Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

vpn

4 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
501 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

genel bir soru sormak istiyorum herhangi bir tasarım yapmayacağım . bir merkez istanbul bir merkez ankarada burada kullanıcılar var ve windows adc calışıyor . bu merkez ve sube arasında ne tur bir vpn bağlantısı yapılabilir. direk windows sunucularmı vpn yapılır yada iki tarafda utm firewall olsa bunlar nasıl vpn yada ne ceşit vpn yapılır. genelde firmalar ne tür vpn yapıyor.

Gönderildi : 11/01/2018 01:48

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

Ipsec site-to-site vpn kullanılır. Utm cihazları veya  donanımsal firewall cihazları  yapabilir. ipsec site-to-site vpn destekleyen modemlerde  mevcut Cisco'nun adsl 800 serisi modem ( router) leri  hariç ipsec vpn destekli modemleri ( zyxell,tplink vb ) ben pek başarılı bulmuyorum,geçmişte birkaç projede  kullanmıştık sebepsiz  kopmalar cihazları restart gerekliliği vb durumlardan ciddi bir işyükü çıkartabilmekte bu tarz ürünler.

genel bir soru sormak istiyorum herhangi bir tasarım yapmayacağım . bir merkez istanbul bir merkez ankarada burada kullanıcılar var ve windows adc calışıyor . bu merkez ve sube arasında ne tur bir vpn bağlantısı yapılabilir. direk windows sunucularmı vpn yapılır yada iki tarafda utm firewall olsa bunlar nasıl vpn yada ne ceşit vpn yapılır. genelde firmalar ne tür vpn yapıyor.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 11/01/2018 02:25

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

Cumhur hoca anlatmış zaten, birkaç ekleme yapayım.

enterprise veya buna yakın segmentlerde ayrı vpn gatewayler konumlandırmak daha mantıklı.

geriye kalan bölümde firewall veya modem üzerinde ipsec tunnel sonlandırmak mümkün.

en düşük bütçe ile draytek çözümlerini stabil olmasından dolayı öneririm.

son olarak wan hatlar üzerinde tunnel yerine, isp seviyesinde talep edilebilir, ancak ek bütçe maliyeti ortaya çıkacaktır. bkz. mpls

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/01/2018 02:56

(@alperenselcuk)
Gönderiler: 284
Reputable Member

mikrotik ile ucuz bir çözüm bulabilrisiniz hem de url filter yapabilirsiniz. sağlıklı çalışır. 

Gönderildi : 12/01/2018 14:38

Paylaş: