Forum

Ghdsl ve Adsl uzeri...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ghdsl ve Adsl uzerinden 2 farkli uygulamayi ayni anda kullanma!

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
414 Görüntüleme
(@anonim)
Gönderiler: 1779
Famed Member
Konu başlatıcı

Arkada$lar sistemimde ghdsl ve adsl baglanti mevcut her iki modemim 48port 3com switch'e giriyor. Firmada 2 uygulama var ve bu uygulamalar web tabanli  uygulamalardan 1 tanesi sadece ghdsl uzerinden cali$irken  diger normal adsl uzerinden cali$iyor. Ikisinide ayni anda kullanmak istiyorlar ancak bunu yaptigimda 2 gateway 2 dns verdigimde internette kopmalar meydana geliyor sizce bu sorunu nasil cozebilir. Yani firma 2 uygulamayi ayni anda kullanmak istiyor  Biraz daha ayrintili anlaticak olursam :

A kullanicimin ip yapilandirmasi a$agidaki gibi olup bu $ekilde yaptigimda sadece 1. uygulama cali$iyor ama diger uygulama yani normal internet hatti uzerinden cali$masi gereken uygulama cali$miyor 2. resime baktiginizda ise gordugunuz uzere adsl modemimi gateway'e yaziyorum telekomun dnslerini veriyorum 2. uygulamam gayet guzel cali$iyor ancak 1. uygulamam ADSL uzerinden cali$madigindan patliyor. Mantik yuruterek ben 3. resimdeki gibi yaptigimda ise her iki uygulamada cali$iyor ancak kopmalar meydana geliyor. GHDSL uzerinden vermi$ oldugum DNS'in yani (212.175.212.200-201)  1. uygulamadan ba$ka herhangi 1 uygulamayi desteklemedigini tekrar belirtmek istiyorum.. Anlatabilmek icin dikkat etmeye cali$tim umarim vericeginiz fikirlerle bu sorunu cozebilirim. Te$ekkur ediyorum zaman ayirdiginiz icin..

GHDSL

Gönderildi : 16/10/2008 03:52

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

eğer hedef ip adresleri belli ise

sadece tek bir gw belirleyin daha sonra diğer ip adresi için

cmd  ekranında

route add -p 80.81.234.12 mask 255.255.255.255 10.0.0.1 

hedef ip 80 li ip 10 lu ip ise misal adsl , tabiki bu makine standart olarak g. tan çıkıyor yani tüm istekler gw e gider ancak 80 li ip ye bir istek gelir ise o adsl den çıkar

kolay gelsin

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/10/2008 04:11

(@omerfg)
Gönderiler: 2
New Member

merhaba;

aynı durum bende de mevcut,G.SHDSL bağlantısını internete açmak istiyorum,ama direk internete açmanın da çok güvenli olmadığını düşünerek araya 2.bir pc daha koymak istiyorum.şu şekilde olacak :

her 2 pc de de 2 ethernet kartı olacak,

1. pc ilk ethernetten G. bağlı olacak, 2. ethernetten diğer pc ye bağlı olacak.

2. pc ilk ethernetten ADSL 'e bağlı olacak, 2.ethernetten de ilk PC ye bağlayacak.

pc ler birbirini ethernetten görecek, bu şeklide 1.pc 2.pc üzerinden ADSL'e çıkacak, 2.pc de 1.pc üzerinden G-SHDSL'e bağlacanacak.

bu mümkün mü?eğer yapılırsa ayarlarını nasıl yapmam gerekiyor,detaylı anlatablirseniz sevinirim.

g-shdsl modemin ıp si:192.168.1.1

adsl modemin ip si:192.168.2.1

eğer bahsettiğim tarz konfigürasyon imkansız ise; aynı bilg. üzerinden 2.sine de erişim nasıl olur?

bilgisayarların işletim sisteminin ne olduğunun önemi var mı?

Gönderildi : 31/01/2011 21:01

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

merhaba;

aynı durum bende de mevcut,G.SHDSL bağlantısını internete açmak istiyorum,ama direk internete açmanın da çok güvenli olmadığını düşünerek araya 2.bir pc daha koymak istiyorum.şu şekilde olacak :

her 2 pc de de 2 ethernet kartı olacak,

1. pc ilk ethernetten G. bağlı olacak, 2. ethernetten diğer pc ye bağlı olacak.

2. pc ilk ethernetten ADSL 'e bağlı olacak, 2.ethernetten de ilk PC ye bağlayacak.

pc ler birbirini ethernetten görecek, bu şeklide 1.pc 2.pc üzerinden ADSL'e çıkacak, 2.pc de 1.pc üzerinden G-SHDSL'e bağlacanacak.

bu mümkün mü?eğer yapılırsa ayarlarını nasıl yapmam gerekiyor,detaylı anlatablirseniz sevinirim.

g-shdsl modemin ıp si:192.168.1.1

adsl modemin ip si:192.168.2.1

eğer bahsettiğim tarz konfigürasyon imkansız ise; aynı bilg. üzerinden 2.sine de erişim nasıl olur?

bilgisayarların işletim sisteminin ne olduğunun önemi var mı?

Merhabalar,

Aslında forumda bu konuda bir çok açıklama var ama bir load balance cihazı alırsanız sorununuz kalmaz. Mesela DrayTek 2820 cihazı ya da DrayTek 2920 ya da DrayTek 2950 cihazı. Bu cihazlar işlerinizi rahatlıkla görecektir.

Gönderildi : 31/01/2011 21:32

(@omerfg)
Gönderiler: 2
New Member

ertan bey merhaba;

forumda load balance ile ilgili makaleleri okudum ama tam olarak istediğimiz şey o mu anlayamadım. load balancing biraz daha yük dengeleme, upload veya internet hızın arttırmak için kullanılıyor şeklinde anladım. bizim isteğimiz şuan şirketimizde yer alan gshdsl ve adsl hatlarını aynı anda kullanmak istiyoruz.

gshdsl hat üzerinden internete çıkış yapılamadığı için ofis dışında o hatta erişemiyoruz.

amacımız

• gshdsl hattını internete açmak ve ofis dışındada gshdsl hattı kullanmak için  modem port yönlendirmesi yaparak bu hatta ofis dışında da erişmek
  • ayn pcde 2 ethernet kartı kullanarak, hem adsl hatta hem ghdsl hatta bağlanıp , uygulamaları aynı anda çalıştırabilmek

bahsettiğiniz draytek ürünlerinden herhangi birini aldığımızda bu sorunları aşmış olacak mıyız, ürün kurulumu konusunda teknik destek var mı?

teşekkürler,iyi çalışmalar..

Gönderildi : 03/02/2011 20:02

(@ertanerbek)
Famed Member

ertan bey merhaba;

forumda load balance ile ilgili makaleleri okudum ama tam olarak istediğimiz şey o mu anlayamadım. load balancing biraz daha yük dengeleme, upload veya internet hızın arttırmak için kullanılıyor şeklinde anladım. bizim isteğimiz şuan şirketimizde yer alan gshdsl ve adsl hatlarını aynı anda kullanmak istiyoruz.

gshdsl hat üzerinden internete çıkış yapılamadığı için ofis dışında o hatta erişemiyoruz.

amacımız

• gshdsl hattını internete açmak ve ofis dışındada gshdsl hattı kullanmak için  modem port yönlendirmesi yaparak bu hatta ofis dışında da erişmek
  • ayn pcde 2 ethernet kartı kullanarak, hem adsl hatta hem ghdsl hatta bağlanıp , uygulamaları aynı anda çalıştırabilmek

bahsettiğiniz draytek ürünlerinden herhangi birini aldığımızda bu sorunları aşmış olacak mıyız, ürün kurulumu konusunda teknik destek var mı?

teşekkürler,iyi çalışmalar..

Merhabalar DrayTek 2920 ya da 2820 alarak bu istediklerinizi yapabilirsiniz. Aynı zamanda, aDsl internet çıkışı için gHdsl i sunucular için aynı ciahzda kullanıp aDsl düşmesi durumunda gHdsl bağlantısına geçerek adsl gelene kadar onuda internet çıkışı için kullanabilirsiniz. Ya da ikisinide aynı anda kullanırsınız.

Gönderildi : 03/02/2011 20:54

(@fatso)
Gönderiler: 36
Trusted Member

arkadaşlar bende okuldaki sistem şu şekilde

iki adsl internet hattımız var

1.si öğrenci hattı

2.si idare ve öğretmen hattı

benim labta öğretmen bilgisayarına çift ethernet kartı taktım

1.si öğrencilerin bulunduğu ağda

2.si öğretmenlerin bulunduğu ağda

benim sorunum ise iki kartıda aktif yaptığımda öğrenci hattından internete çıkış yapması

bunu nasıl ayarlayabilirim?

1.si öğrenci ağına bağlı olsun ve internete kapalı olsun

2.si öğretmen ağına bağlı ve internete açık olsun

Gönderildi : 28/03/2012 15:07

(@ertanerbek)
Famed Member

arkadaşlar bende okuldaki sistem şu şekilde

iki adsl internet hattımız var

1.si öğrenci hattı

2.si idare ve öğretmen hattı

benim labta öğretmen bilgisayarına çift ethernet kartı taktım

1.si öğrencilerin bulunduğu ağda

2.si öğretmenlerin bulunduğu ağda

benim sorunum ise iki kartıda aktif yaptığımda öğrenci hattından internete çıkış yapması

bunu nasıl ayarlayabilirim?

1.si öğrenci ağına bağlı olsun ve internete kapalı olsun

2.si öğretmen ağına bağlı ve internete açık olsun

Üstadım öğrenci tarafına bakan kartlarda bulunan gw adresini kaldırın. Yada bir DrayTek alıp onun üzerinde ayarlayın ve uğraşmayın.

Gönderildi : 29/03/2012 00:34

Paylaş: