethernet bağlandı, ana switche cat kablo ile girdik, metro ethernet ip bilgileri : 212.156.xx.xxx şeklinde alt ağ maskesi 255.255.255.252

vars. ağ geçidi : 212.1xx.xx.x21  dns: 195.175.39.49 vs. interneti firewall yada router olmadan nasıl networke verebiliriz? telekomdan ip yapılandırmasını benim 192.168.1.0/24 lü yapıma benzetmesini istesem yapabilirler mi, yoksa mümkün değil mi?

yapıda sadece dhcp server var,  eskiden modem networke bağlıydı. kullanıcılar internete çıkardı.  

Gönderildi : 19/04/2022 17:22

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar @mustafakemaldeniz

Firewall veya  Router cihazınız  olmalı . Dhcp server olarak firewall/router cihazınızı kullanabilirsiniz veya eski dhcp server ( zannediyorum windows server ) aynı kalabilir. Firewall/Router cihazınızın LAN ip adresini de  eskiden kullandığınız  modemin ip adresi  yaparsanız networkünüzde değişiklik yapmanıza da  gerek kalmaz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 19/04/2022 20:16

(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member

Firmanıza 4cekirdekli en az 4gb ramli bir masaüstü bir pcniz varsa, OPNsense yazılımını kurarak firewall ve router olarak kullanabilirsiniz. İnterneti bu yazılım üzerinden dağıtabilirsiniz.

Gönderildi : 01/05/2022 11:28

(@nazmikavalci)
Gönderiler: 235
Reputable Member

Merhaba;

Metro internete ayırılacak bütçe ver ise bir güvenlik duvarına da ayıracak bütçe olmalı bence. Her şeyde bir çözümümüz var elbette elinizde mutlaka bir ttnet modemi de vardır illa ki lan4 portu ayrıca WAN portudur(yada mavi port wan ) interneti wan portdan girip ayarları sana verilen ipleri girersen lan dan internet alabilirsin. Şöyle bir durum var her gün yeni bir şeyler öğreniyoruz hayat tecrübesi olan bu işe gönül vermiş arkadaşlarımız abilerimiz dostlarımız oldu çözümpark ailesi dahil. Bir firmada bilgi işlemci olarak sen herşeyi idare etmeye çalışırsın fakat bir felaket senaryosunda bütün dert bilgi işlemcinin başına kalır.  

Gönderildi : 01/05/2022 22:56

(@mustafakemaldeniz)
Gönderiler: 67
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba,

bir adet tplink router aldım, wan bacagındaki ip yapılandırmasını girdik, metrodan gelen ip adreslerini yapıp bizim 192.168.1.0 lı subnete çevirerek o günü kurtardık.

tabi şu an firewall da var onu aldık, ama acil durumu bu şekil çözdük,

herkese iyi haftalar. 

Gönderildi : 16/05/2022 14:32

Paylaş: