Forum

Farklı subnet dek b...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Farklı subnet dek bilgisayara ping sorunu

9 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,408 Görüntüleme
(@orkununal)
Gönderiler: 44
Trusted Member
Konu başlatıcı

Umarım konuyu doğru yerde açmışımdır. 

Sorunum şöyle; bir çalışanımız almanya ya gitti. bulunduğu yerdeki internet subnet mask 255.255.255.252 bizim server ise 255.255.255.000 galiba bu sebep ile outlook bizim servera bağlanamıyor. ne o bize nede ben ona ping de atamıyorum. Outlook un bizim servera bağlanmasını nasıl sağlarım. 

Gönderildi : 28/09/2020 13:31

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar @orkununal ,

Maalesef ki postu  okuyanlar  sizin  network mimarisini bilmiyorlar ve  sizin de  sorunuzu  yöneltirken verdiğiniz  kısıtlı hatta sıfıra yakın  bilgi  ile  sağlıklı geri  dönüş yapıması  mümkün değil.Postunuzda o kadar  çok  bilinmeyen var ki bunları tek tek  soru cevap ile de öğrenmek çok uzun bir  süreç olacaktır. Network altyapınız  ile  ilgili daya  detaylı bilgi verin lütfen. Almanya'daki network ile  sizin network arasında vpn vb bir  bağlantı var mı ? Outlook un  sizin server a  bağlanmasından  kastınız Exchange  bğlantısı mı ? Eğer  exchange  bağlantısı  ise  farklı kullanıcılar  şirket  dışı internetten  exchange  bağlantısı  sağlayabiliyorlar mı  ofis  dışından. Almanya  networkü sizin veya  kurumunuzn  kontrolünde mi ? Bunlar  ilk başta  aklıma  gelenler  ancak dediğim gibi o kadar çok eksik bilgi var ki sorunuzda bu benim sorularım uzayıp gider.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 28/09/2020 14:30

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Ayrıca bu makaleyede bir göz atın fikir verecektir,

https://www.cozumpark.com/alt-aglara-bolme-subneting/

Gönderildi : 28/09/2020 16:31

(@orkununal)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @cumhuraltan

Selamlar @orkununal ,

Maalesef ki postu  okuyanlar  sizin  network mimarisini bilmiyorlar ve  sizin de  sorunuzu  yöneltirken verdiğiniz  kısıtlı hatta sıfıra yakın  bilgi  ile  sağlıklı geri  dönüş yapıması  mümkün değil.Postunuzda o kadar  çok  bilinmeyen var ki bunları tek tek  soru cevap ile de öğrenmek çok uzun bir  süreç olacaktır. Network altyapınız  ile  ilgili daya  detaylı bilgi verin lütfen. Almanya'daki network ile  sizin network arasında vpn vb bir  bağlantı var mı ? Outlook un  sizin server a  bağlanmasından  kastınız Exchange  bğlantısı mı ? Eğer  exchange  bağlantısı  ise  farklı kullanıcılar  şirket  dışı internetten  exchange  bağlantısı  sağlayabiliyorlar mı  ofis  dışından. Almanya  networkü sizin veya  kurumunuzn  kontrolünde mi ? Bunlar  ilk başta  aklıma  gelenler  ancak dediğim gibi o kadar çok eksik bilgi var ki sorunuzda bu benim sorularım uzayıp gider.

Haklısınız biraz detaylı bilgi vermem gerekirdi. Bahsi geçen kullanıcımız, türkiye de herhangi bir internetten outlook vasıtası ile bünyemizdeki exchange sunucundan, pop3 bağlantısı sağlayıp, maillerini görebiliyordu. pop3 bağlantısı kuran personel almanya seyahatinde ne yazık ki outlook bağlantısı kuramıyor. genelde otel interneti kullanıyor. teamviewer ile bilgisayara bağlandığımda bizim serverlara ping attığımda cevap alamıyorum. Kısaca türkiye de pop3 sunucundan mail çeken outlook, almanya da bağlanmıyor. En basit hali ile ancak bu kadar anlatabilrim galiba.  Diğer türkiye personellerimizin pop3 bağlantılarında bir sıkıntı yok. 

Bu ileti 4 yıl önce orkun unal tarafından düzenlendi

Gönderildi : 28/09/2020 16:58

(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member

bunun subnetle vs ile alakası yok. ülkesel bölgesel kısıtlamalar mı var ? belki sizin tarafınızda bu kısıtlama var olabilir. ben dünyanın neresinde olursa olsun bir ip ye kısıtlama yoksa ping atabilmeliyim.

Gönderildi : 29/09/2020 09:36

(@orkununal)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tekrar merhaba. Sorunum hala devam ediyor. Sabahtan beri birçok yol denedim ama nafile. Acaba sorun bulunduğu yerin internetinden mi kaynaklanıyor diye laptopu telefonun internetine bağlattım fakat yine ping alamadım. birçok web sitesine ping atabiliyorum fakat söz konusu bizim serverlerin ip si olunca cevap alamıyorum. Sorun bizim serverdan olsa diğer lokasyondaki bilgisayarlar bağlantı kuramaz diye düşünüyorum. şirketimizde 2 statik ip li internet var. ikisine de ping alamıyorum. Sistemimizde fiziksel firewall ve symantec anti virüs kurulu. Bunlar engelliyor olabilir mi? mevcut ip yapımızın aytaç beyin de bahsettiği gibi ülkesel yada bölgesel bir kısıtlamaya maruz kaldığını nereden öğrenebilirim. Statik ip ye sahip bir bilgisayara başka bir ülkeden neden ping atılamaz yada bağlantı kurulamaz. Kafamda deli sorular. Alakası bile olmayan birçok ihtimal üzerinde durdum " başlıktan da anlamışsınızdır" ama çözüm bulamadım. Bundan daha karmaşık ve zor sorunlarla karşı karşıya geldim ama hiç bu kadar kendimi çaresiz hissetmemiştim. 

Gönderildi : 29/09/2020 16:26

(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member

@orkununal dışarıdan herhangi bir yerden ping attığınızda cevap alabiliyor musunuz sunucudan? yoksa sadece Almanya' ya özel bir durum mu?

Gönderildi : 29/09/2020 16:46

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Epeyce bilgi eksikliği var sanırım. Yapınızı da tarif etmemişsiniz kimse bilemiyor şuan.
"bizim serverlerin ip si olunca cevap alamıyorum"
bu ne demektir? dışarıdan networkünüzdeki sunucuya nasıl ping atabilmeyi bekliyorsunuz yada kastettiğiniz tam olarak nedir?
Örneğin dışarıdan telnet ile pop3 alan adınıza erişim olup olmadığını test edebilirsiniz.
Bazı otel hotspotlarında vpn gibi erişimleri engellerler şayet vpn gibi bir yönteminiz varsa orada 110 gibi mailing portları da blockluyor olabilirler de şuan için verdiğiniz bilgilere göre bunlar çok afaki kalıyor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/09/2020 15:43

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

Gönderen: @orkununal

Sistemimizde fiziksel firewall ve symantec anti virüs kurulu. Bunlar engelliyor olabilir mi? mevcut ip yapımızın aytaç beyin de bahsettiği gibi ülkesel yada bölgesel bir kısıtlamaya maruz kaldığını nereden öğrenebilirim. Statik ip ye sahip bir bilgisayara başka bir ülkeden neden ping atılamaz yada bağlantı kurulamaz. Kafamda deli sorular. Alakası bile olmayan birçok ihtimal üzerinde durdum " başlıktan da anlamışsınızdır" ama çözüm bulamadım. Bundan daha karmaşık ve zor sorunlarla karşı karşıya geldim ama hiç bu kadar kendimi çaresiz hissetmemiştim. 

Kendinizi bu kadar çaresiz hissetmeyin. Konu ile ilgili destek alabileceğiniz birçok firma mevcut. Yazdıklarınızdan da anlaşılıyor ki teknik olarak gerekli yeterliliklere sahip değilsiniz. Bu forumda sadece belirli bir noktaya kadar gelmiş ancak sorun yaşanan konular ile ilgili destek verebiliyoruz. Bahsettiğiniz probleminizde istemcinizden başlayıp sunucu altyapınıza kadar incelenmesi gereken birçok nokta var. Bu konuya forumdan çözüm üretmeniz çok zor. Bence daha fazla zaman kaybetmeyin ve bir uzman desteğine başvurun.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 30/09/2020 16:00

Paylaş: