Forum

Ruijie Nasıl Bir Ma...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Ruijie Nasıl Bir Markadır?

9 Yazılar
4 Üyeler
3 Likes
3,997 Görüntüleme
(@harunadivar)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,
   Ruijie marka switchler ve network ürünleri hakkında bilgi sahibi olan ya da bu konuda bilgi sahibi olan birileri var mıdır? Bildiğim kadarıyla Türkiye pazarına yeni girmeye çalışan bir Çin markası ama tatmin edici bir bilgiye ulaşamadım. Switch komutlarının yüzde 99 cisco ile benzer olduğundan bahsediyorlar ama emin olamadım.

Gönderildi : 29/06/2017 17:18

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Bütçeniz nedir bilmiyorum ama mümkünse bulaşmayın derim. Aruba, Cisco gibi ürünler varken bu ürünler sizi üzer. Ama dersiniz ki benim bütçem sınırlı o zamanda yine kendini kanıtlamış, yıllardır TR de olan, foruma sorsanız cevap alabileceğiniz, forumu bırakın herhangi bir danışmanlık firmasına gitseniz projesyonel destek alabileceğiniz ürünler kullanın.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/06/2017 17:22

(@harunadivar)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederim hocam vakit ayırıp cevapladığınız için.

Gönderildi : 29/06/2017 18:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederim, tabiki yeni ürünlere fırsat vermek lazım ama ana omurgada değil, bir kaç tane alırsın daha önemsiz yerlerde denesin beğenirsin sorun yok ama ana omurgaya direkt almamak lazım.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/06/2017 18:04

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba arkadaşlar, bu ürün hakkında bir bilgilendirme geldi, bende yayınlamanın doğru olduğunu düşündüğüm gibi buradan yayınlıyorum;

Evet ürünü hiç duymadım ama yurt dışında kendini kanıtlamış bir ürünmüş, durum aşağıdaki gibi;

Alibaba, Tencent, Foxconn, Baidu gibi firmaların datacenter switchleri Ruijie. Çin'de WLAN 'da 1. sırada, Çin'de tercih edilen ilk 3 markadan biri, Dünya'nın en büyük bankası ve en büyük sigorta şirketi Ruijie kullanıyor. Çinde eğitim sektöründe son 9 yıldır pazar lideri yine Ruijie.

Not: Yukarıdaki bilgiler ve rakamlar doğru olmayabilir, üreticinin kendisinin benim ile paylaştığı bilgiyi aynen bende paylaşıyorum.

Gönderildi : 19/07/2017 20:54

(@ahturkoz)
Gönderiler: 13
Eminent Member

Hocam aradan çok uzun bir süre geçmiş lakin satın alım yapıp kullandınız mı ?  Ben AP,Sw ürünlerini almayı düşünüyorum.

Gönderildi : 14/01/2023 04:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu postun üzerinden zaman geçmiş ve sanki marka kötü gibi bir algı oluşmuş, benim kastım ilk tercihim olmaz arkadaşlar ama bu ürünün kötü olduğunu göstermez. Sonuçta pek çok giriş seviyesi network markasının ne yazık ki ülkemizde aktif kullanıldığını düşünürsek Ruji bunlardan daha iyi kalıyordur. Ama Mellanox, Arista, Cisco, Aruba, Dell öncelikli tercihim olur.

Gönderildi : 14/01/2023 14:58
Ali Türköz reacted

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Hakan abinin saydıkları sınıfta bir marka, ürün grubu değil. Kendim kullanmadım fakat AP türünde denemeyi düşünüyorum nedeni ise unifi vs sınıfta sunduğu hardware özellikleri fiyatlarına göre iyi. 2 değerlendirme paylaşayım birisi bana ait diğeri değil. Kullanan uzmanın yorumu AP ürünleri bütçe sınıfında oldukça iyiymiş. Router'ları huawei'in epey altında konumlanıyor. Tabi ki bütün ürünlerini, sınıfları kullanmış değiller. SW birebir de hiç duymadım. 
Benim değerlemem ise wifi ürünlerinde global de halen çok fazla bilgi bulunmuyor global memnuniyet derecesi bizde erişimi olan markalardan unifi dan yüksek mi değil mi belli değil. En fazla bilginin toplandığı bir benchmark report sitesiyle karşılaşıyorsunuz. Oraya bakınca aruba vs dahil dövmediği global marka yok. Bu başlangıçta beni etkilemişti fakat sonrasında şüphelendim ve detay araştırmaya girdim. Ve bir çok konuda çinlilerde tespit olunduğu gibi yine bir amiyane tabirle dolandırıcılık kastı var info'sunda hiçbir şekilde çinli grup olduğu anlaşılmıyor batı kökenli bir test report platformu gibi görüntü veriyorlar fakat ipuçlarından anlaşılıyor çinli bir teşkilat.. yaptıkları tek şey çinli markaları yüceltmek. İşte bu yüzden yersiz olmamak üzere halen ön yargım var denemeyi düşünüyorum ama ben adil değilim bu bilişim alanında çinlilerden bu davranışlarından dolayı nefret ediyorum ve sektör kalemlerini maliyet güçleriyle ele geçirmeleri hiç hoşuma gitmiyor. Yani güvenmemekte hak var bu tabi ürünleri fiziksel anlamda berbat anlamına gelmiyor fakat marka güven üretmiyor anlamına geliyor.

Yukarıda Hakan abiye paylaşılan bilgiye de bir atıf yapayım. Onlar aslen commercial ifadelerden başka bir şeye yaramıyor kobi ve orta ölçek için bir çok markanın sunumlarında böyle konumlandırma ifadeleri bulabilirsiniz. Örnek vereyim Zyxel'in NASA ile çok etkin bir ilişkisi var, yörüngede çok çok fazla zyxel network birimi varmış 🙂 fakat o ürünlerin hiçbirisi global enterprise'a hizmet sunmayan bizler piyasadan bulamıyoruz yani hiçbir anlamı yok, her ürünü erişebildiğimiz sınıfları ölçeğinde değerlendirmemiz gerekiyor. Ayrıca hatırlamak gerekiyor elektronik bir çok sektör alanında çinli iç pazar liderleri bu konumlarını gelişirken amerikan, batı bloğu markalarından patentini ödemeden kopyaladıklarına borçlular bu yüzden de çoğunluğu ambargo altında ve bu zaman içerisinde çeşitleniyor. Reklamın iyisi kötüsü olmaz demişler.:) Dünyaya bir borç hissediyorsak şayet bu bir kriter olabilir bence. Çok negatif yaklaşmış gibi görünebilirim fakat öyle değil kastım başka.

Şöyle iyileştireyim mesela. Unifi, Ruckus, Zyxel vs giriş üstü, orta ölçek ve hatta bazen Aruba ürünleriyle spec, option mukayesesi dökerseniz önünüze iyi konumda olduklarını görebilirsiniz. Fakat henüz uzun deneyimim olmadığından benim için software, support, security ve güvenirlilik belirsiz durumda. Yarın cihazlarını alt yordamdan izlediklerini duyarsam şaşırmam mesela.:) 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/01/2023 21:07

(@ahturkoz)
Gönderiler: 13
Eminent Member

Öncelikle sizlere çok teşekkür ederim. Bahsettiğiniz ve açıkladığınız konuyu çok net bir şekilde anladım. Aslında ürünleri tercih etme sebebimiz genelde maddiyat.  Bizim gibi küçük 50-60 kişinin çalıştığı danışmanlık hizmeti veren kobi şirketlerinde network altyapılarına çok para harcamadan sağlıklı bir şekilde internete çıkış yapmak istiyorlar. Sektörde bilinen kaliteli markaları kullanmak istediğimizde ise maliyetlerin 2 katına çıktığını çok net bir şekilde görebiliyoruz.

Router Sw ve AP ürünlerini tercih edeceğim.  Forumda @mustafakum hocam sanırım aktif olarak sw ve ap ürünlerini kullanmakta. Deneyimlerini bizlerle paylaşırsa daha aydınlatıcı olacağını düşünmekteyim.

Gönderildi : 15/01/2023 02:00

Paylaş: