Forum

Voip, Vpn...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Voip, Vpn...

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
423 Görüntüleme
(@BekirMertGULTEKIN)
Gönderiler: 231
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar.

Merkezde 2048Kbps g.dat bağlantı, şubelerde 4096 kbps adsl...  5 adet şube VPN üzerinden merkeze bağlanarak terminal servis çalıştıracak. Bunun yanında internet üzerinden şubeler arası ses iletişimini sağlamak istiyorum. Bildiğim kadarı ile Zyxel'in voip özelliği olmayıpta donanımsal VPN bağlantısı sağlayan bazı modemleri var. Benim istediğim ise gereksiz donanım almadan en uygun şekilde hem donanımsal VPN bağlantısı yapmak hem de Telefon santrtaline bağlanabilen ve internet üzerinden telefon görüşmesi sağlayan bir cihaz... Bunun için hangi marka-model cihazlarla istediğimi en uygun şekilde yapabilirim? Üretici firmalarla bazı telefon görüşmesi yaptım fakat aydınlatıcı doğru düzgün bir bilgi edinemedim. Bu konuda tecrübesi olan arkadaşların yardımını bekliyorum.

Saygılar.

Gönderildi : 28/04/2009 15:20

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba bunu yapmanın çok sağlıklı bir yöntemi var;

1.Merkeze 2.bir 2048 G.sdhsl hat daha alıp şubelerdeki VPN hatlarını bu hat üzerin de toplayıp merkezi programları çalıştırabilirsiniz.

2.Mevcut diğer hat ile merkezdeki internet erişimi için kullanabilirsin.

3.Şubelerde Zyxel Modem ve arkalarında Pap2t veya Cisco 1721 modelure cihazlar kullanabilirisin.

4.Şubeleri tunnel ilemerkezdeki VPN hattında toplarısın, Firewall üzerinde yetkilendirme yaparak internet erişimini sağlayabilirsin.

Gönderildi : 28/04/2009 17:05

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Bekir Bey;

Voip Vpn tamamda bu falan ve filan nedir onu anlayamadım. Lütfen forum kurallarına uygun postlar açınız ve postunuzun başlığını kurallarımıza uygun olacak şekilde değiştiriniz.

Gönderildi : 28/04/2009 17:08

(@GURCANEFE)
Gönderiler: 1607
Noble Member

Lütfen forum kurallarını okuyalım burası ciddi bir paylaşım sitesidir

Gönderildi : 28/04/2009 17:42

(@BekirMertGULTEKIN)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bekir Bey;

Voip Vpn tamamda bu falan ve filan nedir onu anlayamadım. Lütfen forum kurallarına uygun postlar açınız ve postunuzun başlığını kurallarımıza uygun olacak şekilde değiştiriniz.

'Falan filan' kelimeleri biraz laubali görünüyor olabilir. Fakat ben daha çok başlığı kısa tutmak anlamında kullanmıştım. Tabi okuyan kişinin yapısına bağlı olarak bu kelimeler laubali algılanmış olabilir.

Rahatsız olan arkadaşlar; Afedersiniz.

Gönderildi : 28/04/2009 18:50

(@BekirMertGULTEKIN)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bu arada İlyas kardeş, verdiğin bilgi için teşekkür ederim. Geçen zaman zarfında biraz daha araştırma yaptım ve;

Zyxel'in p2602 hwl model voip modemi ile istediğimi yapabileceğimi öğrendim.

Tabi merkezde de g.dattan ayrı 1 adet adsl hattı var. Voip için bunu kullanacağım.

Saygılar.

Gönderildi : 28/04/2009 19:21

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Bekir Bey;

Polemiğe gerek yok. Postlarda yazılanlar okuyan kişilerin yapısına bağlı olarak algılanmasın diye 21 maddeden oluşan forum kurallarımız mevcuttur ve sizden bunları incelemenizi ve postunuzu bu kurallar çerçevesinde değiştirmenizi rica etmiştim. Siz bu kuralları incelemediğiniz gibi portalımız üzerinde hiç tasvip etmediğimiz tarzda cevap veriyorsunuz. Sizden tekrar Forum Kurallarımızı okumanızı ve bunlara özen göstermenizi rica ediyorum.

Başlığın kısa tutulmasına gelince portalımızda daha önce açılmış postları incelerseniz açıklayıcı olduğu sürece böyle birşeye gerek yoktur. Örnek olması açısından http://www.cozumpark.com/forums/thread/97645.aspx

Gönderildi : 28/04/2009 19:25

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Bekir Bey;

Voip için kullanmak istediğiniz ADSL hizmeti simetric olmadığı, upload ve download farklı olduğu için ses görüşmelerinde kesintiler, karşı tarafın sesini duyamama gibi problemler yaşarsınız.

Gönderildi : 29/04/2009 19:25

Paylaş: