Forum

Ring Topoloji Hakkı...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Ring Topoloji Hakkında

Sercan TEK
(@SercanTEK)
Üye

Merhaba

Genelde Star Topolojiyi benimseyerek projelerde uyguluyorum. Bir projede Ring Topolojiyi gerçekleştirmek istiyorum. 

Daha önce Ring Ağ kurmadığım için bilgi eksikliğim var bu konuda beni aydınlatırmısınız ?

 

3 adet L2 swtich var diyelim ve hepsi fiber ile birbirlerine halka şeklinde bağlı. Her switch üzerinde 2 adet SFP modül var ve birbirlerine halka şeklinde bağlılar.

 

Switch tarafında hangi protokolleri ne şekilde ayarlamak gerekiyor ? STP açık olunca doğal olarak loop olarak algılayıp linkin birini kesiyor. 

Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.?

 

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 23/03/2017 00:10

Hakan KAPLANOGLU
(@hakankaplanoglu)
Üye

Merhaba,

Lacp konfigrasyonunu inceler misiniz ?

https://www.cozumpark.com/blogs/network/archive/2014/04/13/lacp-link-aggregation-control-protocol-konfigurasyonlari.aspx

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/03/2017 02:24

Sercan TEK
(@SercanTEK)
Üye

Hocam Merhaba,

LACP sadece port birleştirme ile ilgili olduğunu düşünüyordum ama ilgili linki okuyunca aradığım cevap gibi geldi. ilk fırsatta deneyeceğim. Teşekkürler. Bu konuda Farklı bir protokoller varsa öğrenmek isterim.

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 23/03/2017 02:32

Sercan TEK
(@SercanTEK)
Üye

D-Link Switch üzerinde LACP ile denedim çalışmadı. 2 switch için sorun yok ama 3. veya daha fazlasını bağlayınca ilk takılan 2si çalışıyor.

çözümü RSTP ile buldum. switchlerin üzerinde RSTP etkin yaptım. hepsini girdi çıktı yapıp ring bağladım. son bağladığım uplink disable edildi ve sistem çalıştı. deneme yapmak için herhangi bir switch uplink çektim ve bazılarınında enerjisini kestim. RSTP disable edilen portu enable etti ve sistme çalıştı. Uplink hızım 1G ama sorun değil. LACP olsaydı 2G olacaktı. 

Sonuç olarak switch alırken ring topolojide çalışmasını istersek hangi protokolleri desteklemeli ? sadece RSTP yada LACP yeterli mi ?

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 03/04/2017 16:29

Paylaş: