Forum

2 Farklı Adsl Hattı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2 Farklı Adsl Hattını Server 2008 Birleştirmek

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
503 Görüntüleme
(@AngelOfDeath)
Gönderiler: 23
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba arkadaşlar başlıktanda anlaşılacağı üzere internet cafemizde 2 adet 4 mb bağlantı var bu hatlar önce server birleştirip sonra 80 adet makinaya hup la paylaştırmak istiyorum nasıl bir rol eklemem gerekir yardımcı olursanız çok minettar kalırım

Gönderildi : 04/11/2008 17:34

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba.

Bu işlem için hardware kullanmanızı öneririm.

Gönderildi : 04/11/2008 17:38

(@AngelOfDeath)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba.

Bu işlem için hardware kullanmanızı öneririm.

bütce kısıtlı olduğu için donanımsal ürün su asamada kulanamicaz bizi idare etmesi için şimdilik server üzerinde birleştirip kulanıcılara dağıtacaz bu konuda yardım ederseniz sevinirim

Gönderildi : 04/11/2008 17:45

(@GokhanDOGAN)
Gönderiler: 780
Prominent Member

Merhaba

Serhat hoca'nin önerdiği yapı en sağlıklısı olurdu.

2.durumda şöyle yapabilirsiniz 80/2 40pc nin default getawayi bi hatta diğerini de öteki hattanın modemlerine vererek bölebilirsiniz.

Gönderildi : 04/11/2008 18:07

(@AngelOfDeath)
Eminent Member
Konu başlatıcı

sanırsam ben tam olarak anlatamadım elimde 2 adet hat var 2 adet modem var birde üzerinde 3 adet ethernet kartı olan server 2008 yüklü makine var bu iki hattı server bağladıktan sonra diyer ethernet çıkışından hup vereceğim bunun için server sisteminde bir rol varmış en sağlıklı şekilde yapan umarım anlata bilmişimdir cevaplarınız için çok sağolun

saygılar

Gönderildi : 04/11/2008 18:19

(@AngelOfDeath)
Eminent Member
Konu başlatıcı

lütfen beyler bilen biri yardım etsin bu gece yapmam gerekiyor dhcp sunucu na kadar herşeyi ayarladım fakat halla server üzerinden pc ler ip alamıyor  nerde yanlış yaptığımı bi türlü anlamış değilim

Gönderildi : 04/11/2008 22:52

(@serhatakinci)
Famed Member

Windows sistemler 2 NIC üzerinde 2 ayrı default gateway desteklemez. Yani bu sadece windows ile olmaz onun için hardware önerdim.

Gönderildi : 05/11/2008 00:02

(@AngelOfDeath)
Eminent Member
Konu başlatıcı

hmmm cevabınız için sağolun fakat nete epeydir araştırdım bunu yapanlar olmuş bazıları linux te yapmış bazılarıda server 2003 de 2 farklı gw tekbir gw birleştirip yapılmışlar neyse yinede cevaplarınız için teşekür ederim

Gönderildi : 05/11/2008 01:54

(@serhatakinci)
Famed Member

Linkleri bana iletirseniz, tam olarak ne yaptıklarına bakıp yorumlayabiliriz. Çünkü windows'un böyle bir özelliği yok.

Gönderildi : 05/11/2008 02:03

(@serhatakinci)
Famed Member

Merhaba.

Göndermiş olduğunuz linkleri inceledim. Yorumuma gelince;

Arkadaşlar routing servisinden bahsediliyor ancak şöyle bir durum söz konusu; kullanacağınız yapıda destination belli ise evet static route yapıp belirli trafiği diğer hat üzerine yönlendirebiliriz. Ama bu sizin işinizi çözmez çünkü sizin destination adresiniz internet! Yani belirli bir hedefiniz yok.

Bu konuda iki seçenek var.

1. İki ethernet kartına iki ADSL modem takıyorsanız, ikisini de kullanmak için her birine ayrı ayrı default gateway adresi girmek gerekir. Bu da iki default gateway demektir ve windows bu yapıyı desteklemez. Bu nedenle kullanamazsınız.

2. İkinci ethernetin default gateway'ini boş bırakıp static route yazarsınız ama bu durumda sizin işinizi çözmüyor çünkü destinaiton adresleriniz belli değil.

Bu işi yapan thirdpart yazılımlar olabilir ancak kullanmadım ve nekadar başarılı olurlar bilemiyorum çünkü yine windows üzerinde çalışacaklar.

Yazılımsal taraftan baktığımızda aslında çok daha farklı bir durum var. Sonuç olarak Inbound(download) için ayrı, outbound(upload) için ayrı balance gerekir ki bunu windows üzerinde çalışan thirdpart bir uygulama nekadar başarı ile icra eder bilemiyorum, görmek lazım.

Bu nedenle bu işi windowstan önce çözmelisiniz ve bu noktada bir hardware'e ihtiyacınız var. Yada bu yapıda çalışabilen bir linux dağıtımına/uygulamasına.

Gönderildi : 05/11/2008 20:40

Paylaş: