Forum

network üzerin...

Bildirimler
Hepsini Temizle

network üzerinde kopma ve takılmalar

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
812 Görüntüleme
(@GokayAtatekin)
Gönderiler: 100
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

sistem üzerinde çoğu kullanıcı çalışırken ağ bağlantıları kopuyor veya biz öyle zannediyoruz sorun kullanıcı işlem yapıyor printerdan döküm alamk istediğinde veya server üzerinde ortak alana girerken hata oluşuyor sorunu oturumu kapatıp tekar açarak düzeliyor ama tabiki geçiçi çözüm.

ilk sorunla bbağlatılı mı bilmiyorum ama yazıcı eklemek isterken dizin bul dediğimde bilgisayar kilitleniyor ama isim veya ip adresinde printerlara ulaşıyorum

sistem i,çin çok sayıda hub ve swich var ayrıca elektrikde kısa devre olduğunu düşünüyorum. meydana gelen sorunlar acaba söylediklerimden olabilir mi?

İyi Çalışmalar

Gönderildi : 16/12/2008 12:23

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

sorunlarınızın temel kaynağı switch ve hublar olabilir.

o yüzden port sayısı fazla olan bir switch bulup merkezi bir noktada toplayıp test ederseniz daha net bir sonuca ulaşabilirsiniz.

elektrik yapısı da önemli. onu da bir ölçtürün voltaj değerleri nedir?

kolay gelsin

Gönderildi : 16/12/2008 14:40

(@ugurdasdemir)
Gönderiler: 1824
Noble Member

Merhaba

Mumin hocamın yazımına  ek olarak  ;

Bağlantı sorunu yaşadığınız alana  ping atmayı deneyin.Eğer ping’e cevap vermiyorsa network de switch,hub veya AP de bir sorun olabilir.Şayet cevap veriyorsa hem client’ın hem server’ın event viewer da system bölümünde bununla ilgili bir hata mesajı varmı?

Özellikle browser service ile ilgili hata mesajları varmı?

start/run a
eventvwr.msc
yazıp enter’a basınız
system tab’ında hatalar var ise aşağıda belirttiğim link içerisinde araştınız

link:  http://www.microsoft.com/technet/support/ee/ee_basic.aspx

Rootkit Revealer 1.71 Microsoft SysInternals – bu araç ile ap’i hatalarını denetleyiniz

link2:    http://www.filehippo.com/download_rootkit_revealer/

MasterBrowserToolkit ile browser hatalarına denetleyebilirsiniz

link3: http://www.computer-help.net/Free-Software/Free-Software.htm

iyi günler dileriz   

Gönderildi : 16/12/2008 15:37

(@GokayAtatekin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hocam

mevcut hub veya swichlerden olduğunu düşünüyorum çünkü alt katdan üst kata bazı yerlerde çok iyi olmayan 8 li hub lardan 2 adet koularak gelinmiş ve kablolama rengi mevcut üzerinden farklı  yani bildiğimiz cat kablo ((tb t yb m mb y kb k ) şeklinde değil (t tb y m mb yb k kb ) şeklinde çakılmış ben soruun bundan da kaynaklana bileceğini düşünüyorum ama genel olarak kablolama işini tümünü değiştiricez

sorunlardan biri de ilk msj yazmıştım sistem üzerinde kullanıclardan printer ekleme konusunda idi dizin bul dediğim zaman kullanıcı kilitleniyor sistem üzerinde bulunan printerları bulamıyor buda daha önce den yoktu ama bu sisteme yüklenen yazılımsal bir güvenlik duvarından meydana gelebilir mi?

iyi çalışmalar

Gönderildi : 18/12/2008 12:31

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Printer ayarlarını kontrol ettinizmi?Ek olarak birde firewalldan şüphelenyorsanız.Clientlarda firewalı kapatarak deneyin

Gönderildi : 19/12/2008 03:52

(@GokayAtatekin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

printer ayarları normal ama kullanıcların hepsinde program yok farklı etken olabilir mi?

Gönderildi : 19/12/2008 13:31

(@IrfanKARAMAN)
Gönderiler: 18
Eminent Member

mevcut hub veya swichlerden olduğunu düşünüyorum çünkü alt katdan üst kata bazı yerlerde çok iyi olmayan 8 li hub lardan 2 adet koularak gelinmiş ve kablolama rengi mevcut üzerinden farklı  yani bildiğimiz cat kablo ((tb t yb m mb y kb k ) şeklinde değil (t tb y m mb yb k kb ) şeklinde çakılmış ben soruun bundan da kaynaklana bileceğini düşünüyorum ama genel olarak kablolama işini tümünü değiştiricez

sorunlardan biri de ilk msj yazmıştım sistem üzerinde kullanıclardan printer ekleme konusunda idi dizin bul dediğim zaman kullanıcı kilitleniyor sistem üzerinde bulunan printerları bulamıyor buda daha önce den yoktu ama bu sisteme yüklenen yazılımsal bir güvenlik duvarından meydana gelebilir mi?

Ana etken, diğer arkadaşların da söylediği gibi, kullanılan switch ve hub ' lar. Kablo sıralamasınındaki farklılığında problemde yeri var tabiki de. Kablo sıralaması varsayılan sıralamadan farklı olduğu için, büyük bir ihtimal "paket çarpışması" ve "sinyal atlaması" gibi durumlarla karşılaşıyorsunuz. Kontrol etmeniz gereken bir diğer etken ise elektirik hatları ve manyetik alan yayan cihazların, ağ kablolarınız ve kullandığınız ağ cihazlarına etki etmeyecek mesafede bulunmasıdır.

Network içerisindeki iletişim düzeyi iyi olmadığından ve clientlar varsayılan zamanda ağ içerisinde bilgi alış-verişi yapamadığı için printer bulmada sorun yaşıyor olabilirsiniz. 

Tüm ağ sisteminizi ayrıntılı bir testen geçirip, yenilenmesi gereken cihazlar varsa vakit kaybetmeden bu cihazları temin etmenizi öneririm.

Kolay gelsin..

Gönderildi : 27/12/2008 17:49

Paylaş: