Forum

Notebook Ethernet K...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Notebook Ethernet Kartı Kaç Mbit

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
8,108 Görüntüleme
(@Zarifbulut)
Gönderiler: 172
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

bir notebook un destekledigi internet bağlantısı miktarını nasıl öğrenebilirim? aynı data hattı üzerinde bazı pc ler 1gigabyte ile baglanıyor ama bazuları 100 mb. ethernet kartının 1 gb destekleyip desteklemediğini nasıl öğrenirim.

Gönderildi : 24/11/2016 16:35

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Ağ bağlantıları kısmında ilgili bağlantı üzerinde sağ tuş özellikler yapın. Açılan ekranda yapılandıra tıklayın.

Ağ bağdaştırıcısı ayarlarında aşağıdaki alana gelirseniz bruadaki max. değer sizin ağ bağdaştırıcısı hızınıza denk gelmektedir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 24/11/2016 18:06

(@Zarifbulut)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Ağ bağlantıları kısmında ilgili bağlantı üzerinde sağ tuş özellikler yapın. Açılan ekranda yapılandıra tıklayın.

Ağ bağdaştırıcısı ayarlarında aşağıdaki alana gelirseniz bruadaki max. değer sizin ağ bağdaştırıcısı hızınıza denk gelmektedir.

Cevap için teşekkür ederim. Sql üzerinden veri çeken bir programımız var. gigabit notebooklarda 50 sn de açılan veri penceresi sorunlu cihazda 1.30 dk buluyordu. vermiş olduğun ayarlardan manuel (100mb Half)olarak seçtim hemen hemen aynı limitlere düştü. çok faydalı oldu bu bilgi çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 25/11/2016 14:12

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Ben teşekkür ederim.
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 25/11/2016 22:37

(@sercantek)
Gönderiler: 70
Trusted Member

Merhaba,

Cevap için teşekkür ederim. Sql üzerinden veri çeken bir programımız var. gigabit notebooklarda 50 sn de açılan veri penceresi sorunlu cihazda 1.30 dk buluyordu. vermiş olduğun ayarlardan manuel (100mb Half)olarak seçtim hemen hemen aynı limitlere düştü. çok faydalı oldu bu bilgi çok teşekkür ederim.

Half seçildiğinde bir taraf data gönderirken diğer taraf bitmesini bekliyor diye biliyorum. 100 mb Full seçmeniz daha hızlı olmasını sağlar diye düşünüyorum. Deneme şansınız varsa mutlaka deneyin.

Birde benzer sorunlar genelde ağ kartı driver otomatik tanıdığında yapıyor. Ağ kartının üreticisinini sitesinden güncel driver indirerek driverı kuruyorum ve ağ kartı ile hiç bir şekilde sorun yaşamıyorum. mutlaka bakın.

Gönderildi : 26/11/2016 12:47

(@Zarifbulut)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Half seçildiğinde bir taraf data gönderirken diğer taraf bitmesini bekliyor diye biliyorum. 100 mb Full seçmeniz daha hızlı olmasını sağlar diye düşünüyorum. Deneme şansınız varsa mutlaka deneyin.

Birde benzer sorunlar genelde ağ kartı driver otomatik tanıdığında yapıyor. Ağ kartının üreticisinini sitesinden güncel driver indirerek driverı kuruyorum ve ağ kartı ile hiç bir şekilde sorun yaşamıyorum. mutlaka bakın.

iyileştirme için teşekkkür ederim.

Bu aralar çok sık olmaya başladı. bir cok pc auto da gorunuyor ama 100mb bağlantı ile bağlanıyor oysa gigabit desteği var. üstelik ciddi farkları olmasına rağmen 100 mb. denedim bizzat ağ da bulunan 527mb bir dosyayı auto(100) 1 dakikada masaüstüne atarken, ilgili ayarlardan gigabite aldıgımda 10 sn de masaüstüne attı. auto seçmesinin de bir mantığını anlayamadım. 

güncel driver kurma konusuna bakacağım.

teşekkürler

Gönderildi : 29/11/2016 09:38

(@Zarifbulut)
Reputable Member
Konu başlatıcı

güncelleme yaptım fakat pek bir şey değişmedi. İşin ilginç tarafı lenovo nun eski bir notebooku gigabit desteklerken yeni bir model olan g510 desteklemiyor. bu garip bir durum değil mi? ne yapılabilir?

Gönderildi : 29/11/2016 10:38

(@mucahityilmaz)
Gönderiler: 498
Honorable Member

hocam yeni notebooklarda orta düzey olanlarda yani gigabit koymuyorlar bende anlamıyorum ama üst düzey ultrabook tarzı notebooklarda veriyorlar bu özelliği. zaten notebookun teknik özelliklerinde 100mbps lan bağlantı diyor daha üstünü beklemeyin 🙂 yapılabilecek bişey de yok bu konuda 🙂 benimde konuya bakmam iyi oldu bunu elle en üst seviyede kullanması için ayarlamak daha mantıklı olacak galiba. teşekkürler bilgi için.

Gönderildi : 30/11/2016 12:49

Paylaş: