Forum

Fortigatedeki vlan ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortigatedeki vlan yapısına tp link yönetilenilir switchi dahil etme

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
400 Görüntüleme
(@alpercaneri)
Gönderiler: 98
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba

Elimde tp link sg1016pe yönetilebilir switch var
bazı portları kamera portu olarak ayarlamak istiyorum. fortigate oluşturduğumuz vlan yapısında kamera vlanı var bu tp link switchin fortigate de ki kamera vlanı tanıması için nasıl bir yol izlemeliyim ?

Tp link üzerinde vlan oluşturma yeterlimi örneğin 1. ve 2. porta fortigate deki vlan ismi olan 40 yapmam yeterlimi

Bu konu 9 ay önce ALPER CANERİ tarafından düzenlendi

Gönderildi : 23/07/2023 10:54

(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 227
Reputable Member

Merhaba 2 seçeneğiniz bulunmakta.

eğer diğer vlan'lar ile haberleşsin gateway olarak da forti olsun derseniz. Forti üzerinde kamera vlanı oluşturup, gateway için interface ip ve subnet tanımlamalısınız. sonra tp link Sw üzerinde trunk port yapıp bunu forti cihazına bağlamalı ve TP link üzerinde access portları tanımlamalısınız.

2. seçenek ise sadece tplink de bir vlan açıp kameraları o sw de haberleştirebilirsiniz. ama diğer vlanlar bu vlan ile haberleşmeyecektir.

Gönderildi : 23/07/2023 14:40

(@alpercaneri)
Gönderiler: 98
Estimable Member
Konu başlatıcı

IMG 20230724 WA0000

Sormak istediğim bu değildi 

Fortigatede zaten vlan var sadece bilmek istediğim ekte kısma vlan eklesem çalışır mı tp link de başka bir şey yapmama gerek var mı

bu şekilde sadece bu işaretli alana vlan ekledim ama vlan daki ip almıyor 1 ve 2. port

Gönderildi : 24/07/2023 09:00

(@serkanates)
Gönderiler: 1282
Üye

Merhaba;

Konu fortigate ve tp-linkten bağımsızdır. VLAN genel standart olup üreticilerin işletim sistemlerinde yapılandırmaları farklılık gösterir. Dikkat etmeniz gereken konu vlan tag'lerinin aynı olması ve gerekli trunk portların yapılandırılmış olmasıdır. Aşağıdaki makalemiz yol gösterici olacaktır. İyi çalışmalar.

https://www.cozumpark.com/vlan-temel-konfigurasyonu/

Gönderildi : 26/07/2023 22:37

Paylaş: