Forum

networka nerden baş...

Bildirimler
Hepsini Temizle

networka nerden başlamalıyım?

16 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
2,836 Görüntüleme
(@mirhat)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

slm arkadaşlar.aranıza yeni katıldım.bilgi ve tecrübelerinize dayanarak,birkaç soru hakkında yardımlarınızı bekliyorum. system yada network konusunda hiç temelim yok.sadece microsoft office araçlarını kusursuz kullanabiliyorum ve klasik windows işlevleri vs..normal bir pc kullanıcısı gibi .. ingilizcem advanced seviyesinde..sizce eğitime CCNA ile başlamak doğru olur mu? çünkü system ve network birbirinden ayrılamaz bir bütün aslında.ikisininde altyapısında network var.bu nedenle,CCNA eğitimi ile mi başlamalıyım? yakında izmire veya istanbula eğitim almak için geleceğim.

bildiğim kadarıyla CCNA eğitimi yaklaşık 18-20 hafta sürüyor.yeterli temel bilgiye ve donanıma sahip olmadığım için kursa gitmenin daha doğru olacağı kanısındayım. ( lab eğitimi ) izmirde faruk çubukçu eğitim merkezi ,istanbulda BT eğitim arasında gidip geliyorum.kursta eğitimci,kadro ve sahip olduğu donanım ( lab ) çok önemli diye düşünüyorum..

belirttiğim kurslara daha önce giden arkadaşlar var mı? teşekkürler

Gönderildi : 14/12/2008 18:59

(@muratdarman)
Gönderiler: 11
Active Member

Merhaba mirhat bende senin gibi bu egitimlere nasıl başlıycamı bilmiyordum. egitim veren kurslar sistem ve network önerirler bu tabiki kursların maddi açıdan yaklaşımları. elbette böyle yaparsan iyidir ancak sistem ve network ayrı yapıdadırlar ben cisco network uzmanlığını seçtim ve ccna sertifikasını aldım. burdaki hocalar daha iyi bilir ancak bir networkçü sistemi bilir ama bir sistemci egitimini almazsa networkü çok iyi bilemezler tabiki bu benim şahsi görüşüm sistem egitimi almadım diye networkü ögrenemiycekmiyim hayır hiç alakkası yok. sen sadece ne olmak istediğine karar ver bu şekilde yönlendir kendini. birde sadece ccna egitim değil ccna ve ccnp egitiminide almanı öneririm. networkü iş hayatında'da ögrenebilirsin ancak yaptığın işte her konuda fikir sahibi olmak istiyosan şidetle iyi bir kursta egitim almanı tavsiye edebilirim son soruna gelirsek ben bilgeadamı tercih ettim. başka sorun varsa seve seve cevaplaya bilirim

Gönderildi : 14/12/2008 19:17

(@huseyinbagdadioglu)
Gönderiler: 177
Estimable Member

Merhaba Mirhat ,

Öncelikle aramıza hoşgeldin. Benim görüşüm, sistem eğitimini alman daha isabetli olacaktır.Zaten klasik windows işlevlerini biliyorsun. . Sistem eğitimlerinde de temel network mantıklarını ve buna bağlı olarak küçük router ve switch denemelerini yapabilirsin. Ardından sistem eğitimini tamamladıktan sonra CCNA eğitimine başlamanı öneririm. Eğitimi alacağın kurumu araştırırken bence eğitimi alacağın EĞİTMENİ de kesinlikle araştırmanı tavsiye ederim.

Gönderildi : 14/12/2008 21:39

(@mirhat)
Active Member
Konu başlatıcı

merhaba murat darman arkadaşım,

öncelikle mailime yanıt verip yardımcı olduğun için tşk ederim.belirtmek isterimki hiç şüphesiz bende cisco CCNA eğitimi alacağım.ama dediğim gibi,temelim yok.sizce CCNA ile başlamak doğru mu? siz CCNA eğitimi almadan önce temeliniz var mıydı?zaten CCNA eğitimini aldıktan sonra,CCNP eğitimiyle devam edeceğim.başlamak çok önemli.başlarsam,allah nasib ederse sonuna kadar götürürüm. şimdi size birkaç sorum olucak: CCNA ile başlamak doğru mu? CCNA eğitimi ortalama olarak 18-20 hafta mı sürüyor ve siz ne kadara kayıt yaptırdınız CCNA eğitimi için?bilmiyorum fiyat vermeniz uygun mu acaba burada.tşklr

Gönderildi : 14/12/2008 21:42

(@mirhat)
Active Member
Konu başlatıcı

sevgili Huseyin Bagdadioglu

tşk ederim yardım ve önerileriniz için.haklısınız, eğitim kadar eğitmende çok önemli. istanbulda ikamet etmediğim için bu konuda çok zorlanıyorum.işte tecrübe,bilgi ve görüşlerini paylaşan arkadaşlar sayesinde bende bilgi sahibi oluyorum.ayrıca gideceğim kursta umarım her öğrenciye bir router veriliyordur.bu çok önemli bence.

Gönderildi : 14/12/2008 21:46

(@muratdarman)
Active Member

Şimdi Mirhat

Fiyat vermek dogru olmaz çünkü 1 sene önce ödeme yaptım fiyatlar değişiyor ancak bir kuruma gidip araştırmanı öneririm çünkü pazarlık oranını baya yüksekten bırakıyorlar. cisco network uzmanlığı genelde 300 ile 400 saat arasında değişir bunun 180 saati ccna egitimidir. ve sen bunu haftaiçi herğün 3 saat üzerinden hesaplarsan sorun ortaya çıkar. ben sistem egitimi almadım herhangi bi bilgimde yoktu egitimi alırken ama ccna egitimi ile başladım ve ccnp ile bitirdim. bir egitim kurumuna gidersen sana önce sistem sonra network derler bu maddi açıdan kursların düşüncesiidir dediğim gibi alırsan faydası var. benden sana tavsiye cisco egitimi veren bt ve bilgeadam en iyisidir. buralara başvurucaksın ve pazarlık yapacaksın zaten ingilizce düzeyin ne kadar bilmiyorum ama iyi değilse zaten teknik ingilizceyle işe başlayacaksın. işallah başarılı olsun. sorun varsa çekinme cevaplaya bilirim

Gönderildi : 15/12/2008 02:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33007
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Hangi ilde kursa gitmek istiyorsunzu ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/12/2008 02:40

(@mirhat)
Active Member
Konu başlatıcı

Gönderildi : 15/12/2008 03:06

(@mirhat)
Active Member
Konu başlatıcı

murat hocam, 

ingilizcem advanced. sorun olacağını sanmıyorum.ama tabiki network terimlerini bilmekte yarar var.CCNA ile başlamaya kesin kesin karar verdim.hiç temelim yok ama başarabileceğime inanıyorum. umarım CCNA ile başlamak,network konusunda benim gibi temeli olmayan biri içim umarım doğru bir başlangıçtır. artı, bide ben şunu düşünüyorum,acaba gideceğim kursta her öğrenciye bir router verilir mi diye merak ediyorum.yanlış mı düşünüyorum acaba?

kurs konusuna gelince BT eğitim ve bilge adam arasında kaldım ama ibre BT eğitimden yana görünüyor.bayramda mail atmıştım.henüz cevap gelmedi.CCNA eğitimi 24 aralıkta başlıyor BT eğitimde.

işin kötü tarafı,istanbulda ikamet etmediğim için,tam olarak bilgi alamıyorum.istanbulda olsam en azından, gider derslerine 1-2 saat girerdim kursların.öğrencilerine danışır,kursun eğitmen kadrosuna ve lab ortamına bakardım ama BT eğitim çok önerildi.bu yüzden ibre BT eğitimden yana görünüyor benim için.gelip istanbulda kalıcam eğitim süresince ve CCNA bittikten sonra, hiç vakit kaybetmeden CCNP eğitimi alacağım allah nasib ederse.

Gönderildi : 15/12/2008 03:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

İstanbulda oturmuyorsunuz , yukarıdaki postlarda da belirtmişsiniz , bunun üzerine nerede eğitim almak istediğinizi sordum ? yani daha sade bir dil ile , nerede oturuyorsunuz ?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/12/2008 03:20

(@mirhat)
Active Member
Konu başlatıcı

hayır,istanbulda oturmuyorum. dediğim gibi ,eğitim süresince gelip istanbulda kalıcam. istanbulda olsam,inanın kurs konusunda bu kadar zorlanmam

Gönderildi : 15/12/2008 03:25

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

O zaman CCNA noktasinda asagidaki kurslari denemenizde fayda görüyorum ;

not : kurumlari harf siralamasina göre yaziyorum , bilginiz olsun . Her kurumda bu konuda gayet degerli egitmenlere sahiptir.

Bilge Adam
BT Egitim
ITSTACK

istanbul disinda , yani antalya veya isparta için Oradata Bilisim Akademisi , izmir için ise iakademi tavsiyelerim arasindadir.

Ancak egitim kurumundan önce , eger bir altyapiniz yok ise bence önce temel network egitimi almaniz gerekli , çünkü ccna konusunu temel network egitimi aldiktan sonra %80 verim ile geçirebilirsiniz , ama direk almaniz halinde bence %50 verim ile geçireceksiniz.

%100 olmasi tamamen ögrenciye bagli ama sonuç olarak sizin performansiniz da sizin bilgi birikiminize , egitim isi böyledir.

Gönderildi : 15/12/2008 03:32

(@mirhat)
Active Member
Konu başlatıcı

tşklr hakan bey duyarlılığınız için,

CCNA eğitiminden önce temel network öneriyorsunuz. temel network içinde,kursa yazılmam gerekir mi? temeli nasıl almamı önerirsiniz?

Gönderildi : 15/12/2008 03:37

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Makaleler bence faydalı olacaktır , dizayn üzerinde çok durun , resimler bölümünde proje resimleri var onları inceleyin , yani internet kaynakları yeterli olacaktır , ancak gerçek bir proje için mutlaka önce kurs , sonra iş tecrübesi ,yani network işi kağıt üzerinde öğrenilmez ama siz zaten kursa gideceksiniz , faka ccna de sizden beklenilen alt yapı için makaleler yeterli olacaktır.

Gönderildi : 15/12/2008 05:05

(@muratdarman)
Active Member

Merhaba Mirhat

Egitim veren kursların ögrencilerine sagladığı hizmetler var. dönem konuları işlenmesi ve hocaların verdikleri projeleri router ve switch üzerinde çalışma imkanı sulunuluyor bu konuda sıkıntın olmasın. ingilizcen yeterli düzeyde olduğuna inanıyorsan network uzmanlığı egitimi içersindeki teknik ingilizce kapsamına giren kelimeleri ezberlemende fayda var sonucta online ingilizce sınava gireceksin. sana tavsiyem işleyeceğin herkonuyu ögrenmen ve anlayamadığın konuları hocanla paylaşmandır. şimdiden alıcagın egitim için başarılar dilerim

Gönderildi : 15/12/2008 17:31

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba arkadaşlar,

Bold yazıtipini kullanmazsanız sevinirim, forum kurallarına göz atmanızı rica ederim.

Gönderildi : 15/12/2008 17:47

Paylaş: