Forum

Ağ üzerinden h...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ağ üzerinden hızlı veri transferi

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,169 Görüntüleme
(@UmitDemirbey)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba, ağ ile ilgili bir sorum var cevabı burada bulabileceğimi düşünerek üye oldum şimdiden cevaplarınız için teşekkürler

bizim iş yerinde 10tane raid yapılı server ve bu serverlara dosya aktarımı yaptığımız yine raid yapılı ana bilgisayarımız var. İş yerimde 1gb ağ kurulu ve ben dosya aktarımı yaptığımda haliyle hızım hep bu ağın hızı ile sınırlı. Aynı anda 2-3 Servera dosya yolladığımda bu 1gb hızda bölünüyor. Bizde bu işe nasıl çare buluruz diye toplam 5tane ethernet kartı aldık ana bilgisayara taktık 10tane olan serverlarımızı da 2şer gruplara ayırarak her bir ethernet kartı ile ayrı ağ kurduk. Bu işlemden sonra dosya atarken 2tane Servera hız kesmeden 1er gb hızında atıyor sorun yok ama 3. İşlemi başlattığımızda tuhaflık oluyor yine 2gb hızından yukarı çıkmıyor sırayla bir ethernetten 10sn 1gb atıyor sonra diğer ethernete geçiyor 1gb atıyor bu şekilde sıraya almış gibi işlem yapıyor. 3. Işlemden sonra 4. Başlatmaya çalışmak bile çok zor oluyor inanılmaz ağırlaşıyor ağ, pc ye bağlanmak 5dkdan fazla sürüyor, eğer sıkılmaz bekleyip başlatırsak yine 2gb hızını geçmiyor 4 işlemi bu sefer sırayla yapıyor. Umarım sorunumu tam anlatabilmişimdir sorum neden bu şekilde oluyor 5 ethernet kartı ile 5gb hızına çıkamıyorum 2gb hızda kalıyorum

Gönderildi : 17/04/2017 16:27

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Arkadaşlar merhaba, ağ ile ilgili bir sorum var cevabı burada bulabileceğimi düşünerek üye oldum şimdiden cevaplarınız için teşekkürler

bizim iş yerinde 10tane raid yapılı server ve bu serverlara dosya aktarımı yaptığımız yine raid yapılı ana bilgisayarımız var. İş yerimde 1gb ağ kurulu ve ben dosya aktarımı yaptığımda haliyle hızım hep bu ağın hızı ile sınırlı. Aynı anda 2-3 Servera dosya yolladığımda bu 1gb hızda bölünüyor. Bizde bu işe nasıl çare buluruz diye toplam 5tane ethernet kartı aldık ana bilgisayara taktık 10tane olan serverlarımızı da 2şer gruplara ayırarak her bir ethernet kartı ile ayrı ağ kurduk. Bu işlemden sonra dosya atarken 2tane Servera hız kesmeden 1er gb hızında atıyor sorun yok ama 3. İşlemi başlattığımızda tuhaflık oluyor yine 2gb hızından yukarı çıkmıyor sırayla bir ethernetten 10sn 1gb atıyor sonra diğer ethernete geçiyor 1gb atıyor bu şekilde sıraya almış gibi işlem yapıyor. 3. Işlemden sonra 4. Başlatmaya çalışmak bile çok zor oluyor inanılmaz ağırlaşıyor ağ, pc ye bağlanmak 5dkdan fazla sürüyor, eğer sıkılmaz bekleyip başlatırsak yine 2gb hızını geçmiyor 4 işlemi bu sefer sırayla yapıyor. Umarım sorunumu tam anlatabilmişimdir sorum neden bu şekilde oluyor 5 ethernet kartı ile 5gb hızına çıkamıyorum 2gb hızda kalıyorum

Merhaba,

Bu aslında gayet normal bir durum, nedeni daha önce LACP ilegili azdığım bir kaç makalede belirtmiştim. Konu tam olarak şudur; switch cihazları layer 2 çalışırlar yani onlar için bir cihazın adresi fiziki port+mac adresidir. İşletim sistemleri ise kendi üzerlerinde takılı olan ethernet adaptörlerinin MAC adreslrini tüm ethernet adaptörleri üzerinden broadcast ederler zaten switchin ARP tablosuna bakarsanız cihazın üzerindeki tüm ethernet port MAC adreslerinin bağlı oluğu tüm portlarda olduğunu görürsünüz. Bu durumda cihaz genel olarak farklı IP adreslerinden gitseniz yada gelsenizde hep aynı ethernet adaptörünü nadiren bir diğeini kullanacaktır.

Bu durumu düzeltmek içinsunucu ve switch tarafında TRUNK yapmak gerekir. LACP da iinizigörmeyecektir.

Gönderildi : 17/04/2017 18:19

(@UmitDemirbey)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim teknik destek aldığımız firmaya dediklerinizi aynen ilettim hub üzerinden işlemleri halletti şuan tüm ethernetler bağımsız kısıtlama olmadan çalışıyor tekrar sağolun

Gönderildi : 17/04/2017 21:33

Paylaş: