Forum

Fiber Optik Kablo T...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Fiber Optik Kablo Tercihi

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,271 Görüntüleme
(@serafettindincer)
Gönderiler: 106
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba 

Yeni network sistemi kurmak için araştırmalar yapıyorum

Omurga Switch olarak Aruba 8320 48p 10G SFP/SFP+

Kenar Switch Olarak Aruba 2540 48G 4SFP+

Kullanmayı planlıyorum omurga switch ile kenal switchler arasına 10gbit network olmasını istiyorum 

Fiber optik kablo olarak hangi tipi almam gerekiyor single multi ?

Switchler arası mesafe en fazla 100 metre olacak 

Ayrıca switchler arası bağlantıyı 20 gbit yapmak istersem 2 tane fiber mi çektirmem gerekiyor yoksa core sayısı artarsa 20 gbit olarak bağlantı oluyor mu 

Kabloda yedek bırakma gibi bir şansımız var mı ?

Şimdiden cevaplar için teşekkürler

Bu konu 4 yıl önce Serafettin Dincer tarafından düzenlendi

Gönderildi : 21/11/2019 16:21

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Bence bu kadar bilinmeyen ile bu işi uzman birilerine bırakın. Kabloyu kim çekecek, uçları çakacaksa onlarla birlikte modül vs çıkartın. Ürün listelerinde sfp modüllerde çok fazla kırılım vardır yanlış alım yaparsanız iade güçlüğü çekersiniz. Hali hazırda eksikte olsa modül varsa kablo dahil yapıyı ona göre belirlemeniz avantaj olur. Diğer kısmı mesafe normal kabloyu tipi, core sayısı, kılıf, zırh ihtiyacı yani ortam belirler yine paralelinde maliyet, bütçe konuları.
Evet LACP ile port trunk yapabilir düşündüğünüz gibi portları birleştirebilirsiniz. O modeller için dokumantasyona bakmak lazım sfp için gereklilikler var mı. Fulldublex olmalı... static gerektiriyor olabilir.
Yedeği cat6 vs diğer portlardan planlayabilirsiniz failover senaryo için. Birden fazla fiber metraj maliyet demek bazen ortamına göre zırh tiplerini düşünmek daha bile uygun olur.
Yok bunları ben yapmalıyım diyorsanız sırayla konuları araştırmalısınız. Mesela https://www.emtekno.com.tr/tr/content/single-mod-ve-multi-mode-fiber-kablo-aras%C4%B1ndaki-farklar

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/11/2019 21:56

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

@ibrahimyildiz

Merhaba,

Hocama katılıyorum bu iş için bir firma ile işi yürütmenizde yarar var. Sizin yapınız zaten kısa mesafeler arası loop olacağı için multi mode kablo kullanılması gerekli. Zaten single mode gbic'ler pahalı ürünler. Sağlam bir firmanın kablolamayı yapıp bifer fusion kaynak makinası ile sonlandırması gerekli.

Switch tarafındaki marka seçiminiz ideal yapıda. 10gbit bağlantıda 20 hız elde edilecek ise portlar arası lcap yapmalısınız. Her bir sfp port iyin ayrı kabloya gerek yok en az zaten 8 core kablo çekerler daha fazlası da olabilir. Eskiden bu işler pahalıydı şimdi ise kablo ve sonlandırma maliyetleri gayet makul.

Fiber sonlandırma işi yapan bir firma ile irtibat kurun gerekirse yardımcı oluruz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 24/11/2019 00:14

Paylaş: