Forum

POE olmayan swithle...

Bildirimler
Hepsini Temizle

POE olmayan swithlere IP Telefon nasıl bağlanır

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,670 Görüntüleme
(@kazimates)
Gönderiler: 668
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar 2 farklı vlan üzerinde birinde 4 diğerinde ise 3 adet 48 port olmak üzere HP Layer 2 swithlerim var. Ne yazıkki bunların tamamı POE siz olarak zamanında alınmış. Şimdi ise 200 adet VOIP telefonun network kablolarının üzerine takılmaları gerekiyor. Bu arada tüm bilgisayarlar gigabit olarak haberleşiyorlar. Burada 2 sorunum var 

1- Bilgisayarlara alınmış bulunan telefonların network kartları 100Mbitlik ve switchlerden bilgisayarlara gelen network hattı bilgisayardan çıkarılıp telefona girecek ve sonra telefondan çıkıp bilgisayara gidecek diye hesap yapmışlar. Buda otomatik olarak bilgisayarları 100Mbite düşürüyor. Telefonlarıda değiştirme imkanları yok.  Bu durumda bir fiziksek ara adaptor gibi birşey varmı? Bilgisayar 1000de çalışmaya devam etsin ama telefonlarıda değiştirmeyelim.

2- Swithler malum POE özellikli olmadığı için her telefona power adaptor satın alınması gerekiyor ve her masayada ek priz alınması gerekiyor. Bunu yapmadan swithlerin çıkışına ek olarak koyabileceğim ve network hattından enerji verebileceğim bir çözüm varmıdır? Özellikle bi,ldiğiniz bir çözüm varsa linkini paylaşabilirmisiniz.

Gönderildi : 15/04/2017 22:25

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

Merhaba,

Burada biraz soruya soru olacak ama merak ettiğim iki konu var.

1- Telefon ve Pc networkü neden ayrı değil?

2- 200 adet ip telefonu olan bir firma poe switch neden almıyor?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/04/2017 23:10

(@barbaroskuscular)
Gönderiler: 186
Estimable Member

Merhaba,

Yeni bir poe switch almanız daha mantıklı olur. Eğer altyapıyı yenileme şansınız olursa şuanki switch'i bağlayarak telefon ve network ağını ayırabilirsiniz. Telefondan atlama yaparak kullandığınızda localde fazla bir dosya trafiği yoksa, 100mb kullanıcı başına oldukça iyidir. Ve şuan bu şekilde kullandığımız henüz altyapısı yenilenmeyen ofisimiz var. Bir şikayet almadık.

Tabi Rıza beyin vurguladığı gibi hazır elinizde fırsat varken altyapıyı iyileştirerek, her kullanıcı için 3 hat çektirerek ayırabilir ve ekstra bir yedek hat bıraktırabilirsiniz. İp telefon masraflarına ekleyebilirsiniz.

Saygılarımla,

Gönderildi : 16/04/2017 00:37

(@kazimates)
Noble Member
Konu başlatıcı

1- Kablolama yaptırabilme şansımız yok. Cihazlar bize başka bir kurum tarafından kendilerine network altyapımız bildirilmesine rağmen poe switch projelerine koymadan ve gigabit olduğumuzu bildirmemize rağmenbu şekilde verdi. Malum kurumlarda bütçe bir önceki yıldan yapıldığı için şu anda bunu satın alabilme şansımız olamıyor.

2- Bütçesel sorunlar yeni poeli switch alımını karşılayamıyor. En azından 1 yıl için daha az bir parayla çözüm üretebilmemiz gerekiyor.

Gönderildi : 16/04/2017 02:09

(@barbaroskuscular)
Gönderiler: 186
Estimable Member

O zaman sizin için en iyi çözüm Poe Patch Panel. 100mb fazla problem olmayacaktır. Mevcut bir ürün ama araştırıp iyisini bulmak gerek. 

https://www.wi.com.tr/16-PORT-POE-INJECTOR-10-100  

Linkte örnek bir ürün mevcut. 

Gönderildi : 16/04/2017 02:45

(@kazimates)
Noble Member
Konu başlatıcı

10/100/1000 destekli 24 port midspan ürünlerini Türkiyede bulabileceğim bir mağaza bilginizde varmı?

Gönderildi : 16/04/2017 14:23

Paylaş: