Forum

genis kapsamli wire...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] genis kapsamli wireless network

14 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
675 Görüntüleme
(@gokselelmass)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

arkadaslar herkese kolay gelsin,

yaklasik 10.000m2 kapalı alana sahip , içi tavandan 30cm pay bırakılarak raflarla döşenmiş bir depoda kullanılmak üzere,

tüm kapalı alanın sinyal seviyesi düşmeden kullanılması gerektiği göz önüne alınarak, ve rafların dolu olduğu oldugunu düşünerek ,

bana önerebileceğiniz marka , model ve kullanılması gereken diğer ekipmanlarla ilgili bilgi verebilecek yada daha önce bu tarz bir network yapılandırmış olan yapmamız gerekenler ile ilgili tavsive verebilecek arkadasların tavsiyelerini bekliyorum.

Göksel ELMAS 

Gönderildi : 05/03/2014 14:07

(@aliselvi)
Gönderiler: 278
Reputable Member

yaklasik 10.000m2 kapalı alana sahip , içi tavandan 30cm pay bırakılarak raflarla döşenmiş bir depoda kullanılmak üzere,

tüm kapalı alanın sinyal seviyesi düşmeden kullanılması gerektiği göz önüne alınarak, ve rafların dolu olduğu oldugunu düşünerek ,

bana önerebileceğiniz marka , model ve kullanılması gereken diğer ekipmanlarla ilgili bilgi verebilecek yada daha önce bu tarz bir network yapılandırmış olan yapmamız gerekenler ile ilgili tavsive verebilecek arkadasların tavsiyelerini bekliyorum.

Göksel ELMAS 

Göksel bey merhaba,

Kapalı alanınız oldukça fazla demir rafların olmasıda sinyal kalitesi için dezavantajlı bir durum. Malum faraday etkisi olduğundan sinyal çok uzun mesafelere yayılamıyor. Normal şartlarda bu şekildeki bir proje için site survey yapılması çok doğru olur. Kapsama alanlarının hesaplanması ve topolojinin oluşturulması, alt yapının oluşturulması gibi değerlendirmeleri yapmak gerekir.

Size cihaz olarak önereceğim HP MSM313 Access Point J9350B fiyat ve performans olarak çok başarılı. Daha ekonomik ürünler için UBNT'nin ürünlerini öneririm.

Saygılar. 

Gönderildi : 05/03/2014 14:41

(@gokselelmass)
Active Member
Konu başlatıcı

Ali bey bilgilendirmeniz için teşekkür ederim ,

site survey yapılacaktır , ben deneyimleriniz ve önerileriniz konusunda bir ön bilgi almak adına , önerilen ürünler hakkında bir ön bilgi toplamak amaçlı  tecrübelerinizden faydalanmak isterim. dediginiz gibi rafların demir / metal olması dezavantaj  fakat her raf arasına bir acces point koymak istemeyişimizden ötürü tercih olarak kapsama alanı en geniş olabilecek şekilde ürünleri incelemek istedim. motorola ve cisco tarafında da tecrübeleriniz varsa  bilgilenmek isterim.

Göksel ELMAS 

Gönderildi : 05/03/2014 15:03

(@aliselvi)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Evt. Haklısınız her raf arasına bir AP koymak maliyetli bir durum. El terminali kullanıcaksanız sanırım.

Cisco tarafında Aıronet 2602 XAIR-SAP2602E-E-K9 Access Point bu ürüne harici olarak 4 adet anten takıyorsunuz. Antenler haricen alınıyor access point fiyat 640 usd + kdv civarı fiyatı vardır.

Mimo teknoloji sayesinde 450Mbps band veriyor.6dBi anten gücü var. 

Gönderildi : 05/03/2014 15:20

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Ali bey bilgilendirmeniz için teşekkür ederim ,

site survey yapılacaktır , ben deneyimleriniz ve önerileriniz konusunda bir ön bilgi almak adına , önerilen ürünler hakkında bir ön bilgi toplamak amaçlı  tecrübelerinizden faydalanmak isterim. dediginiz gibi rafların demir / metal olması dezavantaj  fakat her raf arasına bir acces point koymak istemeyişimizden ötürü tercih olarak kapsama alanı en geniş olabilecek şekilde ürünleri incelemek istedim. motorola ve cisco tarafında da tecrübeleriniz varsa  bilgilenmek isterim.

Göksel ELMAS 

Dünyanın en güçlü wifi yayını yapan cihazınıda oraya koysanız limitiniz el terminalinin tekrar yayın gönderebildiği alan kadardır. Bu tür yapılarda bir kaç büyük depo ve market zinciri ile çalışıyorum tavsiyem Ap800 almanızdan yanadır..

Gönderildi : 05/03/2014 17:44

(@gokselelmass)
Active Member
Konu başlatıcı

Ertan bey zaten amacimin tek bir cihaz uzerinden yayin yapmaya calismak degil, zaten 10 donum bir depo icin buda mumkun degil sanirim , bizim amacimiz cihazlar arasi haberlesmede sorun yasamayacagimiz profesyonel cihazlar kullanmak yoksa 100 tane airties koyupda yapilabilir. Ama sinyal seviyesi yuksek olan 10 yada 20 ap ile cozebilecegimiz kaliteli bir network olusturmak amacimiz , bunun icin onerebileceginiz hp ,cisco,motorola gibi cihazlar kullanilabilir. Ap800 e gelince tek ap olarak kullanilinca mukemmel bir cihaz fakat repeater modda son firmware i ile birlikte duzgun calismamakta .draytek ile gorusmelerimizdede de repeater mode u efektif kullanmak icin firmware dusurmek gerekiyor dolayisiyla bu urunu o yapida saglikli kullanamayiz.

Baska onerileriniz var ise , yada tecrubeleriniz yararlanmak isterim.

Dedigim gibi araya zaten el terminalleri icin maximum sinyal kalitesi alabilmek adina yeterli sayida ap eklenecek 

Gönderildi : 05/03/2014 19:47

(@ertanerbek)
Famed Member

Ertan bey zaten amacimin tek bir cihaz uzerinden yayin yapmaya calismak degil, zaten 10 donum bir depo icin buda mumkun degil sanirim , bizim amacimiz cihazlar arasi haberlesmede sorun yasamayacagimiz profesyonel cihazlar kullanmak yoksa 100 tane airties koyupda yapilabilir. Ama sinyal seviyesi yuksek olan 10 yada 20 ap ile cozebilecegimiz kaliteli bir network olusturmak amacimiz , bunun icin onerebileceginiz hp ,cisco,motorola gibi cihazlar kullanilabilir. Ap800 e gelince tek ap olarak kullanilinca mukemmel bir cihaz fakat repeater modda son firmware i ile birlikte duzgun calismamakta .draytek ile gorusmelerimizdede de repeater mode u efektif kullanmak icin firmware dusurmek gerekiyor dolayisiyla bu urunu o yapida saglikli kullanamayiz.

Baska onerileriniz var ise , yada tecrubeleriniz yararlanmak isterim.

Dedigim gibi araya zaten el terminalleri icin maximum sinyal kalitesi alabilmek adina yeterli sayida ap eklenecek 

Aslında son yazılımdaki hatası cihazın lan portu ile ilgili yapılan bir değişiklikten dolayı sorun oluşturması bu nedenle alt versiyonu yüklemenizi istiyorlar.. Bu tür bir yapıda zaten unversal repeater kullanamazsınız WDS kullananız lazım yani ana cihazlara diğer cihazlar kablosuz olarak WDS modunda ( bridge ) bağlanacaklar...  Atıyorum aralıklı olarak toplamda beş cihaza kablo çekeceksiniz her cihaz toplam dört cihazı kendisine bağlayacak. Bu şekilde yapmanın nedeni el terminallerinin kapsama alanının düşük olması.. Yoksa cihaza daha güçlü bir anten takıp yapıyı genişletebilirsiniz..

Ap800 deki hata DrayTek routerlara yeni eklenen merkezi yönetim sistemine cihazı entegre etme çabasından oluyor, normalde bu özellik Ap800 de olmayacaktı AP810 ve Ap900 için tasarlandı ama Türkiyede tonla cihaz satıldığı için biz baskı yaptık onlarda eklemeye çalışıyorlar kısa sürede halledeceğiz :D.

Gönderildi : 05/03/2014 20:32

(@gokselelmass)
Active Member
Konu başlatıcı

Bilgilendirmeniz icin tesekkur ederim,

suan bina alt yapısı yeni yapılıyor dolayısı ile ap icin kablo cektirmede ve ap adedinde sorun yaşamayacagız  , siz ap 800 ile başarili sonuclar elde edebilecegimiz kanaatindemisiniz. bir kac urun konusunda öneriler aldim aruba ,hp , draytek ve cisco tarafinda ama ben hali hazirda calisan denenmis sistemler hakkinda oneri almak icin mesaj atmistim. deneyimleriniz onemli bu konuda bizim icin sizce ( fiyat dusunmeksizin,sorun etmiyoruz bu asamada )  hangi urunu dusunelim marka olarak

Gönderildi : 05/03/2014 21:01

(@ertanerbek)
Famed Member

Üstad firma bazında direk isim veremez kimse 🙂 ama bu şekilde çalışan yerler var ünlü kaht depoları vs.. gibi

Gönderildi : 05/03/2014 21:16

(@ErdoganTumen)
Gönderiler: 27
Eminent Member

Bilgilendirmeniz icin tesekkur ederim,

suan bina alt yapısı yeni yapılıyor dolayısı ile ap icin kablo cektirmede ve ap adedinde sorun yaşamayacagız  , siz ap 800 ile başarili sonuclar elde edebilecegimiz kanaatindemisiniz. bir kac urun konusunda öneriler aldim aruba ,hp , draytek ve cisco tarafinda ama ben hali hazirda calisan denenmis sistemler hakkinda oneri almak icin mesaj atmistim. deneyimleriniz onemli bu konuda bizim icin sizce ( fiyat dusunmeksizin,sorun etmiyoruz bu asamada )  hangi urunu dusunelim marka olarak

size en basitinden UBNT nin Unifi nin tavan montajlı access pointlerinden alın onlar işinizi görecektir.

yanlız unifi merkezi yönetim yazılımı vardır. onu kullanırsanız unifilerde şöyle bir özellik vardır.

100+ client destekler ve 1 unifi kapasitesi doldugunda direk olarak yanındaki unifiye aktarır böylelikle tüm yükü kendisi üstlenmez.

böylelikle kimsede rahatsız olmaz yangın söndürme aparatlarına benziyor tipleri..

Gönderildi : 07/03/2014 04:44

(@gokselelmass)
Active Member
Konu başlatıcı

Erdogan bey tesekkur ederim bilgilendirme icin ,

firma destek kalitesi nasildir sorun aninda ulasimi destek suresi, servis kalitesi vs hakkinda bilginiz ,tecrubeniz varmı acaba 

Gönderildi : 07/03/2014 15:16

(@mehmetvar)
Gönderiler: 4
New Member

Göksel ELMAS 

Sealmlar,

Göksel bey kaç adet client olacak? Clientlar mobil ve el terminalleri şeklinde mi olacaktır.? 

Gönderildi : 19/04/2014 23:20

(@ErdincErcosan)
Gönderiler: 12
Eminent Member

Selamlar,

Erdoğan bey'e katılıyorum şirketimde yeni satın aldığım ve yapılandırdığım UNIFI AC'ler ile devam ediyorum wireless hayatına, controller olması ve tüm AP'lerin tek merkezden yönetilmesi çok hoş, daha farklı istatistiki bilgiler mevcut, Erdoğan bey'in dediği gibi AP'ler yük dağılımı yaparak clientları erişim performansını yüksek tutmaya çalışıyorlar, tabi burada client'ın wifi interface'indeki roaming aggressiveness değeri de önemli, mesele el terminali olunca pek deneyimim yok maalesef.

Kolay gelsin 

Gönderildi : 26/04/2014 04:00

(@utkanizmit)
Gönderiler: 23
Eminent Member

çok düşük çıkış güçlü. alış hassasiyeti iyi.

yüksek kazançlı ve rf shield i iyi olan yada sonradan shield lenmiş cihazlara yönelin.

gerisi yalan olur orda. ayrıca dar açılı panel antenli ürünler kullanın yada kendiniz açıları daraltın.

bu sayede minimum sinyal kirliliği ve maksimum anten kazancı elde edersiniz.

sizin senaryonuzda highpower hiçbir işe yaramaz tam tersi iletişimi olumsuz etkiler.

Gönderildi : 29/07/2014 06:05

Paylaş: