Forum

Acesse point seçimi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Acesse point seçimi hakkında

9 Yazılar
6 Üyeler
2 Likes
463 Görüntüleme
(@mehmet-baki)
Gönderiler: 167
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, 
Access point seçimi yapmaya çalışıyorum duvar tipi ile tavan tipi access pointlerin yayın şekli farklımıdır. birçok markanın dökümanlarını inceledim ama detay bulamadım 

yani tavan tipi olanlar 360 derece yapıyın yaparken duvar tipi olanlar belirli bir açıyla ileri doğrumu yapıyor.

https://www.ubntunifi.com/ubiquiti-unifi-in-wall-hd/
https://www.ubntunifi.com/ubiquiti-unifi-ac-hd/

Gönderildi : 21/12/2022 11:39

(@hasanhuseynozer)
Gönderiler: 86
Trusted Member

Merhaba,

UniFi AC konumlandırma olarak aşağı bakar ve şemsiye şeklinde sinyal yayar. Wall AP ise duvar'a konumlandırma yapıldığı için ileri doğru bakar ve sinyal dik gider.

Ama seçim için önemli olan şey ihtiyacınız tam olarak ne? Örnek olarak Wall AP üzerinden masaya ethernet çıkışı verebiliyorsunuz. Bu özellik genelde hastane, otel gibi yerlerde çok kullanılmak isteniyor.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/12/2022 10:13

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

4 Katlı idari binamızda Unifi U6-LR Kullanıyoruz. Katlarda 2 şer adet olarak tavanlara konumlandırdık. Bir sorun yaşamıyoruz. Yönetimi vs. kolay. Cloud Key Gen2 Plus ile yönetiyoruz. Kamera kayıt olayına girmeyecek iseniz Plus olanından almanıza gerek yok. Fiyat olarakta uyguna geldi. Tavsiye ederim.

Gönderildi : 22/12/2022 11:11

(@mehmet-baki)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Şöyle bir yer 600mtkare alan depo 1,5mt arayla metal raflar dizilicek yaklaşık 8 tane deponun yerden yüksekliği 3.5 metre raf yüksekliği ise 2,5mt raflara tekstil malzemeleri dizilecek  ve raf aralarında el terminalleriyle çalışanlar wifi'a bağlanarak işlem yapacak bu durumda duvar tipi AP'yi raflar arasında bakacak şekilde konumlandırmak daha mantıklı olur gibi geldi bana yada tavanamı koymalıyım

image

Gönderildi : 22/12/2022 14:37

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/community/network-4/419743/
https://www.cozumpark.com/community/network-4/access-point-onerisi/

metal raflı depolar için mutlaka PoC yapılması lazım. Ürünler beklentiye ve tasarıma göre seçilmeli yoksa beklenmedik çok fazla geri dönüşle karşılaşılabilinir. 

Bütçe varsa endüstriyel ürünler seçilmesi ideal olur, her hızlı ürünle efektif sonuç alamazsınız, yönlü antenli ürünler olabilir Aruba da uygun modeller mevcut.

https://basarimuhendislik.com/otomatik-depo-icin-kablosuz-cozum/
yaklaşıma ör olarak paylaşıyorum şirket veya marka ile bir ilgim yok, sadece bu tip deneyimli firmalara projeyi verebilirsiniz. Ör attığım konularda geçtiği üzere bu tip kurulumlarda terminal seçimi ve koşan yazılım da önemlidir iş en iyi AP'i almakla da bitmiyor maalesef.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/12/2022 20:31

(@mehmet-baki)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Cevaplar için teşkkürler,
birkaç model cihaz alıp yerinde RSSI ve SNR testi yapmayı düşünüyorum , önereceğiniz SNR testi de yapabileceğim bi Anlayzer yazlımı varmıdır 

Gönderildi : 23/12/2022 14:07

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Platformuna göre değişir mobilde ücretsiz wifi analyzer var ama pc win. tarafında ücretli detaylı uygulama çok.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/12/2022 16:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

En garantisi gerçek AP ile denemek veya bu işe özel cihazlar var ama zaten çok sınırlı sayıda olduğu için büyük bir proje değil sie bayi gelip o çalışmayı yapmaz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/12/2022 22:23

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Gönderen: @mehmet-baki

Cevaplar için teşkkürler,
birkaç model cihaz alıp yerinde RSSI ve SNR testi yapmayı düşünüyorum , önereceğiniz SNR testi de yapabileceğim bi Anlayzer yazlımı varmıdır 

Kendi yapacağınız testler yetersiz kalacaktır. Kablosuz network yapınızı uçtan uca planlamalısınız. İstemci tarafındaki donanım da bu noktada önemli bir faktör. @ibrahimyildiz belirtmiş, POC ( https://sozluk.cozumpark.com/poc-proof-of-consept) bence de mutlaka yapılmalı. Konu ile ilgili distribütör veya bayiler ile temasa geçerek yerinde analiz ve test talep ederek yatırımınızı güvenceye alabilirsiniz. Bu şekilde forum üzerinden yorum toplayıp yapacağınız yatırımın risk puanı yüksek olacaktır.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 23/12/2022 22:28
Hakan Uzuner reacted

Paylaş: