Forum

kablosuz bağlantı v...

Bildirimler
Hepsini Temizle

kablosuz bağlantı ve kısıtlama.

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
439 Görüntüleme
(@adilaltun)
Gönderiler: 116
Estimable Member
Konu başlatıcı

Slm.

benim kablosus bağlantıdan bağlanan arkadaşların sadece istediğim sitelerin açılması ve bağlanan arkadaşların internet explorer açıldığında otomatik olarak bizim sitemizin çıkmasını nasıl sağlarım. bu olayı 4 km yayın yapan prof bir antenle yapacağım ve ordan bir nevi internet sitesinden reklam yapmayı amaçlıyorum ve kullanan arkadaşlara ilk önce kendi sitemizi açtırmam gerekiyor sizlerden bilgi bekliyorum tşk.

Gönderildi : 03/11/2008 15:05

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Alışveriş merkezlerinde kullanılan kablosuz sistemlerde bir logon ekranı getiriliyor önce, bu sayfadan logon işlemi gerçekleştikten sonra normal şekilde sörf yapılıyor. Sizin isteğiniz zannedersem bu tür bir olay. Captive Portal sizin işinizi görebilir bu noktada, Pfsense üzerinde captive portal desteği var, denemenizi tavsiye ederim.

http://en.wikipedia.org/wiki/Captive_portal  linkteki bilgiler fikir açısından yaralı olabilir.

Gönderildi : 03/11/2008 15:31

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Bende başka bir bilgi vereyim.

Hangi ISP ile çalışıyorsunuz bilemiyorum ama 4km bir alana kablosuz internet hizmeti veremek başınızı ağrıtabilir.
Biliyorsunuz bu tip hizmetler için bir takım yasal sorumluluklar (5651 sayılı kanun) ve ISP'lerin belirlediği şartlar var (Lisans).

Yine biliyoruz ki ADSL hattımızı alt komşumuz ile paylaşmak bile suç sayılıyor. Bu nedenle konuyu ciddi şekilde araştırın ve daha sonra uygulayın derim.

Gönderildi : 03/11/2008 16:01

(@adilaltun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Serhat hocam ben internet dağıtımı yapmıcm ama sadece bu alanda bağlanan arkadaşların birtek kendi sitemizin otomatik olarak açılmasını sağlıcam. ısp ile ilgili olarakta kendimize ait bir datacentermiz var metro ethernet kullanıyorum (inceleyebilirsiniz bu arada www.tekmarcenter.com ) ordan kendi sitemizin tanıtımı ve reklamını yapıcam yani sadecekendi sitelerimiz açılacak. problem olurmu hocam

Gönderildi : 03/11/2008 17:26

(@serhatakinci)
Famed Member

O halde datacenter kablosuz kapsama alanı içerisinde diyebilirmiyiz (web sitenizin bu data centerda host edildiğini kabul ediyorum). Eğer böyle ise bu bir intranettir ve sorun olmaz çünkü sitenize local ağdan erişim verebilirsiniz.

Ama wireless ten bağlanan kullanıcılar metro eth. hattı üzerinden internete çıkıp hizmet alabiliyorsa, 1 sitede olsa internet erişimidir ve suç kapsamına sokulabilir.

Teknik olarak şekil bu.

Ama bu yasalar ve çizilmek istenen sınırlar ülkemizde henüz netleşmediği için, yasallık konusunda net birşey söylemek zor.

Gönderildi : 03/11/2008 17:43

(@serhatakinci)
Famed Member

Bu arada gördüğüm kadarıyla datacenter'ınızda Hyper-V üzerinden "kiralık sunucu" hizmeti veriyorsunuz. Çok güzel hareket 🙂

SCVMM2008'in bir özelliği olan Self-Service Portal 'ı web sitenize entegre ederek, müşterilerinizin size gerek duymadan VM'ler oluşturabilmesini ve bu VM'leri yönetebilmeisni sağlayabilirsiniz (tabi sizin belirleyeceğiniz politikalar çerçevesinde)

Ayrıca Hyper-V için kullanılabilen API'ler ve PowerShell scriptler ile her türlü yönetimsel işlemi web üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Örneğin bir müşterinizin hesabında 2GB ram ve 2CPU kullanma hakkı var. Bu durumda müşteriniz web üzerinden sanal makinesinelerini kendisi oluşturup, kaynakları kendisi paylaştırabilir, kurulumları kendisi yapabilir.

Gönderildi : 03/11/2008 18:39

(@adilaltun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam teşkeürler elimizden geldiğince düzüngün şeyler yapmaya çalışıyoruz.

1.) Hocam evet siteler kendi üzrtimizde kayıtlı ve bu siteleri yayınlatacağız. mesela sitelerimiz dışında bazı sitelrede izin vermek istiyoruz esasında cazip kılabilmek için örneğin haber siteleri 3 veya 5 tane bunda yasal problem çıkarır dediğinizi anlıyorum doğrumudur.

2.) diyelimki yasal problem olur onuda sadece kendi sitelerim için açarız. peki nasıl bağlanan arkadaşlara interner explorer açıldığında otomatik olarak kendi istelrimizin açılmasını nasıl sağlarız. (örnek : adslde modeme şifre yanlış girildiğinde otomatik olarak explorer bi siteye yönlendiriliyor bizimde yönlendirmek istediğimiz sityi nasıl yönlendireceğiz.) 

Gönderildi : 03/11/2008 19:29

(@adilaltun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

''SCVMM2008'in bir özelliği olan Self-Service Portal 'ı web sitenize entegre ederek, müşterilerinizin size gerek duymadan VM'ler oluşturabilmesini ve bu VM'leri yönetebilmeisni sağlayabilirsiniz (tabi sizin belirleyeceğiniz politikalar çerçevesinde)

Ayrıca Hyper-V için kullanılabilen API'ler ve PowerShell scriptler ile her türlü yönetimsel işlemi web üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Örneğin bir müşterinizin hesabında 2GB ram ve 2CPU kullanma hakkı var. Bu durumda müşteriniz web üzerinden sanal makinesinelerini kendisi oluşturup, kaynakları kendisi paylaştırabilir, kurulumları kendisi yapabilir. ''

yukarıda bahsettiğiniz özellik ile ilgili olarak bilgilere nerden ulaşabilirim kullanulabilir ve faydasını görceğime inanıyorum ve değerlendirmek istiyorm nasıl yapılandırabilirm.

Gönderildi : 03/11/2008 19:37

(@serhatakinci)
Famed Member

Hocam teşkeürler elimizden geldiğince düzüngün şeyler yapmaya çalışıyoruz.

1.) Hocam evet siteler kendi üzrtimizde kayıtlı ve bu siteleri yayınlatacağız. mesela sitelerimiz dışında bazı sitelrede izin vermek istiyoruz esasında cazip kılabilmek için örneğin haber siteleri 3 veya 5 tane bunda yasal problem çıkarır dediğinizi anlıyorum doğrumudur.

2.) diyelimki yasal problem olur onuda sadece kendi sitelerim için açarız. peki nasıl bağlanan arkadaşlara interner explorer açıldığında otomatik olarak kendi istelrimizin açılmasını nasıl sağlarız. (örnek : adslde modeme şifre yanlış girildiğinde otomatik olarak explorer bi siteye yönlendiriliyor bizimde yönlendirmek istediğimiz sityi nasıl yönlendireceğiz.) 

1. Evet doğru. Haber siteleri... bu internet erişimi demek ve sorun yaratabilir. Sanırım Türk Telekomdan hizmet alıyorsunuz. Bu konuyu onlarla görüşün. Sonucuda bizimle paylaşırsanız sevinirim.

2. Hüseyin beyin önerisini değerlendirebilirsiniz.

Gönderildi : 03/11/2008 20:01

(@serhatakinci)
Famed Member

''SCVMM2008'in bir özelliği olan Self-Service Portal 'ı web sitenize entegre ederek, müşterilerinizin size gerek duymadan VM'ler oluşturabilmesini ve bu VM'leri yönetebilmeisni sağlayabilirsiniz (tabi sizin belirleyeceğiniz politikalar çerçevesinde)

Örneğin bir müşterinizin hesabında 2GB ram ve 2CPU kullanma hakkı var. Bu durumda müşteriniz web üzerinden sanal makinesinelerini kendisi oluşturup, kaynakları kendisi paylaştırabilir, kurulumları kendisi yapabilir. ''

yukarıda bahsettiğiniz özellik ile ilgili olarak bilgilere nerden ulaşabilirim kullanulabilir ve faydasını görceğime inanıyorum ve değerlendirmek istiyorm nasıl yapılandırabilirm.

SCVMM2008 konusunda makalelerimiz yolda. Ayrıca web seminerlerimiz de olacak. Takipte olun.

Gönderildi : 03/11/2008 20:05

Paylaş: