Forum

MAC ve IP Adresleri

Bildirimler
Hepsini Temizle

MAC ve IP Adresleri

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,092 Görüntüleme
(@celalsahin)
Gönderiler: 28
Eminent Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba, local deki bilgisayarların mac adreslerini verdiğimiz IP lerle eşleştire bilirmiyiz? Çünkü AP aracılığı ile pek çok cihaz ağa bağlandığında mevcut bazı makineler ağdan kimikes düşmekte ya da ip çakışması algılandı uyarısı vermekte. Firewall olarak checkpoint, swich ECS2100, modem olarak Zyxel vmg3312 serisi cihazları kullanmaktayız

Gönderildi : 10/12/2017 01:49

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

dhcp server üzerinde ip-mac eşleşmesi yaparak çözüm üretebilirsiniz.

kablosuz ağ içerisinde misafir kullanıcılar var ise, ayrı bir vlan ve dhcp pool atamanız, bu tarz sorunların önüne geçmenizi sağlar.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/12/2017 03:20

(@ZaferALTI)
Gönderiler: 63
Trusted Member

Selamlar,

DHCP sunucusu kim, modem mi? Checkpoint mi? DHCP sunucu üzerinden kullanıcılar için ip reservation yapabilirsin.

Gönderildi : 10/12/2017 03:22

(@celalsahin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için çok teşekkürler. DHCP sunucusu Checkpoint. Aacaba ceheckpoint denmi, edge core ecs2100-28t serisi swiclerin arayüzünden mi yapmak gerek.

Gönderildi : 10/12/2017 12:05

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

dhcp rolü checkpoint üzerinde olduğundan, mac/ip eşleştirmeyi burada yapmalısınız.

switch üzerinde dhcp rolünü aktif etmek isterseniz, checkpoint tarafını pasif hale getirmelisiniz, tercih size kalmış.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/12/2017 20:05

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Herkese merhaba, local deki bilgisayarların mac adreslerini verdiğimiz IP lerle eşleştire bilirmiyiz? Çünkü AP aracılığı ile pek çok cihaz ağa bağlandığında mevcut bazı makineler ağdan kimikes düşmekte ya da ip çakışması algılandı uyarısı vermekte. Firewall olarak checkpoint, swich ECS2100, modem olarak Zyxel vmg3312 serisi cihazları kullanmaktayız

DHCP sunucusu kendi üzerinden kiralnamış IP adreslerini başkasına vermez. Veriyorsa DHCP sunucuda bir sorun var demektir , diğer seçenekler ise bazı kullanıcıların sabit IP adresi kullanıyor olması ya da ağada birden fazla broadcast yapan DHCP sunucu bulunmasıdır. DHCP pool dolduğunda DHCP sunucunuz IP adresi vermez, vermemelidir eğer veriyorsa yada aynı IP adresini iki yada daha fazla kişye tahsis ediyorsa firma ile konuşun. Birde DHCP kira süresini azaltın bu şekilde DHCP sunucu kiraladığı IP adreslerini istemciler ağda olmadığı sürece tekrar temize çekecektir.

Gönderildi : 11/12/2017 13:08

(@celalsahin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için takrar teşekkürler.

Ertan bey, şimdi bizim bazı birimlerimizde hem kablo hemde her katta AP lerle wifi ağı mevcut. DHCP server checpoint ve sunucu benden önce bir firma tarafından kurulum yapılmış. Ancak checpoint de baktığımda herhangi bir kural yok. Herhangi bir katta bir AP bıraktığımda iki sıkıntı oluşmakta. 1- DHCP kapalı konumda iken yani statik ip verdiğim AP den makineler sunucuya bağlaniyor pekala. Ancak İphone ve LG telefonlar çoğukes ip almıyor. Haliyle internet sorunu oluşmakta. Ve statik ip vermem gerekiyor bu telefonlara. 2- durumda DHCP dinamik moda alıp. Natla kendi ip dağıtmasını istiyorum. Oluyor çok güzel tüm telefonlar ve otomatik ip li cihazlar interneti alıyor. Ancak bu seferde kablosuz cihazlar Sunucuya bağlanamıyor haliyle Mikro açılamıyor.

Şimdi sorun tam burda başlıyor. Tüm AP de DHCP kapattım. İp checkpoint dağıtsın dedim. Ancak çalışanlarımızdan bazıları kontrolümüz dışında ip leri telefon ve bilgisayarlara verince bu bir çok birimde proglem çıkariyor. Atıyorum bir bilgisayar bekleme moduna ya da kapanıp açılınca o ip başkasına tahsis edilmiş oluyor. Ve bu makinede sorun oluyor.

200 kişinin çalıştığı bir saha ile bir çok birim var ve bazen kontrol altına almak zor oluyor.

Gönderildi : 12/12/2017 04:36

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Cevaplarınız için takrar teşekkürler.

Ertan bey, şimdi bizim bazı birimlerimizde hem kablo hemde her katta AP lerle wifi ağı mevcut. DHCP server checpoint ve sunucu benden önce bir firma tarafından kurulum yapılmış. Ancak checpoint de baktığımda herhangi bir kural yok. Herhangi bir katta bir AP bıraktığımda iki sıkıntı oluşmakta. 1- DHCP kapalı konumda iken yani statik ip verdiğim AP den makineler sunucuya bağlaniyor pekala. Ancak İphone ve LG telefonlar çoğukes ip almıyor. Haliyle internet sorunu oluşmakta. Ve statik ip vermem gerekiyor bu telefonlara. 2- durumda DHCP dinamik moda alıp. Natla kendi ip dağıtmasını istiyorum. Oluyor çok güzel tüm telefonlar ve otomatik ip li cihazlar interneti alıyor. Ancak bu seferde kablosuz cihazlar Sunucuya bağlanamıyor haliyle Mikro açılamıyor.

Şimdi sorun tam burda başlıyor. Tüm AP de DHCP kapattım. İp checkpoint dağıtsın dedim. Ancak çalışanlarımızdan bazıları kontrolümüz dışında ip leri telefon ve bilgisayarlara verince bu bir çok birimde proglem çıkariyor. Atıyorum bir bilgisayar bekleme moduna ya da kapanıp açılınca o ip başkasına tahsis edilmiş oluyor. Ve bu makinede sorun oluyor.

200 kişinin çalıştığı bir saha ile bir çok birim var ve bazen kontrol altına almak zor oluyor.

Bu ciddi anlamda bir sorun, hali hazırda kullanıcıların bu konuda eğitilmesi sonrasında uymayanlara yaptırım gidilmesi gerek. Bazı switchlerde porttan static IP gelmesi önlenebiliyor şu aklımda tam model yok ama bu tür bir yapı işinizi görebilir fakat yatırım maliyeti fazla olabilir o nedenle kullanıcıları eğitmeye çalışmak daha makul.

iphone ise sorunlu bir cihaz, her yeri sorun her güncellemesi sorun ayrıca DHCP den farklı beklentileri olan bir cihaz internet üzerinde ararsanız DHCP sunucunun subnet bilgisi filan göndermesi gerekiyor.

Gönderildi : 12/12/2017 13:04

Paylaş: